anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se mai poate seta centrul de mesaje scrise (SMSC) pe iOS?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Salutare Comunitate!

Intrebarea e in titlu. 🙂 Stiu ca pana la un moment dat (iOS12…13 cred) se putea modifica centrul de mesaje scrise cu o serie de coduri. Din pacate, se pare ca ele nu mai functioneaza pe versiunile mai noi de iOS.

A reusit cineva sa mai schimbe SMSC-ul pe iOS de curand? Daca da, cum?

De asemenea, in caz ca nu se poate din OS, care ar fi solutia de pe partea Orange? In afara de introdus SIM-ul intr-un telefon non-iOS. Se poate trimite un mesaj de configurare sau ceva similar? Sau se poate seta cu un apel la Relatii Clienti?
Client Orange
1 Soluţie acceptată‚

Salut, arsradu ! Setarile se transmit automat dispozitivului cand acesta recunoaste cartela SIM. Din pacate, nu avem mai multe informatii despre alte metode de modificare a numarului pentru centrul de mesaje, in afara de aceasta varianta automata.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

DanielaH
Moderator
@arsradu, mulțumim pentru întrebare! Grea :), dar sigur utilă pentru mai mulți utilizatori iOS. Vom întreba și noi colegii și revenim.

delfinas
#StarMember
Eu stiu ca nu. O colega avea pb cu sms-urile si a sunat la serviciul clienti si i s-a zis sa schimbe SMSC-ul . Cand a aflat ca era vb de un iPhone, i-a zis sa bage SIM ul intr-un telefon cu android, sa faca schimbarea SMSC-ului si apoi sa reintroduca SIM ul in telefonul ei. Am facut miscarea pe telefonul meu Huawei, apoi a fost ok.

Viocat
Senior certificat
Sunt bune si telefoanele cu Android la ceva:)

Salut, arsradu ! Setarile se transmit automat dispozitivului cand acesta recunoaste cartela SIM. Din pacate, nu avem mai multe informatii despre alte metode de modificare a numarului pentru centrul de mesaje, in afara de aceasta varianta automata.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Am inteles. Mersi frumos. :) Atata timp cat e configurat automat la inserarea SIM-ului in telefon (banuiesc ca la eSIM e confirgurat odata cu ceilalti parametri), atunci ar trebui sa fie ok. Stiu ca sunt anumiti operatori (nu mai stiu daca si Orange), la care SMSC-ul pentru prepaid difera de cel pentru abonament. Si atunci, daca treci de la unul la celalalt, fara sa schimbi SIM-ul, ai sanse mari sa nu poti trimite SMS-uri. Dar pentru Orange, in afara de +40744946000 n-am mai gasit altul. Deci, in mod normal, cel mai probabil n-o sa ai nevoie sa schimbi nimic, decat daca cumva e misconfigured, sau l-ai modificat pe alt device. Intrebarea era oricum la modul ipotetic. Nu ca as avea eu nevoie sa schimb acum centrul de mesaje. Dar eram curios, in caz ca cineva ar avea nevoie sa-l schimbe, daca se poate face usor, avand in vedere ultimele modifcari de pe iOS. Mersi frumos de raspuns!
Client Orange