anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare eSim (OROC)

Dubgrade
Junior

Buna ziua,

Am apelat la serviciile Orange mai recent pentru a solicita activarea eSim-ului pe telefonul meu. Pe Facebook, mi-a raspuns o doamna ca nu poate sa ma ajute, ca am un cont Orange Romania Communications si nu Orange Romania... (?!). Eu am avut un numar dintr-o alta retea, pe care am portat-o la Orange impreuna cu un abonament nou. Contractul s-a facut pe Orange Romania Communications, (eu nestiind care-i diferenta intre ele). 

Stie cineva daca exista posibilitatea de a activa eSim-ul cu contract OROC?

Multumesc,

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, nu se poate activa esim la OROC.

https://comunitate.orange.ro/t5/servicii-de-voce/activare-esim-orange-romania-communications/m-p/555...

Dar în curând se va realiza fuziunea ( până la jumătatea anului) și atunci se va rezolva și acest impediment.

https://www.hotnews.ro/stiri-international-26788923-orange-inteles-guvernul-privinta-asimilarii-fost...

Deci cam așa stau lucrurile.

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, nu se poate activa esim la OROC.

https://comunitate.orange.ro/t5/servicii-de-voce/activare-esim-orange-romania-communications/m-p/555...

Dar în curând se va realiza fuziunea ( până la jumătatea anului) și atunci se va rezolva și acest impediment.

https://www.hotnews.ro/stiri-international-26788923-orange-inteles-guvernul-privinta-asimilarii-fost...

Deci cam așa stau lucrurile.

Baftă!

Multumesc pentru informatii! 🙂

Alex_ORO
Angajat Orange

Salutari,

Momentan nu exista posibilitatea folosirii unui e-sim in reteaua OROC.

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning

arsradu
#StarMember

Salut,

Din pacate, nu se poate. Singura varianta in momentul asta ar fi portarea la Orange Romania SA. 

Client Orange

teacher_
#StarMember

Salut! Daca dorești esim, trebuie musai sa te portezi la ORO. E complicat cu entitățile astea două, iar singura varianta pentru a beneficia de esim este portarea la Orange Romania. 

E cam interesanta treaba... Eu initial eram pe o alta retea pe prepay, si am facut o portare pe Orange, facand un abonament. Apai cum am ajuns pe OROC si nu pe OR, asta chiar nu stiu. Eu pur si simplu am sunat la nr. de telefon de pe orange.ro unde m-a ajutat un operator sa facem contractul cu portare.. Repet, chiar nu stiu cum puteam sa aleg intre OROC si OR. Din cate am observat, nu prea sunt atatea optiuni pe OROC nici in aplicatia MyOrange. Gen, nu vad puncte thankyou, nu pot incarca cartele prepay, etc. E cam limitat :))

Din pacate contractul este valabil inca un an jumate. Exista posibilitatea sa fac portare si mai repede?

Multumesc pentru raspuns.

Salut,

Numarul de telefon de pe orange.ro este al OROC. Adica Romtelecom. Prefixul 021 il da de gol. 🙂

Numerele de telefon fix ale Orange Romania SA sunt de forma 0374… De exemplu numarul de relatii clienti este 300 (din Orange) sau 0374 300 300.
Portarea inainte de termen in general se face cu plata unor despagubiri. Dar am inteles ca se poate face o cerere si se poate renunta la acele despagubiri. Nu e o garantie. E doar ce am vazut pe alte topicuri similare. Daca intampini dificultati, scrie aici si vedem ce se poate face. 
OROC nu are aceleasi facilitati si aceleasi servicii cu ORO pentru ca sunt (inca) entitati diferite. OROC vine dintr-un fost Telekom Fix, fost Romtelecom. Odata ce stii asta, totul devine mult mai clar. Sunt diferite, si asta e normal.

Numarul de pe site ar trebui sa fie pentru abonamente la servicii fixe, dar se pare ca e folosit si pentru servicii de voce mobila. O chestie pe care nici eu nu mi-o explic, si care cauzeaza foarte multa confuzie in randul clientilor. Asa ca iti poti imagina ca explicatia de mai sus nu e nici prima si foarte probabil nici ultima pe care o ofer unui alt user.

Sper sa-ti fie utila. 🙂

Client Orange

Salutare,

Multumesc! Incepe sa fie mai clara treaba 🙂 

O sa incerc sa fac o cerere, cum ai mentionat mai sus. O sa revin cu info daca aflu ceva.

Doar o mica adaugire, care cred ca o sa ajute si mai mult. 🙂

Orange Romania Communications provine dintr-un Telekom Romania Communications (fostul Romtelecom, cumparat de Telekom, si acum de Orange). 
Are ca baza Telekom Romania, nu Orange Romania. A devenit “Orange Romania Communications” in urma achizitiei de catre grupul Orange acum ceva timp.

Deci cu toate ca suna similar, cele doua au radacini diferite.

Client Orange

Da, am inteles. Mersi!

Acuma sa vedem cum reusesc sa ma portez pe partea ailalta :)) 

Doamne ajuta! Sper sa reusesti. Si mai ales fara probleme. In situatia ta sa stii ca sunt foarte multi. Si din cauza ca nu se mentioneaza nimic in sensul asta pe pagina Orange, si din cauza ca, chiar si atunci cand sunt intrebati direct, consultantii fie evita un raspuns direct, fie spun ca “e una si aceeasi firma”.  Dupa cum vezi, nu e deloc asa. Sunt foarte multe diferente.

Dar oricum, ti-am zis, in caz de ceva, scrie aici (sau deschide un topic nou, ca asta e legat de eSIM) si vedem ce optiuni exista. 🙂

Client Orange

🤝