anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aplicatii de descoperire a numarului necunoscut

Laura_cio
Senior
Cred ca fiecare s-a confruntat cu situația de a fi apelat de un număr privat sau necunoscut in agenda telefonica. Acum, de când știința a avansat, știu ca exista aplicatii prin care poți afla numărul care te apelează sau detalii despre un apelant pe care nu îl ai salvat in agenda telefonică. Am auzit ca Orange deține o aplicație in acest sens, aplicația Orange Phone, însă eu folosesc Truecaller. Voi ce aplicatii folosiți și ce funcții au?
1 Soluţie acceptată‚

Anca07
#StarMember
Am folosit si eu intr-o perioada TrueCaller si CIA (chiar asa se cheama:)), insa am renuntat la ele deoarece asa cum zice si FaraUnId cer foarte multe permisiuni. Nu mai folosesc nicio astfel de aplicatie ci pur si simplu am blocat din setarile telefonului apelurile de intrare cu nr necunoscut sau de la agenti de marketing care, desi suna prin centrala si de fiecare data au alt nr de telefon, am reusit sa ii blochez.

Vizualizare soluţie în postul original

41 Răspunsuri 41

Vio73
#StarMember
Momentan nu folosesc nicio aplicație, dar am folosit la nevoie Showcaller. Mi se pare destul de eficientă. Am testat acum și Truecaller, care mi se pare chiar mai bună decât cea spusă anterior. Mulțumesc, Laura!

Ciucuras
Cunoscător certificat
Am folosit True Caller, dar de când cu gdpr nu am mai putut folosi. Era o aplicație destul de buna și eficienta. Pe mine ma ajuta ca primesc frecvent telefoane de la numere pe care nu le am în agenda și asa aflam dacă sa răspund sau nu.

FaraUnID
Campion certificat
Cred ca trebuie facuta o diferenta intre un numar necunoscut aka un numar de telefon care nu regaseste in agenda ta telefonica si un apel de pe un numar de telefon cu identitate ascunsa. In principiu eu nu raspund la numere de telefon pe care nu le cunosc din simplul fapt ca nu vreau sa ma enervez inutil si nici nu sunt interesat sa aflu al cui este numarul respectiv. Aditional utilizez functia de Call and Message Blocker din antivirusul instalat in telefon. Nu stiu cat de eficiente sunt aceste aplicatii care promit sa afle al cui este numarul X sau Y. Adica de unde preiau infomatia? In ce baze de date cauta? Ce informatii culeg din telefonul meu acest tip de aplicatii? Ce informatii sunt stocate pe serverele dezvoltatorului? etc, etc, etc Poti sa vezi numarul de telefon al unui apel cu identitate ascunsa daca utilizezi un serviciu de VoIP si faci redirectionare de apel de la numere cu identitate ascunsa catre numarul de VoIP.

teacher_
#StarMember
Eu am avut o problemă cu cineva care suna cu privat(necunoscut). Am incercat de toate, dar nu am reusit sa fac nimic. Până la urmă, aveam in vechiul telefon deviere apeluri, și am reușit să deviez apelurile de la numere necunoscute, pe un alt număr închis. E enervant când te deranjează cineva, și nu îți dă pace, fie că e persoana rea viitoare, sau cineva de la o companie care vrea să îți vândă cine știe ce nimic.

Anonim
Neaplicabil
Nici eu nu răspund la numere ascunse. Dacă cineva mă sună, presupun că nu are de ce să se ascundă.

Anca07
#StarMember
Am folosit si eu intr-o perioada TrueCaller si CIA (chiar asa se cheama:)), insa am renuntat la ele deoarece asa cum zice si FaraUnId cer foarte multe permisiuni. Nu mai folosesc nicio astfel de aplicatie ci pur si simplu am blocat din setarile telefonului apelurile de intrare cu nr necunoscut sau de la agenti de marketing care, desi suna prin centrala si de fiecare data au alt nr de telefon, am reusit sa ii blochez.

Vio73
#StarMember
Nici eu nu răspund la număr privat, dar e util să afli cine te sună.

Miha_Z
#StarMember
Am folosit TrueCaller dar nu l-am mai instalat in noul telefon din cauza permisiunilor solicitate. Eu de fel sunt o fire curioasa si raspund la orice numar ma apeleaza.

costasgl
Junior entuziast
Momentan am instalat aplicatia TRUE CALLER ID si incerc sa vad daca isi face treaba, voi reveni pe subiect dupa o perioada de utilizare pentru feedback, mi se pare destul de usor de utilizat si de instalat.

eda2k
Cunoscător
Salut, Eu răspund la numere necunoscute, dar nu răspund la numere ascunse ! Numerele necunoscute - poate cineva și-a schimbat numărul de telefon, sau și-a luat al doilea SIM .. De ce să nu răspund ? Succes !

Zolyta
Junior
Da eu folosesc truecaller

teacher_
#StarMember
Nici eu nu sunt de acord cu folosirea de aplicații, cu acordul dat asupra datelor din telefon unei aplicații obscure... Cel mai bine este sa nu dăm nr de telefon nimănui, și să nu răspundem la numere ascunse. Simplu

Anca07
#StarMember
E un pic cu dute-vino sa nu raspundem la numere private, deoarece uneori cand primesc apeluri din strainatate, de pe o anumita retea, nr este ascuns. Am intrebat persoana care ma sunase daca m-a apelat cu nr ascuns si mi-a spus ca nu. Deci, e posibil ca uneori, unele retele sa faca acest lucru. Nu stiu de ce, dar se intampla.

Razvan
#StarMember
Nu am folosit nicio aplicație, apeluri cu nr private mai primesc de la operatori, dacă sunt pe fază răspund, altfel ii las sa ma caute și alta dată. Răspund la toate numerele, chiar dacă nu apar în agendă, poate omu și-a schimbat numerele sau poate nu l-am transferat în noul sim, etc, probleme pot fi multe.