anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum aflu codul PUK simplu si rapid?

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Aceasta este una dintre cele mai întâlnite întrebări. Deci ai introdus greșit codul PIN de 3 ori și îți cere codul PUK? Atât pentru abonament cât și pentru cartela PrePay ai mai multe variante pentru a afla codul PUK. Una dintre ele este cu ajutorul ChatBot-ului Djingo sau poți alege altă variantă din răspunsul marcat ca soluție, mai jos.

 

Pașii pentru a obține codul PUK cu ajutorul lui Djingo:

  • Accesezi ChatBot Djingo din orange.ro - click aici
  • Te autentifici și începi discuția cu Djingo
  • Îi scrii că vrei să afli codul PUK (tastezi "cod PUK")
  • Adaugi numărul de telefon pentru care vrei sa afli codul PUK și aștepți câteva secunde.
  • Gata! 🙂

 

Tu ce alte modalități cunoști pentru a afla codul PUK?

1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat

Se mai poate afla codul PUK folosind una dintre variantele următoare:

  • apel gratuit la *100# (pentru abonament: selectat 3 - Abonamentul meu, opţiuni şi blocare număr, apoi 5 - Află codul PUK; pentru PrePay: selectat 3 - Detalii despre numarul tau, blocare numar si cod PUK, apoi 4 - Codul PUK))
  • contul My Orange - accesat în browser pe calculator (Urgențe - Servicii - Servicii Generale - Deblocare cartela SIM)
  • aplicația My Orange (Mai multe - Servicii - Deblocare cartela SIM - codul PUK)
  • serviciul clienții 300 sau 0374300300 (pentru cartele PrePay: ramura 3, tasta 4; pentru abonament: ramura 3, tasta 5)

Vizualizare soluţie în postul original

74 Răspunsuri 74

FLo1
#StarMember
@Madalin: My Orange iti poate aminti ce numar de telefon ai si sa-ti arate si codul PUK. Daca nu un apel la 300 te poate lamuri intr-o discutie cu un operator, dar trebuie sa stii cel putin cine esti dupa buletin.

Mădălin
Cunoscător certificat
Super tare răspunsul tău.

Jay
Campion certificat
@Mădălin, in contul tau de client ai toate informațiile necesare.. In aplicatia de mobil, de exemplu, daca intru pe servicii si apoi deblocare cartela-cod puk îmi arata, pentru toate numerele de telefon codul puk... fara sa fac eu ceva... Presupun ca si in varianta web la servicii ar trebui să arate aceste informații.. dar, o sa încerc sa ma uit astăzi.. Mie, la câte numere de telefon stiu pe dinafară, mi s-ar părea wow sa nu-ti stii propriul numar..

Miha_Z
#StarMember
In cazul in care nu ai cont My Orange si nici abonament in care se poate vedea titularul, cei de la Orange pot descoperi numarul si PUK-ul aferent dupa seria SIM-ului.

FLo1
#StarMember
@Miha Z: dar cum spuneam anterior, tot iti vor cere chiar si la prepay cateva date de identificare. Dar daca tu ca solicitant... pauza, atunci asteptarile sunt supradimensionate.

Miha_Z
#StarMember
@FLo_1 stiu ca se cer mai multe date, dar intr-un fel trebuie si operatorii sa aiba certitudinea ca al lui este numarul. Si ca posesor al cartelei trebuie sa stii ce numere suni frecvent sau daca e cartela cu ce credit ai incarcat ultima data.

Vlad_D
Junior entuziast
Cel mai simplu si rapid, de pe un alt nr orange se apeleaza *100#, se alege ramura 5, din nou ramura 5 si se intrduce nr de telefon dorit. Daca PUK-ul este pt nr de prepay, codul este trimis instant. Pt nr de abonament se cere, suplimentar, parola Orange ThankYou.

FLo1
#StarMember
@Vlad 😧 si ce faci cu cei care nu-si mai amintesc datele de identificare ale SIMului? Adica... numarul de telefon in cauza, Eu zic sa ramana cu SIMul blocat.

Aydinel
Începător
Cea mai simplă metodă este cea din My Orange/ servicii. Încercați !

Mary_13
Junior
Trebuie să ai un al doilea telefon, având cartelă în aceeași rețea,apel la *100# alege opţiunea 4 - Abonamentul meu, opţiuni şi blocare număr apoi 5 - Află codul PUK. introdu numărul de telefon pentru care doreşti să afli codul PUK codul PUK va apărea afişat pe ecran

Alex86
Explorator
apel gratuit la *100# ( 3 - Abonamentul meu, opţiuni şi blocare număr, apoi 5 - Află codul PUK)

Alin_Iulian
Începător
La *100#. O sa gasesti acolo.

Ionut_49
Începător
Serviciul clienți 300

Marina_5
Începător
Din contul My Orange găsești codul Puk aferent numărului tau.

BEL
Junior
Cod PUK Orange Contul My Orange → acceseaza „Mai multe” – „Servicii” – „Deblocare cartela SIM” – „Codul PUK” Apeleaza *100# → alege optiunea „Abonamentul meu, optiuni si blocare numar”, apoi „Afla codul PUK” si introdu numarul de telefon pentru care doresti sa afli codul Apeleaza Serviciul Clienti, la numarul 300 (de pe orice alt numar Orange) sau 0374.300.300 de pe un numar din alta retea → alege ramura 3 (tasta 4) daca ai o cartela PrePay sau ramura 3 (tasta 5) daca ai un abonament Acceseaza Chatbot Djingo (il gasesti in sectiunea Help – Telefoane si setari, in coltul din dreapta, jos) → click pe Chatbot, te inregistrezi in contul My Orange si poti solicita aflarea codului PUK