anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum reușesc unii să pozeze „luna uriașă"?

ramscher
Explorator

Cum reușesc unii să pozeze „luna uriașă"?

La răsărit, de multe ori observăm o „lună uriașă", foarte clară și frumoasă. Știu că acest lucru este doar o iluzie optică, creată de creierul nostru. Pe măsură ce luna se ridică, revine la dimensiunea aparentă normală. Aparatul fotografic nu are creier, nu-și poate construi o percepție vizuală iluzorie, drept consecință, imaginea preluată este o „lună normală". 

Cum fac unii poze cu luna „dodoloață"?

Este reală imaginea alăturată, admirată, apreciată, frumoasă? 

1000006245.jpg

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember

Buna dimineata!

Imaginea alaturata pare una reala, chiar daca editata. Binenteles ca acelasi efect se poate obtine si in Photoshop, cu putin talent.

Dar intrebarea este daca si, mai ales, cum se poate obtine o astfel de poza in mod normal, cu un aparat foto.

In general, e nevoie de cateva elemente:

  1. Planificare
    Trebuie vazut cand mai exact luna va aparea asa, in locul in care vrem sa o fotografiem. Exista aplicatii dedicate pentru asa ceva.
  2. Echipament
    a) O camera foto DSLR, dar mai ales, un obiectiv telephoto. Avem nevoie de o distanta focala mare. Cu cat mai mare, cu atat mai bine (min 200mm).
    b) Trepied
    Avem nevoie de timp de expunere mare, deci putin probabil sa reuseasca “din mana”.
    c) Declansator (sau timer)
    Intrucat vom avea nevoie de expunere lunga, orice atingere, vibratie, poate cauza miscare nedorita. Deci, trebuie sa putem declansa deschiderea diafragmei fara sa apasam pe butonul declansator de pe camera. De aici si nevoia unui declansator pe fir, sau remote. Alternativ, se poate folosi si functia de timer de pe camera.
  3. Timp de expunere mare (maxim o secunda, pentru a evita blur-ul de miscare cauzat de miscarea Pamantului)
  4. Un pic de noroc de vreme buna. 🙂

Restul e incadrare, ajustare (cu cat apune soarele, si rasare luna, cu atat cantitatea de lumina va fi diferita si va fi nevoie de ajustarea setarilor pentru o expunere corecta), si post-procesare.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

26 Răspunsuri 26

mihai_13
Maestru

poze (fara pretentie de fotografie) realizate de mine  la "momentul oportun"  cu Samsung seria S 

20220715_053259.jpg20220715_054147.jpg20230109_192628.jpg20230429_193530.jpg20230503_195716.jpg

OK! Mulțumesc frumos! Dar se vede că imaginile sunt zoomate. Eu aș fi vrut imagini reale, clădirile să apară normal și atunci luna, care iluzoriu este văzută „umflată", să văd cum apare, cum o vede ochiul (mărită) sau cum o vede aparatul!

ramscher
Explorator

Mulțumesc mult tuturor celor care mi-ați răspuns foarte documentat, cu exemple, cu poze foarte frumoase! Nelămurirea mea era dacă pozând o lună cu o imagine mărită, aflată la orizont, fără zoom, ci normal, în poză imaginea apare așa cum e iluzia, adică mărită, sau apare la dimensiunea normală? Eu am încercat de câteva ori, iar imaginea era normală, nu mărită. Știu că prin transfocare poți fotografia și Andromeda. M-am lămurit prin mai multe căutări. Anexez captură dintr-un articol.

1000006289.jpg

 Mulțumesc, din nou! 

Cu poza normala, fara zoom, si mai ales de pe telefon, luna va arata normal. Pentru efectul din poza de mai sus, tind sa cred ca e nevoie de echipament dedicat (saau de editare), si de planificare. 

Client Orange

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Fotografiezi normal, iese normal, real, nu are cum să apară mai mare decât e in realitate. Pentru planete și constelații, e bun și telefonul, dar atașat unui telescop, altfel nu surprinzi decât niște puncte luminoase răzlețe de la stele mai strălucitoare.

Eu, cu zoom optic de 65x, abia surprind stația spațială internațională că un punct luminos mai mare, nicidecum nu se vad detalii, hublouri etc, deși nu e prea departe de Pământ. Fără un telescop, nu poți vedea mare lucru în spațiu.

FLo1
#StarMember

Însă până să apară luna, v-ați pus la "vânat" curcubeul? 🌈🌦

Unul a fost după o ploaie acum 5 zile, iar a doua foto.... astăzi.

20240507_184901.jpg

20240512_191522.jpg

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Da, am surprins curcubeul, dar și un fulger. Cu Honor Magic 6 Pro...

1000045316.jpg

1000044658.jpg

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Poze făcute cu Honor Magic 6 Pro

1x

1000045962.jpg

Circa 30x

1000045966.jpg

 

Circa 23x

1000045967.jpg

Alex_ORO
Angajat Orange

Alex_ORO_0-1716134206102.jpeg

Poza facuta Vineri seara.

 

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning

....la un ZOOM de cât? Că să știu cât sunt craterele de mari 😉

Alex_ORO
Angajat Orange

100x 🙂

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning

E de înțeles în acest caz. 🙂 Cu ai mei 4X de la A50.... am văzut doar un punct în ceață, nu departe de cel cu 1X din imaginile făcute cu HonorMagic de @delfinas 😁🌚