anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum reușesc unii să pozeze „luna uriașă"?

ramscher
Explorator

Cum reușesc unii să pozeze „luna uriașă"?

La răsărit, de multe ori observăm o „lună uriașă", foarte clară și frumoasă. Știu că acest lucru este doar o iluzie optică, creată de creierul nostru. Pe măsură ce luna se ridică, revine la dimensiunea aparentă normală. Aparatul fotografic nu are creier, nu-și poate construi o percepție vizuală iluzorie, drept consecință, imaginea preluată este o „lună normală". 

Cum fac unii poze cu luna „dodoloață"?

Este reală imaginea alăturată, admirată, apreciată, frumoasă? 

1000006245.jpg

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember

Buna dimineata!

Imaginea alaturata pare una reala, chiar daca editata. Binenteles ca acelasi efect se poate obtine si in Photoshop, cu putin talent.

Dar intrebarea este daca si, mai ales, cum se poate obtine o astfel de poza in mod normal, cu un aparat foto.

In general, e nevoie de cateva elemente:

  1. Planificare
    Trebuie vazut cand mai exact luna va aparea asa, in locul in care vrem sa o fotografiem. Exista aplicatii dedicate pentru asa ceva.
  2. Echipament
    a) O camera foto DSLR, dar mai ales, un obiectiv telephoto. Avem nevoie de o distanta focala mare. Cu cat mai mare, cu atat mai bine (min 200mm).
    b) Trepied
    Avem nevoie de timp de expunere mare, deci putin probabil sa reuseasca “din mana”.
    c) Declansator (sau timer)
    Intrucat vom avea nevoie de expunere lunga, orice atingere, vibratie, poate cauza miscare nedorita. Deci, trebuie sa putem declansa deschiderea diafragmei fara sa apasam pe butonul declansator de pe camera. De aici si nevoia unui declansator pe fir, sau remote. Alternativ, se poate folosi si functia de timer de pe camera.
  3. Timp de expunere mare (maxim o secunda, pentru a evita blur-ul de miscare cauzat de miscarea Pamantului)
  4. Un pic de noroc de vreme buna. 🙂

Restul e incadrare, ajustare (cu cat apune soarele, si rasare luna, cu atat cantitatea de lumina va fi diferita si va fi nevoie de ajustarea setarilor pentru o expunere corecta), si post-procesare.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

26 Răspunsuri 26

arsradu
#StarMember

Buna dimineata!

Imaginea alaturata pare una reala, chiar daca editata. Binenteles ca acelasi efect se poate obtine si in Photoshop, cu putin talent.

Dar intrebarea este daca si, mai ales, cum se poate obtine o astfel de poza in mod normal, cu un aparat foto.

In general, e nevoie de cateva elemente:

  1. Planificare
    Trebuie vazut cand mai exact luna va aparea asa, in locul in care vrem sa o fotografiem. Exista aplicatii dedicate pentru asa ceva.
  2. Echipament
    a) O camera foto DSLR, dar mai ales, un obiectiv telephoto. Avem nevoie de o distanta focala mare. Cu cat mai mare, cu atat mai bine (min 200mm).
    b) Trepied
    Avem nevoie de timp de expunere mare, deci putin probabil sa reuseasca “din mana”.
    c) Declansator (sau timer)
    Intrucat vom avea nevoie de expunere lunga, orice atingere, vibratie, poate cauza miscare nedorita. Deci, trebuie sa putem declansa deschiderea diafragmei fara sa apasam pe butonul declansator de pe camera. De aici si nevoia unui declansator pe fir, sau remote. Alternativ, se poate folosi si functia de timer de pe camera.
  3. Timp de expunere mare (maxim o secunda, pentru a evita blur-ul de miscare cauzat de miscarea Pamantului)
  4. Un pic de noroc de vreme buna. 🙂

Restul e incadrare, ajustare (cu cat apune soarele, si rasare luna, cu atat cantitatea de lumina va fi diferita si va fi nevoie de ajustarea setarilor pentru o expunere corecta), si post-procesare.

Client Orange

Fotograful sau aparatul?

5 Talent ( înclinație artistică)

Poza editata la greu.

Amandoua conteaza. Dar as zice ca fotograful e mai important decat echipamentul. 

Client Orange

Poți avea un echipament mai slab cu care un fotograf experimentat poate scoate poze superbe.

In schimb un amator cu un echipament performant are șanse mari să nu îl folosească la capacitatea sa.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu știu dacă este reală, dar și dacă este, e editată la greu.

Pololică
#StarMember

Salutare! 

De obicei este editare foto. Evident, sunt și aparate mai performante, dar tot au nevoie de puțin ajutor post procesare. 

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

In anumite situatii, Luna pare mai mare decat in mod normal, dar nu prea mare. Mai pare f mare cand folosesti zoom mare.

Am vazut poze in care Luna era exagerat de mare, de zici ca se mutase f aproape de Pamant. Atunci realizezi ca e vb de o editare exagerata. Aparatele care fotografiaza in formatul Raw sunt de ajutor, pt ca pozele obtinute pot fi modificate pe straturi, adica sa iei fiecare layer si sa il editezi separat.

Eu sunt cam Moonstalker, am tot fotografiat Luna, in diverse situatii. O sa va pun niste linkuri spre "capodoperele" mele, facute cu aparate cu zoom mare (chiar si telefon), dar in format jpg, deci nu am modificat mai nimic, poate un pic contrastul sau luminozitatea.

https://www.instagram.com/p/ByyhgcFoBsw/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/BZojrDzA0zv/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/B8dnw5zprgT/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/BXhkTbxA2SX/

https://www.instagram.com/p/BaJDaYBg8ov/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/BaGQ9xngdU9/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/BenfrKBAtnM/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

https://www.instagram.com/p/Blpa9TchpOd/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

 

Luna pare marită pe cer, nu în poză, numai la orizont. Eu voizm să văd cum apare în poza normală, fără zoom: apare „umflată" cum o percepe ochiul ca iluzie optică, sau apare la dimensiuni normale, adică „mică"?

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Fă poze fara zoom si vezi cum ies . Aparatul capteaza asa cum e obiectul pozei, nu ți-l mărește automat, daca tu nu folosești artificii de genul zoom. Ce vezi tu , pozele alea spectaculoase, sunt toate editate sau făcute cu aparate cu zoom optic mare. Daca faci poza doar 1x, fără alte artificii, Luna se vede un disc luminos, ca o lampă și atât, nu se vad detalii, cratere, etc

 

Mulțumesc! Nu ați înteles nuanța întrebării mele: este vorba de fotografierea, fără zoom, a lunii „enorme" văzută de ochiul omenesc, uneori, la orizont. Ați văzut vreodată luna la orizont mărită de peste trei ori?

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Niciodata tripla, nu are cum. Chiar daca sunt momente in care Luna pare un pic mai mare , cand e la o distanta cu putin mai mica decat de obicei, dar nu am vazut-o niciodata dubla, d-apai tripla. Si o urmaresc de ceva ani.

Nu, cu tot respectul, nu de perigeu vorbeam. Vorbeam de iluzia optică a apariției lunii la orizont, privită printre crengile copacilor sau deasupra clădirilor. Când luna se ridică, iluzia dispare, luna revine la dimensiunea reală aparentă. Am văzut asta de multe ori în copilărie, apoi am învățat la astronomie. Fenomenul nu are încă explicații. Eu asta întrebam, de ce aparatul nu o vede mărită. Răspunsul este: pt că aparatul nu are creier! Și, totuși, întrebam cum pozează unii luna la orizont cu o mărire uriașă? Răspuns probabil: cu transfocare! 

Anexez captura unui articol!

1000006380.jpg

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Clar cel mai bun "aparat foto" e ochiul. el percepe 3D si creierul ajuta sa "vezi" nu numai cu ochii, dar chiar si asa, tripla nu am vazut-o nici cand rasarea, nici cand apunea. E mai mare si mai portocalie-rosiatica atunci cand rasare/apune, dar nu chiar asa de mare. Pe 23 mai o sa fie Luna plina, asa ca stai pe faza cand rasare (cam dupa ora 8 seara) sau cand apune (dimineata pe la 5) si vezi ce si cum.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Și mai e ceva, Creatorul ne-a dat un sistem optic complex, pe care aparatul foto nu îl are, anume ochiul are un sistem automat de transfocare și de adaptare la distanțe diferite, ceea ce nici un aparat foto nu o face, daca nu acționează fotograful un buton. Așa că ce vede ochiul nu întotdeauna se poate surprinde cu aparatul foto, oricât de performant e. Bucură-te de ceea ce vezi și nu mai încerca să treci totul prin rațiune. Am făcut și eu greșeala asta mult timp, totul trebuia să aibă o explicație logică, rațională. De niste ani mi-am dat seama că greșeam, pierdeam timp, energie și bucurie. Lasă și latura emoțională sa te conducă și sa urmezi și ce-ți șoptește intuiția, o sa ai niste surprize plăcute.