anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Noul router Livebox 6

Andrei79
Junior entuziast

Salutare! Am inteles de la un reprezentant orange ca insfarsit s-au adus si adaptat routerele Livebox 6 din Franta si in Romania. Este singurul router care poate duce viteza promisa la abonamentul Fibra 2000. Mai exact are un port lan de 2.5 gbps si am inteles ca este cu mult peste ZTE. As dori sa ii pun si routerul meu personal cu port wan de 2.5 gbps.Eu personal abia astept intrucat m-am saturat de ZTE cu care nici pe wifi nu am avut mai mult de 700 mbps vreodata...cel mai des am 300 iar cei de la orange zic ca este "in parametri" . Pai in acest caz ne facem abonamente de 500 cu 11 lei pe luna si gata si suntem mai linistiti..

1 Soluţie acceptată‚

La noi in RO e diferit . Se cheama Livebox 6 are si o fisa de autenticitate si tot asa scrie si controlul aplicatiei din telefon . Stiu ca este si livebox 6 din link acum nu inteleg de ce sunt 2 modele cu acelasi nume . Posibil liveboxul de la noi sa fie funboxul de afara.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Vio73
#StarMember

Salutare!

Eu am atât acest Livebox 6, dar și ZTE, în două locații diferite. Poate să fie de la telefonul meu, dar sincer îți spun, nu văd nicio diferență majoră. Și pe ambele le am pe fibra proprie! Nu că nu sunt mulțumit, dar nu ajunge nici la 1800 Mbps prin wifi. Pe portul lan nu l-am încercat, pentru că nu am un dispozitiv compatibil cu această viteză. 

Pun o poză cu al meu și un test!

Andrei79
Junior entuziast

@Vio73  a scris:

Salutare!

Eu am atât acest Livebox 6, dar și ZTE, în două locații diferite. Poate să fie de la telefonul meu, dar sincer îți spun, nu văd nicio diferență majoră. Și pe ambele le am pe fibra proprie! Nu că nu sunt mulțumit, dar nu ajunge nici la 1800 Mbps prin wifi. Pe portul lan nu l-am încercat, pentru că nu am un dispozitiv compatibil cu această viteză. 


Dar are lan de 2.5 gbps da? Nu m-a mintit nimeni sper 🤣🤣

Nu știu asta, că nu am dispozitive care suporte viteze din astea pe fir, ți-am spus. 

Pe al meu nu scrie că este Livebox 6, ci doar Livebox. 

Andrei79
Junior entuziast

Ma refeream daca pe spate apare ceva scris cu 2.5 gbps 

Singura chestie care mi-a atras atenția este că are portul 1 subliniat. Asta am văzut și eu acum.

Andrei79
Junior entuziast

Si vitezele macar le atingi la 1gbps cu ZTE si Livebox ? Eu la calculator compatibil cu 2.5 gbps nici nu prind 500 mbps in acest moment .

Pe laptop prind in jur de 1000/1000, dar prin wifi pe ZTE. 

Uite și pe laptop, acum, pe Livebox, dar prin cablu. Nu am laptop care să suporte viteze mai mari.

Acum, prind așa pe telefon ( am un Xiaomi 12 T pro):

Salutare, te rog frumos dacă poți să mă ajuți cu dimensiune pentru Livebox 6 ? - Stau la un bloc nou și avem o cutie în perete și nu știu dacă o să încapă .  Caut ceva fără antene 

RafaHelper
#StarMember

Salut @Andrei79

Poza de a publicat-o @Vio73 este pentru un FUNBOX 6 sau LIVEBOX 5 care NU are acel port de 2.5G si nu are nici WIFI-6e.

Modelul despre care vorbești tu, LIVEBOX 6, este acesta: https://hellofuture.orange.com/en/livebox-6-and-wi-fi-6e-reap-all-the-rewards-of-very-high-speed-bro...

sau aici: https://boutique.orange.fr/informations/livebox-6/

Acest model este misto si arata WOW. 😍 Eu mi-as pune fibra de la Orange doar pentru cum arata 😂

Desi nu am găsit informații exacte ca ar fi disponibil la noi iți las mai jos o nota de pe site-ul Orange.

Clienții Orange România care activează pachetul Fibră 2000 pe 24 de luni pot beneficia de routerul Livebox 6 sau Internet Box Wi-Fi 6 în funcție de disponibilitatea acestora în stoc.

La noi in RO e diferit . Se cheama Livebox 6 are si o fisa de autenticitate si tot asa scrie si controlul aplicatiei din telefon . Stiu ca este si livebox 6 din link acum nu inteleg de ce sunt 2 modele cu acelasi nume . Posibil liveboxul de la noi sa fie funboxul de afara.