anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Router Wifi 6 cu port Gigabit

Coza111
Junior

Buna ziua, am optat pentru abonamentul de internet cu viteza de 2.5mbps, dar router-ul care a fost instalat la mine in apartament (ZTE) are viteza de doar 1GB pe portul de lan. Se poate înlocui ? Sau care este rezolvarea ?

10 Răspunsuri 10

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare!

Dacă placa de rețea a laptopului/computerului tău nu duce mai mult de 1000 Mbps pe LAN din punct de vedere hardware, degeaba înlocuiești routerul.

Doar dacă suportă și Wi-Fi 6 (802.11 ax), poți atinge viteze apropiate de cele de 2 Gbps promise de abonamentul pe care îl ai.

Succes!

Placa de baza a PC-ului este de 2.5, vorbim despre un pc High-end

Viteze de peste 1 Gbps vei avea doar wifi, nu pe lan, indiferent de dispozitiv. Am acest net și știu ce spun.

Mai este o chestie absolut penibila, tot cartierul are PING 25-30… când aveam digi era ping 0.5ms 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu știu să existe 2,5 Gbps, ci doar 1,8 Gbps. Eu am așa ceva și prind doar cu dispozitiv compatibil, dar doar pe wifi.

Baftă!

Portul de LAN poate sa fie de 2.5 Gb/s. Viteza oferita de Orange este max 1.8Gb/s. Si asta doar pe Wifi. Fie pe același dispozitiv, daca are tehnologia necesara, fie pe dispozitive diferite.

Deci, atata timp cat Orange nu are in oferta routere cu port de 2.5Gb/s, nu vei putea beneficia, pe LAN, de mai mult de 1Gb/s.

Client Orange

Nasol rau sincer, eu am mai mult nevoie la Pc, dar și mai naspa este ca nici prin alt router legat in Bridge nu merge, deoarece router-ul celor de la orange nu are viteza necesară pe LAN, ma gândeam și la USB bridge dar tot degeaba….

Pe wifi merge peste 1700 Mbps, iar pe lan, cu până la 1000 Mbps. Sunt super viteze!

Ii bate pe digi?

Sub nicio formă :))))