anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aplicații utile pentru școală și nu numai

DanielaH
Moderator

A început școala, septembrie este deja pe sfârșite și cred că am depășit cu toții “sindromul post-vacanță” 😊. Pentru copii (dar nu numai) este foarte important acum să se concentreze pe gestionarea mai bună a timplului, pe îmbunătățitrea puterii de concentrare, într-un cuvânt să fie cât mai productivi. Am aflat că există câteva aplicații utile care ne pot ajuta să începem „cu dreptul” noul an școlar.

Iată câteva dintre ele, disponibile atât pentru Android cât și pentru iOS:

 

Dropbox Mobile – este recomandată în desfășurarea proiectelor, în special a celor de grup; elevii o folosesc pentru organizarea documentelor (fișiere, poze, videos) într-un singur loc de unde pot fi foarte ușor distribuite

 

Evernote – excelentă pentru elevi și studenți, ea înlociește practic agendele convenționale; utilizatorii spun că este una dintre cele mai complete aplicații „all-in-one” concepută special pentru a centraliza informațiile; deși stocarea se face în cloud, funcționează și offline și poate fi sincronizată pe mai multe dispozitive în același timp; are un calendar în care se pot nota task-uri (note, voce sau imagini) și permite și scanarea de documente

 

My Study Life și To Do List – sunt tot aplicații de tip calendar care ne ajută să fim mai bine organizați; se poate introduce acolo tot programul/ orarul (zilnic, săptămânal, lunar), datele în care avem examene sau alte teste și oferă posibilitatea de a seta coduri de culori pentru diverse cursuri

 

Duolingo - este poate cea mai utilizată aplicație pentru învățarea limbilor străine în acest moment; folosește imagini, activități șI jocuri interactive și oferă mai multe moduri diferite de învățare a limbilor străine; cursurile sunt împărțite pe capitole și fiecare capitol conține câte 5 nivele de învățare; deasemenea poate traduce orice text în limba aleasă

 

PhotoMath – este o aplicație foarte utilă pentru rezolvarea problemelor mai simple de matematică; tot ce trebuie să faci este să îndrepți camera telefonului către problema sau ecuația care îți dă de furcă; aplicația o scanează, îți oferă soluția și, poate cel mai important și util lucru, îți oferă pas cu pas metoda sau metodele de rezolvare

 

Historical Calendar – după cum îî spune și numele, are în spate un calendar (conform Wikipedia) pentru fiecare eveniment important din istoria universală; căutările pot fi făcute în funcție de anumite perioade istorice, persoane sau locuri; mai mult decât atât, are și o secțiune de quizzes prin care ne putem testa cunoștințele în materie de istorie

 

Dictionary.com – aici vorbim despre un mini dicționar englez de buzunar care, pe lângă definiții și sinonime, ne poate ajuta să învățăm câte un cuvânt nou pe zi pentru a ne imbogăți vocabularul și skill-urile de conversație în limba engleză

 

Water reminder - ne ajută să rămânem hidratați în funcție de greutatea, vârsta și înălțimea noastră și ne alertează astfel încât să nu uităm să bem apă în mod regulat și să ne creăm o rutină în acest sens

 

DanielaH_0-1695366043063.png

Voi (sau copiii din preajma voastră) folosiți asftel de aplicații? Ce alte recomandări aveți pentru noi?

13 Răspunsuri 13

Lucifer
Cunoscător

Lista pare ok. Cred ca as inlocui unele aplicatii. Ce mi se pare funny, e ultimul item din lista: Water reminder 😆.

Organismul uman e un sistem foarte complex si ma indoiesc ca are nevoie de o aplicatie pe baza unui algoritm care iti reaminteste sa te hidratezi. Cand tii sete, atunci bei apa - simplu. Corpul tau stie mai bine 😀. Omenirea a supravietuit mii de ani fara a primi reminder.

 

Mulțumesc pentru feedback! Ce aplicații ai înlocui? Cu ce?

Abonament Microsoft 365 (fostul Office 365) pentru ca ai nevoie de Word, Excel si PowerPoint pentru scoala/liceu/facultate.

Pe langa aplicatiile Office de baza, abonamentul respectiv include si alte aplicatii si servicii, si anume:

OneDrive - spatiu de stocare in cloud cu posibilitatea de a lucra impreuna la acelasi document. Alternativa pentru DropBox.

OneNote - alternativa pentru Evernote.

Outlook si Microsoft To Do - alternativa pentru My study life* si To do list.

*Probabil My study life e o aplicatie special gandita pentru elevi si ar putea fi mai potrivita decat calendarul din Outlook.

Avantajul aplicatiilor de la Microsoft e ca sunt incluse intr-un singur abonament. In cazul aplicatiilor din postarea initiala, multe aplicatii au nevoie de cate un abonament separat. DropBox, Evernote etc. Stiu ca au varianta gratis, dar s-ar putea sa nu fie de ajuns.

Corect, Word, Excel și PowerPoint cred ca folosim mulți dintre noi zilnic, chiar dacă am teminat de mult cu școlile 😀.

Daca elevul respectiv are "norocul" de a avea un Mac pentru scoala (ca pe Windows are jocuri, iar pe MacOS nu :D), ar putea folosi alternativele Word/Excel/Powerpoint de la Apple pe gratis. In cazul respectiv, lista oferita de @DanielaH e foarte buna 🙂

asta e cel mai tare comentariu...bravo man... Water reminder.. its just...funny...sa fim siguri ca organismul ne spune cand trebuie sa bem apa.. problema e ca piata e supra saturata de aplicatii d tot felul, unele merg, alte sunt facute si incarcate in Play Store, doar pt a da impresia ca sunt aplicatii bune, scopul fiind acela de a castiga din dlownloaduri PlayStore, si oamenii acum nu mai stiu ce sa mai  inventeze...

Ah si ca sa schimbam ceva.. stiti Pachetul office cel mai folosit in varianta free? WPS Office ? no eu as adauga si asta la lista.. 

As adauga asta : Auto Text: Auto send WA & SMS  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hnib.smslater   - se poate utiliza ca remindere prin SMS pentru teste, examene, prezenta, etc in multe vsariante si in multe domenii... 

 

vladut12am
Cunoscător certificat

Bună, Daniela!

Este foarte interesant topicul, iar aplicațiile recomandate sunt potrivite pentru studiul individual.

Eu am folosit până acum Duolingo, PhotoMath și Microsoft Math Solver.

Mulțumim!

Duolingo și eu, restul încă nu, dar mi-am propus ca testez rezolvarea problemelor de mate 😂.

Vio73
#StarMember

Nu folosesc, dar sunt foarte interesante și utile și poate pe viitor le voi folosi. Mulțumim frumos!

Pololică
#StarMember

Pentru partea de tehnoredactare, merg pe varianta LibreOffice, care vine implicit pe sistemele linux (pentru versiunile mai "light", LibreWriter este inlocuit de AbiWord, de exemplu), iar in loc de Windows... fiind mai libertin, prefer Pinguinul Imperial si cu utilizarea mai (mai mult sau mai putin) a versiunilor online sau a altor alternative.

Screenshot from 2023-09-22 15-30-56.png

GeorgianaD
Moderator

Într-o manieră amuzantă, îmi permit să completez lista Danielei cu aplicația Waze, pare importantă în contextul back2school. 😁

@GeorgianaD bravo nota 10 cu +  asa e ai nevoie de Waze , stai ca inca nu au inceput facultatile... waaaitttt, just wait for it.  😄 😁

bietii "prichindei" cand merg la facultate, nu stiu de unde sa isi cumpere abonamente la autobuz, merg cu BMW-ul (bemveiul) la faculta'... ca no.. 

#Rezist 

#SiCandNuMaiPotiTotMaiPotiUmpic     #NuMaiStauInCasa        #M-amSaturatDeFacultate   :))

adrian87n_1-1695388110864.pngadrian87n_2-1695388129858.png

adrian87n_3-1695390068214.png

 

 

Mijloacele de transport in comun au stigma in Bucuresti, iar mersul pe jos aduce distopie :))

As adauga: #NuMaiStauInCasaStauInTrafic