anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Orange Love] Se poate face firmware upgrade la un router HG8247W5?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Hello,

Pentru cei care au avut sau au routerul asta (probabil si altele oferite de Orange in custodie), se poate face upgrade la firmware? Daca da, cum? Default, se pare ca optiunea de Firmware Upgrade este scoasa/ascunsa din System Tools. Deci, nu se poate face upgrade de acolo.

Intrebarea ar fi: un user ar trebui sa ramana cu acelasi firmware care la un moment dat va fi outdated pana la sfarsitul contractului de servicii? Sau are Orange vreo modalitate sa push-eze custom firmwares din cand in cand?

Altfel spus: router-ul asta va mai vedea vreo versiune de firmware mai noua pe toata durata de viata? Daca da, cum si cand?
Client Orange
1 Soluţie acceptată‚

Anonim
Neaplicabil
Orange poate face upgrade remote, daca vor si daca au o versiune mai noua. Clientul final nu are acces la multe functii pe care ONT-ul le suporta...

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Anonim
Neaplicabil
Orange poate face upgrade remote, daca vor si daca au o versiune mai noua. Clientul final nu are acces la multe functii pe care ONT-ul le suporta...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Am inteles. Deci, in principiu, nu ar trebui sa ramana cu versiunea asta forever and ever, nu? Nu mi-e foarte clar de ce e blocat in felul asta. Nu functioneaza serviciile si cu un router deblocat? E ca treaba aia cu codatul telefoanelor. Personal mi se pare o pr*stie. Si sper ca in curand sa se renunte (pentru toate telefoanele) la practicile astea. Nu e ca si cand un client cu telefon codat nu poate sa isi faca abonament la alt operator, sa-si decodeze telefonul (acum ca se poate cu eSIM, e si mai simplu sa faca asta) sau sa-si inchida abonamentul si sa plece oricum. Si atunci...? Ce rost mai are? Ma rog... Daca zici ca ar trebui sa se primeasca, chiar si tarziu, si "customizate", atunci e ok. Mersi frumos de info. 🙂
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
Pai asa vin, in batch-uri si customizate pentru operatori. Atat pentru setarile de retea, dar vin si pentru diverse functionalitati. Nu vor sa iti bagi degetele in ele prea mult... In opinia mea mai bine ar da, la alegere, routere si ONT-uri simple si clientii care vor performanta si tot felul de chestii sa-si puna propriul echipament scump. 🙂

DanielaH
Moderator
Salut! Confirmăm și noi că utilizatorul nu are acces la update-ul de firmware. În cazul în care este necesar un astfel de update, el se va face automat.