anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Folosire router propriu cu port 2.5 gbps

Andrei79
Junior entuziast

Salut ! Detin un abonament Fibra 2000 si am routerul ZTE. De asemenea am un router ASUS TUF AX3000 V2 cu port WAN de 2.5 gbps. Pot scoate din portul lan 1 si lan 2 al routerului zte 2gbps printr-un switch dupa care sa ma duc in portul wan de 2.5 gbps de la routerul meu ? Multumesc

1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember

Salut @Andrei79

Principiul de funcționare e foarte simplu, cat duce routerul ZTE tot atât va duce si routerul personal. Nu poti combina cele 2 porturi ca sa aduni vitezele. Nu ai nevoie de switch, rolul switch-ului e sa conectezi mai multe dispozitive pe cablu la aceeași sursa de internet, urmând ca viteza sa fie împărțita intre dispozitive. 

Ce model de ZTE ai?

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Andrei,

Sincer, nu cred. Cred ca vei avea in continuare 1Gb/s/port max. Dar...poti incerca.

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Cel mai bun rezultat este încercarea și îți vei răspunde singur. Eu unul, nu cred.

RafaHelper
#StarMember

Salut @Andrei79

Principiul de funcționare e foarte simplu, cat duce routerul ZTE tot atât va duce si routerul personal. Nu poti combina cele 2 porturi ca sa aduni vitezele. Nu ai nevoie de switch, rolul switch-ului e sa conectezi mai multe dispozitive pe cablu la aceeași sursa de internet, urmând ca viteza sa fie împărțita intre dispozitive. 

Ce model de ZTE ai?

ZTE F6600R

Din ce știu acest router are doar porturi de 1Gbps, nu am găsit un manual sa verific informația dar cred ca sunt colegi in comunitate ce au acest router si pot confirma. Daca portul este de 1Gbps nu poți scoate mai mult din el.