anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Acces in magazine Orange si pentru nevaccinați

Eluta
Junior entuziast
Vreau sa știu dacă in magazinele Orange au acces și nevaccinatii
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut, Eluta. Bine ai revenit în comunitate.

 

Conform HG1161/2021 și HG1130/2021, accesul în magazinele Orange pentru achiziționarea de produse, precum dispozitive și accesorii, este permis pe baza Certificatului Digital UE celor care:
• atestă vaccinarea și trecerea a 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare
• se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2

 

Te încurajăm să folosești metodele digitale de plată factură ori reîncărcare PrePay, cum ar fi My Orange sau Orange Money, și să achiziționezi dispozitivele și accesoriile dorite de pe https://www.orange.ro/magazin-online

 

Update 9 martie 2022 - Odată cu încetarea stării de alertă, accesul în magazinele noastre nu mai este restricționat.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut, Eluta. Bine ai revenit în comunitate.

 

Conform HG1161/2021 și HG1130/2021, accesul în magazinele Orange pentru achiziționarea de produse, precum dispozitive și accesorii, este permis pe baza Certificatului Digital UE celor care:
• atestă vaccinarea și trecerea a 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare
• se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2

 

Te încurajăm să folosești metodele digitale de plată factură ori reîncărcare PrePay, cum ar fi My Orange sau Orange Money, și să achiziționezi dispozitivele și accesoriile dorite de pe https://www.orange.ro/magazin-online

 

Update 9 martie 2022 - Odată cu încetarea stării de alertă, accesul în magazinele noastre nu mai este restricționat.

delfinas
#StarMember
Eluta, asta e, autoritățile te constrâng sa te vaccinezi doar ca să ai acces în magazine, în curând nu o sa ne mai lase nici alimente sa ne cumpărăm fizic. Nu pt că așa ne-am infecta, ci pt că așa facem ce își doresc autoritățile.

Lucifer
Cunoscător
@MihaelaC pai si de ce bancile nu respecta aceasta asa zisa hotarare? https://www.bancherul.ro/stire.php?id_stire=20906&titlu=banca-transilvania-intrarea-in-banca,-fara-certificat-verde Culmea ca am fost sunat de la alta banca saptamana trecuta si am intrebat de certificatul verde si mi sa zis ca intrarea se face fara. Sanatatea e sanatate, politica e politica, dar banul e ban.

delfinas
#StarMember
Lucifer, ar însemna că nu mai ai acces la propriii tăi bani, ceea ce face parte tot din necesități. Nu orice se poate rezolva online.

Lucifer
Cunoscător
@delfinas exemplul tau poate fi aplicat si la Orange. Poate am probleme cu netul si nu le pot rezolva in online, deci trebuie sa le rezolv fizic. Nu pot ca mi se cere o hartie care nu rezolva nimic. De ce sa fiu trimis inapoi in online? Jumate din comertul actual se face in online. Daca am probleme cu netul de ce nu am access fizic in magazin sa imi rezolv problema? Accesul la internet si la proprii bani sunt o necesitate esentiala ce nu pot fi limitate sub pretexte arbitrare.

delfinas
#StarMember
Ai dreptate, dar cum sa fie consumate alea 120 de milioane de doze? 😉

Neaplicabil
Pai umbla covidul la ei grupa mare .Doar la bărboși la biserică poți intra fără pericol .

Lucifer
Cunoscător
La barbosii din biserica poti intra pentru ca statul roman (aka politicienii) nu au tupeu sa se puna cu BOR. Aparent nici cu bancile nu au tupeu.

Eluta
Junior entuziast
Ok … nu este nimic … sa le muncească atunci numai cei vaccinați … Pe mine m-a interesa sa depun bani in Orange Money … bani care se depun personal in cont și direct in magazine Orange In cazul asta nu o sa folosesc aplicația lor .. nu i bai

Vio73
#StarMember
Mie nu mi s-a cerut nimic la un Shop Orange, dar oricum sunt vaccinat! Acum, sincer, chiar nu știu de ce se tot fuge atât de vaccinare, pentru că în curând va trebui să o faceți, dar asta este o altă discuție!

Eluta
Junior entuziast
De ce nu ma vaccinez este problema mea și nu trebuie sa dau explicații la nimeni așa cum nu cer explicații de ce va vaccinati. Întrebarea era dacă au sau nu voie și cei nevaccinați … punct

Lucifer
Cunoscător
In toata dezbaterea asta atentia se pune pe vaccinare in loc de imunizare. Autoritatile au "facut" rost din bani publici 120 milioane de vaccine si trebuie sa le utilizeze. Pai daca nu merge cu morcovul (bonuri de masa, loterie, etc.) hai sa trecem la bici si sa introducem restrictii. Vorba aia: "The bigger the push, the bigger the lie".

Ovidiu21
Începător
@MihaelaC - multumesc pentru raspuns, mai am o nelamurire: cum pot cesiona un contract cat timp Orange solicita prezenta fizica, dar in acelasi timp nu permite accesul in Shop persoanelor fara certificat?