anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce se va intampla cu posesorii actuali Huawei, in urma interzicerii accesului la serviciile Google?

Anonim
Neaplicabil
Sunt posesor de Huawei și cred că toți utilizatorii acestui brand (dar și cei care folosesc Honor, sub-brand-ul Huawei) sunt curioși la ce se pot aștepta.
1 Soluţie acceptată‚

Nobel
Începător

Salutare tuturor!

 

Pentru cei care încă mai au întrebări cu privire la acest subiect am atașat o carte de vizită care conține un număr de telefon și un minisite.

Vă recomand fie să sunați la numărul de telefon de pe cartea de vizită, fie să accesați minisite-ul pentru un răspuns oficial din partea celor de la Huawei.

 

Eu sunt posesor de Huawei și imediat ce am aflat despre acest incident am mers într-un magazin Orange iar de la consultantul din magazin am primit informațiile necesare, dar și această carte de vizită. După ce am sunat la acest număr și am vizitat minisite-ul am primit toate răspunsurile de care aveam nevoie.

 

Mulțumesc Huawei și Orange pentru profesionalismul de care au dat dovadă!

 

Vizualizare soluţie în postul original

262 Răspunsuri 262

Zorro2019
Junior
Consider ca problema se va solutiona favorabil ptr Huawei. Deja au reusit sa castige o amanare pana pe 19 august 2019 si se vorbeste ca ar putea obtine chiar si un termen de 3 ani. De asemenea nu este in interesul Google ca Huawei sa lanseze alt sistem de operare si acesta sa ajunga a rivaliza cu Android. Cred ca vor trebui purtate anumite negocieri si cu siguranta va exista un pact ce va permite Huawei sa continue cu sistemul de operare android si sa fie scoasa de pe lista neagra a Americii!

Neaplicabil
Cred ca nu va fi nicio problema, nu sunt vizate terminale in exploatare ci cele noi ce nu vor mai beneficia de licenta. Dar si la alea se pot face derogari dupa cum evolueaza situatia... in final daca nu vor merge puteti alege alt brand. In rest nu cred ca trebuie sa ne imaginam ca un sistem alternativ si nou va merge uns ca un sistem maturizat de cel putin 10 ani... e mult de munca la un os stabil si functional. In plus expunerea la idei venite din tari care dovedesc prin fapte ca nu pretuiesc democratia prezinta totusi un risc in sine...

Andu1984
Junior entuziast
Clar ca nimeni nu își dorește ruptura între Huawey și Google. Personal nu cred ca va fii aceasta rupturainso politica din păcate va decide.

Maimutica
Junior
Probabil clientii vor renunta la telefoane, acest lucru conducand la urmatoarele cauze: -Huawei o sa piarda un numar mare de clienti -clientii vor cere despagubiri

Vanesanesu13
Începător
Nu cred ca nici una dintre cele doua mari companii își va asuma asemenea pierderi, pe parcurs lucrurile se vor schimba, altfel vor suferi pierderi importante din punct de vedere economic.

Razvan
#StarMember
Și China a zis ca vor interzice vanzarea de iphone-uri, vom vedea cei care risca mai mult.

Vio73
#StarMember
Oricum, din toate confruntările astea verbale nu prea văd nimic bun.

Neaplicabil
Iphone in China... pai aia nu vand acolo oricum, n-au nicio sansa, au piata infima. Coreenii si chinezii detin suprematia in China.

FaraUnID
Campion certificat
Cei de la Huawei se afla intr-o situatie extrem de delicata prin prisma faptului ca pe langa interzicerea accesului la - mare parte - din produsele si serviciile Google au pierdut si suportul pentru hardware (in special procesoare produse de firme cu sediul central in SUA). Cum s-a punctat deja, in momentul de fata situatia se prezinta in felul urmator: - A fost oferit un termen de gratie pana in luna August 2019 pentru ca cele 2 parti sa ajunga la o solutie de compromis; - Aceasta interdictie NU SE APLICA RETROACTIV, ceea ce se traduce prin faptul ca telefoanele deja produse nu vor fi afectate pe termen scurt de aceasta interdictie; - Posesorii de Huawei se vor putea bucura in continuare de potentialul acestor telefoane la pachet cu produsele si serviciile Google preinstalate deja pe dispozitive doar ca nu vor primi upgrare la versiunile mai noi de android si nici patch-uri se securitate; Intru-un comunicate oficial cei de la Huawei au reconoscut faptul ca au anticipat si se asteptau la acest embargou si ca au lucrat in paralele la proriul lor ecosistem. De altfel pe data 24 de mai, la doar 4 zile dupa embargoul impus de SUA asupra companiei chineze, Huawei a solicitat Oficiului European de Proprietate Intelectuală să înregistreze marca Huawei Ark OS. Exista pe internet cateva imagini si clipuri cu telefoane Huawei ce ruleaza acest Ark OS. Huawei Ark OS nu este alceva decat un derivat de android ce se bazeaza pe AOSP, adica Android Open Source Project. Un fel de android "chel" gratuit si diponibil oricui dar fara acces la produsele si serviciile Google (Harti, YouTube, Gmail, Chrome). Nu cred sa avem probleme legate de magazinul de aplicatii deoarece Huawei au propriul lor App Store si au in vedere o posibila colaborare cu Aptoide care este o platforma de aplicatii asemanatoare cu Google Play dar fara a avea nicio legatura cu acesta. In momentul de fata exista alternative la clientul de Gmail, Chrome poate fi inlocuit fara nicio emotie cu Firefox sau Opera, Aplicatii de tip Harti sunt o gramada, iar YouTube poate fi accesat din browser fara nicio restrictie. Si eu sunt posesor de Huawei si sunt intersat de viitorul acestor telefoane.

kiloh3rtz
Începător
Eu sunt de parere cum ca Google o sa acopere ce a iesit pe piata cu android...Iar mai depare o sa adauge propriul OS si play store cu foarte mare adoptie in Asia si Africa

Mișu_2
Începător
Nimic o sa fie la fel

Nelu
Junior
Sunt posesor de Huawei, precedentul telefon tot a fost un Huawei. Cred că nu se va întâmpla nimic grav, in condițiile in care Google, Booking și alte platforme vizate au încasări de miliarde de dolari de la Huawei. Nu este exclus să capete lucrurile o altă întorsătură. Până când - îl utilizez cu drag!

Andrei2
Începător
Deocamdată soarta Huawei este neclara. Dar pentru mai multe amănunte va las link http://m.ziare.com/internet-si-tehnologie/planul-de-rezerva-al-huawei-vrea-sa-inregistreze-marca-propriului-sistem-de-operare-la-nivel-mondial-1565433

Erica
Junior
Isi mareste cifra de afaceri in urma mediatizarii...

Neaplicabil
Mate X (cel pliabil) este amanat, probabil o consecinta a neclaritatilor amintite mai sus.