anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aplicatii de descoperire a numarului necunoscut

Laura_cio
Senior
Cred ca fiecare s-a confruntat cu situația de a fi apelat de un număr privat sau necunoscut in agenda telefonica. Acum, de când știința a avansat, știu ca exista aplicatii prin care poți afla numărul care te apelează sau detalii despre un apelant pe care nu îl ai salvat in agenda telefonică. Am auzit ca Orange deține o aplicație in acest sens, aplicația Orange Phone, însă eu folosesc Truecaller. Voi ce aplicatii folosiți și ce funcții au?
1 Soluţie acceptată‚

Anca07
#StarMember
Am folosit si eu intr-o perioada TrueCaller si CIA (chiar asa se cheama:)), insa am renuntat la ele deoarece asa cum zice si FaraUnId cer foarte multe permisiuni. Nu mai folosesc nicio astfel de aplicatie ci pur si simplu am blocat din setarile telefonului apelurile de intrare cu nr necunoscut sau de la agenti de marketing care, desi suna prin centrala si de fiecare data au alt nr de telefon, am reusit sa ii blochez.

Vizualizare soluţie în postul original

41 Răspunsuri 41

Jay
Campion certificat
N-am folosit niciodata astfel de aplicatii, dar, nici nu cred ca exista aplicatii care sa-ti arate ce numar te suna, in cazul in care o persoana suna cu numar privat.. Cred ca toti stim ca exista codul acela care se poate forma inaintea unui numar pentru ca persoana apelata sa nu vada numarul, dar, exista aplicatii care iti arata numarul cand cineva suna folosind acel cod?? Daca exista, pana acum, eu eram sigura ca nu.. 😄 De obicei raspund, daca sunt langa telefon.. la serviciu mai greu cu prezenta langa telefon.. dar, in general sun inapoi.. spun in general pentru ca depinde si cat este de important, daca e cineva cunoscut sau un numar oarecare... 🙂

Miha_Z
#StarMember
@Anca07 ai dreptate, uneori si retelele sunt vinovate pentru felul in care apare un apel. Si eu am fratii plecati in strainatate si cand ma suna fie apare Apel necunoscut, fie apare un numar de Orange pe care nu-l am in agenda. Dar nu-mi apare numarul lor pe care-l am salvat.

FaraUnID
Campion certificat
Partea cu apelatul din afara și afișarea unui număr de Orange România am pățit-o și eu și are o explicație destul de simpla: Operatorul are setat pe servere un serviciu de VoIP. Dacă va întrebați de ce, răspunsul este simplu: Sa evite taxele de interconectare percepute de operatorii parteneri.

Anonim
Neaplicabil
Aceasta este aplicația Orange: https://www.orange.ro/aplicatii/orange-telefon/index.html?utm_source=facebook_oro&utm_medium=cpc.rk.display&utm_campaign=ce.26.s.l.19&utm_content=image

Anca07
#StarMember
Multumesc frumos pentru explicatii FaraUnId. Banuiam eu ca e ceva legat de costuri. Oricum, daca nu le raspund imi scriu mesaje sa le raspund:)) asa ne-am obisnuit.

Neaplicabil
Cei care folositi Truecaller sper ca stiti ca agenda va este trimisa nemijlocit la serverele lor 🙂 Cand strang destule date sunt sanse mari sa gaseasca info despre un numar "necunoscut". Practic cand faci treaba asta dai informatii inclusiv despre prietenii tai, deci nu le protejati deloc identitatea, ii expuneti de fapt. Am prieteni care au incercat aplicatia si acum ma regasesc si eu in baza de date truecaller care apropo, se poate accesa online https://www.truecaller.com Ce sa le fac acuma... degeaba ii scot din agenda daca ei ma au si-mi dau datele din naivitate mai departe...

Sorin_11
Junior entuziast
Nici eu nu răspund la aceste numere dar uneori ma simt agasat. Adevărat Andreic. Cu aceste aplicații pe de-o parte afli ceva și devii vulnerabil pe de alta ... Anca07 eu nu răspund nici prin mesaje numerelor care mi se par dubioase. Persoanele care chiar mă cunosc au și alte căi de a mă contacta, ex. Mesenger, WhatsApp....., iar prin acestea nu ești foarte expus

Anonim
Neaplicabil
Salut comunitate, Recomand: - Eyecond: Caller Id, - CallApp: Caller Id, - CIA (acceptabil) NU recomand: - True Caller (mai mult marketing decât un serviciu, colectare informații cu caracter personal)

Vlad_D
Junior entuziast
Din pacate, nu am gasit pana acum o aplicatie care sa fie de real folos in identificarea apelurilor de pe nr ascuns. Toate promit f mult, insa in realitate nu fac decat sa colecteze date. Rezultate ZERO

Neaplicabil
Pai asa este, se colecteaza date, altceva nu ai ce face. Informatia de hidden/private nu se poate obtine fara acces direct/modchip in subsistemul de comunicatie al telefonului/firmware.

Dorianu
Junior
Sunt aplicatii gen TrueCaller dar eu unul nu le recomand pentru ca la randul tau vei intra in acea baza de date si orcine va fi apelat de tine va vedea numele tau

aditzu80
Junior
Eu folosesc pe cea de la Orange. E buna si imi da cam majoritatea nr care ma suna. As fi curios de ce unele nu le recunosate ?

Octavianf
Începător
True Caller am folosit pana de curand, dar am gasit cateva probleme: nu au mai actualizat bazele de date de numere iar în roaming are o problema cu prefixul de tara (afiseaza și incearca sa sune numărul fara prefix, desi are)

Ionascu
Începător
Apelează +40312294523 si iti voi arata ca merge sa afli cine te suna cu număr privat. Fără nici o aplicatie, ci doar o redirectionare de apel

Neaplicabil
Il trimiti intr-un sistem Voip care nu respecta gdpr 😛