anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce Digi Romania va distruge dominatia Orange-Vodafone

Anonim
Neaplicabil

In lumina recentelor evenimente marca Orange
pot sa spun cu tarie ca Digi va multumeste pentru ca ati apasat la maxim pedala acceleratiei privind portarile catre ei. Deja se intampla de prea mult timp si de prea multe ori ca sa imi mai aduc aminte exact datile de cate ori ati recurs la acest gen de inselatorii si, pana la urma, metoda voastra de a va arata dispretul fata de clientii pe care ii aveti. Intai ii momiti cu oferte la contracte, iar dupa scurt timp ii scui0pati in gura. Numai anul trecut, Digi a primit prin portare peste 700.000 numere.

Romanii incep sa se trezeasca din somnul prostiei (desi inca e prea adanc acest somn), astfel ca la statisticile de anul trecut, Orange avea pe fix o cota de piata absolut jenanta, de doar 15%, urmata de Vodafone cu numai 10%. Digi avea o cota de piata de peste 70% - o diferenta colosala care creste fara oprire.
Printre principalele avantaje majore pe care le pot enuma rapid la Digi fata de concurenta sunt urmatoarele:

- suport tehnic 24/7/365, fara costuri suplimentare, fara sunat la stelute, numere speciale, doar daca e o anumita zi a lunii samd

- cea mai extinsa acoperire de fibra si mobil din Romania, indiferent de ce zic unii sau altii

- Digi este singurul operator din tara care instaleaza microcelule pentru toti clientii, inclusiv in localitati mici, fara a face nicio diferentiere intre clientii PJ si PF

- au cel mai mare numar de antene active

- acoperirea 5G a crescut masiv si abia acesta este inceputul

- nu face RAN sharing cu nimeni

- au cei mai multi angajati proprii cu care chiar poti discuta chestii tehnice
- sunt cei mai corecti in relatia cu clientul, nu modifica tarifele peste noapte si nici nu factureaza la un curs valutar preferential

- cele mai bune servicii fixe din tara, cu cel mai mic timp de raspuns

Acestea sunt doar cateva din principalele motive pentru care nu voi parasi niciodata Digi si care, cu siguranta, vor distruge Orange in anii urmatori, asa cum a distrus Telekom-ul care acum este aproape inexistent si acum a venit dupa Vodafone, iar urmatorul stim deja cine va fi...

 

 

 

88 Răspunsuri 88

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Nu stiu daca a fost efectiv fabricat in 2003 sau a fost fabricat in 2000 si actualizat softul. O sa mai caut. Am incercat sa gasesc si eu cand au incetat sa mai fabrice 3310 dar momentan nu am gasit….

Client Orange

BlackWolf
Senior certificat

Asa ma gandesc si eu, sunt mai multe posibilitati. Sper sa gasesti informatiile astea, ca sunt si eu curios. Si tine-ma si pe mine la curent, te rog

BlackWolf
Senior certificat

Am gasit eu ceva. Nokia 3310 si 3330 au fost fabricate din 2000 respectiv 2001, pana in 2005. Deci nu e o veste asa buna, al tau cel mai probabil este fabricat in 2003... Naspa, era ideal sa fie versiunea din 2000, cea din anul lansarii, dar e ok si asa, decat nimic... Al meu 3330 pare a fi exact versiunea din 2001 de cand a fost lansat...

https://dowitcherdesigns.com/the-return-of-an-icon-nokia-3310-makes-a-comeback/

https://nokia.fandom.com/wiki/Nokia_3330

BlackWolf
Senior certificat

Corect, asa este

Nu exista cea mai buna retea peste tot, exista doar cea mai buna retea in anumite zone, totul depinde de zone. Doar in zona ta si in alte cateva zone cel mai bun este Orange, in alte zone nu e, e alta retea. Fiecare foloseste cea mai buna retea din zona lui. Digi Mobil este slabut in majoritatea zonelor, dar sunt si zone unde e cea mai ok retea. De exemplu la mine Digi are internetul fix prin fibra mai bun si mai stabil decat Orange si are peste 950 mbps constant. La tine este invers, Orange este net superior. Totul depinde de zone. Si da, Digi cam peste tot are probleme cu stocurile de echipamente, sunt curios cand vor rezolva problema asta...

Eu zic ca majoritatea care iau abonamentul de 2300 mbps il iau mai mult ca sa se laude cu cifre, deobicei nu au nevoie de mai mult de 1000 mbps. 2300 mbps este deja mai mult pentru un trafic mai greut, eventual un NAS in casa, 2-3 calculatoare care fac trafic constant, un birou unde lucreaza 2-3 persoane...etc.

La mine Orange are probleme si cu telefonia mobila de vreo 3 ani deja, Vodafone fiind mai bun. Eu umblu mult si pentru masuratorile GPS am nevoie de retelele de telefonie mobila si de internet pentru a primi corectii. Folosesc toate retelele mobile, iar din experienta mea de pana acum, cea mai stabila retea si ca acoperire si semnal este Vodafone, urmata de Orange...

dragosbrm
Explorator entuziast

Așa cum ai spus, depinde foarte mult și zona! Dar de când Telekom-ul s-a despărțiț de Romtelecom, totul se duce în jos. Chiar sunt discuții că OTE ar vrea să încheie cu tot ce înseamnă telecomunicatii oferite de ei în românia și să vândă fostul Cosmote.

Dacă ești curios,las un link mai jos.

https://adevarul.ro/economie/oficial-ote-vinde-telekom-romania-2318027.html

Zi minunată!

Corect, asa este. Oricum Telekom-ul a fost o porcarie dintotdeauna, s-a mai ridicat putin atunci cand datorita incompetentei lor de a achizitiona licenta 3G au cumparat Zapp-ul, le-au preluat infrastructura si au distrus cea mai veche retea din Romania si cu cea mai buna acoperire. E pacat ce se intampla cu Telekom-ul care e la pamant, deoarece este nevoie de concurenta care este esentiala, dar isi merita soarta. Rau faci, rau se intoarce. Speram macar sa o cumpere o retea mare de afara care poate face ceva bun la noi in tara. Cine vrea sa o cumpere acum mi se pare doar o gluma proasta...

Multumesc la fel, zi minunata!

Muchalucha
Explorator entuziast

Lipsa semnalului bun nu se datoreaza zonei, nu zona incurca compania ci compania nu investește in zona aia. Sunt sate intregi unde semnalul Orange lipseste. 

In Piata Amzei din Bucuresti a lasat celule neacoperite satisfacator la interior si afecteaza abonatii care locuiesc acolo sau stau la impozite si taxe plus 4 imobile nu au acoperire la interior. Calculele lor sunt proaste. Apare teatrul Ion Creanga cu insititia si piata in spate, dar ca sa nu acopere zona aia afecteaza 4-5 imobile cu vile si blocuri de locuit. 

La mine acasa la fel pentru ca am un teren viran semnalul la interior se opreste la jumatatea strazii si ne afecteaza pe noi. Sigur ca avand internet fix nu le-am facut scandal. Dar in alte locuri vad si analizez dupa harta lor si am ajuns la concluzia ca cine are un parc, institutii publice sau teren viran cu case putine , Orange se fereste sa le acopere. 

Nu zona este de vina ci Orange ca se fofileaza sa acopere mai ales ca stiu ca sunt abonati care isi fac veacul in zonele alea. Orange nu da telefoane ieftine la oameni si deci are posibilitatea sa investeasca in semnal. Cand treci si te asezi pe o banca si faci testul iese maxim 4G sau 350 adica 4G+ zic ei. 
Apoi daca ei zic ca au viteze de 1500 macar 600 sa aiba omul afara si in casa sa zicem un 350. Dar in casa sa ai 30 ziua si 150 noaptea mi se pare insensibilitate si sa strigi in toate reclameme ca ai viteze de 1500. Sa stai cu semnal la o liniuta si sa o cauti pe a doua in casa nu este normal. 

Stiu ca va dau cu atomi la coada, dar nu, Orange mai are mult pana sa atinga reclamele adica propaganda pe care o propaga. 

S-a intamplat ceva in ultimii 5-6 ani? Am stat 30 de ani si umblu de aproape 40 in zona aia si nu am intampinat dificultati, nici la Taxe, nici la Scoala 5, nici in blocul unde am copilarit, nici la "Premial". Nu m-am uitat sa vad daca pica din 4G in 3G la Premial, dar semnal de net am avut cat sa acopere o convorbire video pe Whatsapp. Si calitatea Orange este superioara Digi (viteze duble in urma cu cateva luni. O sa mai verific cand ajung pe la tata sa nu fie discutii).

Muchalucha
Explorator entuziast

Polilica parca esti angajata lor asa reactionezi. iti fac maine teste de te lecuiesc. Apoi o sa iti pun si harta lor si ai sa vezi de ce si unde nu este semnal. 

Muchalucha
Explorator entuziast

Celula neacoperita Amzei.Celula neacoperita Amzei.

Muchalucha
Explorator entuziast

Ai incercuite cu rosu toate imobilele unde nu exista acoperire la interior sau semnalul este instabil. Scoala 5 este acoperita ca nu au parc piateta si imobilele sunt ingramadite. Dar unde au piateta, parc maricel, nu acopera. Semnal instabil care joaca de la o liniuta la 3 trecand prin doua in 2 metri de pasi prin casa. De maine refac testele prin imobile, blocuri cu oameni si locuinte. 

O sa trec saptamana viitoare pe la tata si fac teste comparative intre Digi si Orange (acelasi telefon). Inca nu stiu o zi anume, dar sigur o s-o fac. Nu o sa intru in Scoala 5, Teatrul Ion Creanga si Taxe si Impozite din motive, sper, ca evidente: o sa ajung pe seara si nici motive reale nu am sa intru (la taxe si la teatru sigur nu am cum sa intru la ora respectiva, iar cu scoala... nu am mai intrat in cladire de ceva timp).

Corect, pai cand zic de zone la asta ma refer, ca un operator a investit mai mult in zona respectiva decat celalalt. In rest da, cam asa este cum spui tu, o stiu si din propria experienta. Si nu sunt fan Orange, nu sunt fanul niciunei retele. Le folosesc pe toate. Dupa mine cam toate retelele de la noi sunt slabute, nu prea fac treaba atat de buna la noi. Pentru mine retele de admirat sunt AT&T, T-Mobile, Verizon... Cand vad ce fac alea si ce retele si infrastructura au prin US...

Nu stiu ce infrastructura au prin SUA, dar tin minte ca eram la AT&T si nu aveam semnal in multe zone din orasele mari, intre orase era si mai slab, iar fibra si viteze decente erau doar in unele zone. Majoritatea zonelor (in special rurale) erau fericite daca aveau DSL. 🙂
Per ansamblu, cred ca noi stam MULT mai bine decat americanii la internet de viteza mare si acoperire retele mobile.