anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sms-urile premium sunt blocate de Orange?

Gix
Începător
Permisiuni
3 Răspunsuri 3

mihai_13
Maestru
Cel mai recent protocol de mesaje text este cunoscut sub numele de RCS (Rich Communications Services), o versiune mai eficientă și super-îmbunătățită a SMS-urilor. Pe smartphone-urile bazate pe Android – dacă RCS este acceptat de operatorul dvs. și de dispozitivul dvs. – veți avea nevoie de două aplicații instalate pentru a utiliza serviciul: Google Messages și Google Carrier Services. Dacă aveți deja aceste aplicații instalate, asigurați-vă că sunt actualizate la cele mai recente versiuni de versiune. Deschideți aplicația Mesaje și acordați permisiunile solicitate. Atingeți pictograma meniului cu trei puncte orizontale din dreapta sus a ecranului. Atingeți Setări, selectați Funcții de chat și activați serviciul. Android va configura serviciile Funcții de chat și va indica CONNECTED după finalizare. Odată ce serviciul este activat, veți avea acces la un meniu de funcții de chat cu opțiuni pentru a activa sau a dezactiva diverse funcții, cum ar fi: • Trimiterea de texte prin WiFi și LTE, versus SMS / MMS; • Trimiterea / primirea de fotografii și videoclipuri de înaltă rezoluție; • Citiți chitanțele (permite destinatarului textului să știe că ați citit textul); • Denumirea chatului de grup; • Indicatori de tastare (anunță cealaltă persoană când scrieți); • Adăugați / eliminați membrii grupului de chat. Mesajele RCS sunt apelate următoarea generație de SMS – un protocol de mesagerie solid, dar obosit, care are acum peste 25 de ani. Deoarece RCS este un SMS îmbunătățit și îmbunătățit, răspunsul la întrebarea inițială este da: puteți trimite / primi mesaje SMS prin WiFi – prin protocolul RCS. Există și alte modalități de a trimite și primi SMS prin WiFi și LTE, dar am vrut să subliniez RCS datorită implementării sale destul de recente de către Google. Voi acorda creditului Google: față de așteptarea furnizorilor de servicii mobile să pună în aplicare RCS în ne-ul lor respectiv Tworks, Google a luat inițiativa de a rafina și implementa RCS, făcându-l compatibil cu operatorii și dispozitivele care îl acceptă. NOTĂ: Pe majoritatea dispozitivelor Android, atâta timp cât operatorul și dispozitivul dvs. acceptă RCS, cele mai recente versiuni ale Google Messages (cu serviciile Google Carrier Services) vor trimite o notificare care vă informează despre serviciul RCS cu un opțiune pentru a-l configura . Dacă nu ați primit o astfel de notificare și doriți să verificați dacă dispozitivul / furnizorul dvs. acceptă RCS, urmați pașii pe care i-am descris mai sus. - SURSA ; https://juttadolle.com/ro/ce-este-sms-ul-premium-am-primit-un-mesaj-care-imi-spune-sa-activez-sms-urile-premium-dar-nu-pot-sa-l-gasesc-in-setari-am-android-7/ - Orange sigur are acest protocol activ - asta daca este "vorba" despre problema ta .

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Trimise sau primite? Din cate stiu, nu, nu sunt blocate. Dar daca ai un exemplu concret, putem sa analizam pe cazul tau.
Client Orange

DanielaH
Moderator
@Gix, te așteptăm să revii cu mai multe detalii. Ai încercat să trimiți SMS la un anumit număr și nu ai putut?