anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Router suplimentar WiFi 6

Doritit
Junior entuziast

Am abonament Fibra 2000 + TV premium (ONT - ZTE ZXHN F6600R + decodor - SAMSUNG GX-TR530CK-ZR). Am nevoie sa instalez un router suplimentar WiFi 6 din oferta Orange, care este oferit in chirie cu 6 lei/luna. Am ridicat problema unui angajat de la o reprezentanta Orange din apropierea locatiei mele, si spre surprinderea mea am aflat ca pot avea acest router suplimentar doar daca fac un nou abonament (?????). Intrebarile mele sunt :
1. Oare e real ce am aflat la filiala Orange?
2. Daca totusi, incredibil, e asa, care e solutia sa am un router suplimentar pentru a putea sa folosesc serviciile de internet si TV si in alta incapere in afara celei in care e instalat ONT-ul si pentru care platesc actualmente?
Multumesc pentru interventiile dvs pentru rezolvarea problemei mele.

32 Răspunsuri 32

Doritit
Junior entuziast

poate te enrvez 🙂 dar cum adica ai in toata casa cu zte? cum ai facut, sa fac si eu

Nu mă enervezi! L-am pus în hol și acoperă tot. Casa are 120 m pătrați și mansardă. Am tras un cablu utp de vreo 30m și am pus un router  la care am legat și un sistem de supraveghere și am wifi și în grădina casei. La bloc am un Sagemcom, tot de la Orange și acoperă lejer apartamentul cu 2 camere. Îl am în living.

Doritit
Junior entuziast

Deci in toata casa ai WiFi... (in afara de cel pentru supraveghere)... insa pe mine ma intreseaza retea wired, nu WiFi

Ok. Cere și ți se va da, dar cu chirie, DA. E vorba de ONT sau CAM. Pentru router vei cumpăra mai bine unul.

Doritit
Junior entuziast

Tocmai, ca zic ca nu se poate decat cu un nou abonament... 😞

Exact.

Doritit
Junior entuziast

Exact...adica?

Ce nu poți? Să cumperi unul? Înseamnă că nu ai nevoie de două. Găsești chiar și la emag, chiar AX-uri ca cel de la digi și nu numai.

Doritit
Junior entuziast

Evident ca as putea sa cumpar...Dar de ce, de ce nu-l pot lua in chirie de la orange?

Pentru că insiști să colecționezi routere în casă, deși cu un wifi extender sau similare, semnalul e acoperit în toată casa.

Doritit
Junior entuziast

In incaperea in care vreau internet nu este semnal corespunzator wifi de la ont-ul principal

Și îți tragi cablu utp de la ONT!

Doritit
Junior entuziast

Da, dar aici folosesc trei compuri, deci ar trebui trei cabluri de cate 25m...cu inca un router e un singur cablu si pot sa pun chiar si 4 compuri

Cu un AP rezolvi problema simplu. Depinde doar de vitezele dorite în LANul creat cu AP. Însă dacă insiști pe modelele cu chirie în locul unora neblocate .... decizia îți aparține. 

Doritit
Junior entuziast

Multumesc, au fost de real folos cele spuse de tine.