anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Router nou se tot deconectează și are semnal slab.

Miha37
Junior entuziast

Bună!! De curând mi-am reânnoit abonamentul orange și cu internet și am primit un router nou ( slab și ăsta deși am cerut cu viteză mult mai bună). Dar se tot deconectează și pierde semnalul. Am tot încercat câteva zile dar degeaba. Am scris și pe chat și de câte ori mi-au zis că mă vor contacta nu au făcut-o. 

Am nevoie de un mic ajutor. Careva?! 🙃

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă este vorba de net 4g, cele mai bune sunt cele cu 2CA de la Huawei, adică B 550 sau 535.

Dacă vorbești de fibră optică, recomand ZTE FR 6600.

Alte variante sunt mai slabe și întrerup. De exemplu, dacă ai Huawei B 311 sau Alcatel, sunt slabe. Și îți spun din propria experiență, pentru că am avut mulți ani servicii de net fix 4g și acum am fibră optică.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Vorbim de un router cu fibra optica sau router 4G? Ne poti da mai multe detalii? Un model de router eventual? Ar trebui sa fie scris pe el.

Client Orange

Miha37
Junior entuziast

e 4g B 311-221

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă este vorba de net 4g, cele mai bune sunt cele cu 2CA de la Huawei, adică B 550 sau 535.

Dacă vorbești de fibră optică, recomand ZTE FR 6600.

Alte variante sunt mai slabe și întrerup. De exemplu, dacă ai Huawei B 311 sau Alcatel, sunt slabe. Și îți spun din propria experiență, pentru că am avut mulți ani servicii de net fix 4g și acum am fibră optică.

Miha37
Junior entuziast

Ăsta nu merge deloc dar mersi pt ajutor cu alegerea altuia. 🙂

Crede-mă că nu prea ai ce-i face. Am avut mulți ani routere și am trecut la B 525 sau 535, ca să scap de chin.

Miha37
Junior entuziast

mulțumesc mult.  Sper sa pot si eu dacă nu acum peste 2 ani. Numai bine! 🙂

Baftă multă!

Nu știu dacă o să reziști doi ani, dar este alegerea ta!

Miha37
Junior entuziast

Am sunat la Orange si mi s-a spus că pot să-l schimb chiar cu unul TP LINK 4G sau 5G.  E cel mai nou apărut parcă și e foarte bun. Așa a spus de la departamentul tehnic. Îți mulțumesc pt idee. A fost la fix primită și mă bucur. Numai zile bune îți doresc! 🙂

Mă bucur că ai reușit și sper să fie ok de data asta! Doamne ajută!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Fara semnal 5G in zona (banuiesc ca vorbim de o zona rurala, altfel probabil ca aveai fibra), n-are rost un router 5G. Cel putin nu inca (pana nu ajunge si semnalul in zona).

Dar daca se poate schimba, foarte bine. Acuma, poti sa verifici semnalul pe telefon. Daca pe telefon ai semnal, si e ok, la fel ar trebui sa fie si pe acel router. Daca pe telefon nu e, niciun router nu te va ajuta. Pentru ca nu ai semnal. Oricat de bun ar fi router-ul respectiv, nu iti va pune semnal acolo unde nu e. Poate doar sa-l receptioneze mai bine sau mai putin bine. Dar daca emisia radio din zona respectiva este defectuoasa, din pacate niciun router, oricat de multi "G" ar avea, nu te va ajuta.

Client Orange

Miha37
Junior entuziast

Routerul nu a mers deloc pt că aveam cartela lui taica-meu în el. Că aveam nevoie de 2 routere că nu era semnal. Apoi era Huawei 311-221 nu știu dacă nu printre cele mai slabe. Sper să fie bine acum cu un abonament și un router. 🙂🫡