anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Taxa reziliere abonament in perioada contractuala?

AndreiS7
Junior

Buna ziua,

Se percepe (sau se incearca?, deoarece din cate m-am documentat legal nu este) vreo taxa de reziliere a abonamentului in perioada contractuala daca nu s-a achizitionat niciun telefon?

Speta fiind:
Anul trecut mi-am prelungit abonamentul existent si am luat un telefon (asta este ok), si mi-am mai deschis un abonament tot cu contract, insa nu aveam nevoie de telefon pentru el, si mi s-a spus ca ok, cand am nevoie sa revin si se re-prelungeste si iau si telefon.
Acum ca sunt in situatie in care am nevoie de telefon si am incercat sa iau pe abonamentul respectiv, mi s-a comunicat ca doar in ultimele 6 luni de contract....Superb ce sa zic, si cum pentru mine asta este singurul beneficiu al abonamentului, prefer sa iau telefonul de pe Emag sau alt operator, si sa renunt la Orange (desigur, cu pasiune si nerabdare si la celalalt abonament pe care am luat telefon, la finalul contractului)


Multumesc anticipat!
Andrei

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember

Salut Andrei,

Taxa de reziliere, cel puțin la persoane fizice, nu mai este. Cu toate astea, operatorul poate cere despăgubiri pentru reducerile oferite (daca au existat) în perioada contractuală. Ceea ce se achita mai exact este diferența de la suma redusa, la suma integrala, înmulțit cu numărul de luni de contract.

Deci, se poate, chiar și daca nu ai achiziționat telefon, sa ai de plătit niște despăgubiri, daca ai beneficiat de reduceri în perioada respectiva.

Pentru mai multe detalii, recomand un apel la 300 (pentru ca e nevoie de analizarea contului Orange, lucru pe care noi, cei de aici din Comunitate, nu-l putem face întrucât suntem în mare parte, clienți ca și tine).

Ca idee generală, nu recomand abonamentele, decât daca nu ai alta soluție. Si da, daca vrei telefon, mai bine îl iei "la liber" fie de la Orange, fie de la alt retailer din România, cu un card de credit.

 

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember

Salut Andrei,

Taxa de reziliere, cel puțin la persoane fizice, nu mai este. Cu toate astea, operatorul poate cere despăgubiri pentru reducerile oferite (daca au existat) în perioada contractuală. Ceea ce se achita mai exact este diferența de la suma redusa, la suma integrala, înmulțit cu numărul de luni de contract.

Deci, se poate, chiar și daca nu ai achiziționat telefon, sa ai de plătit niște despăgubiri, daca ai beneficiat de reduceri în perioada respectiva.

Pentru mai multe detalii, recomand un apel la 300 (pentru ca e nevoie de analizarea contului Orange, lucru pe care noi, cei de aici din Comunitate, nu-l putem face întrucât suntem în mare parte, clienți ca și tine).

Ca idee generală, nu recomand abonamentele, decât daca nu ai alta soluție. Si da, daca vrei telefon, mai bine îl iei "la liber" fie de la Orange, fie de la alt retailer din România, cu un card de credit.

 

 

Client Orange

Reducere nu am avut din cate stiu, dar si asa, ar trb sa fie o suma modica, deci super ok.

Mersi frumos de informatie, si da, sunt de acord, este mult mai rentabil sa iei telefonul asa decat la abonament 😉

Pololică
#StarMember

Hai s-o luam punctual:

  • nu poti lua telefon la pret redus mai devreme de 18 luni. Cred ca operatorul a omis acest aspect. In rest, poti lua orice, oricand (ca la ... piata), dar va fi la pret intreg, fara beneficii suplimentare (reducere).
  • despagubiri poti plati:
    • reduceri (abonament si/sau telefon/aparat achizitionat),
    • taxa de instalare (fiind mobil, nu se percepe),
    • taxa de activare serviciu (nu retin ca in contractul de mobil meu cu Orange sa fi aparut vreo taxa de activare, dar la Digi apare: 50 lei pentru fiecare numar)
  • cand iti faci abonament, ar fi bine sa te gandesti ce anume vrei de la operator. Multi cad in plasa "telefon la pret redus" si nu se uita sa vada cu ce conditii trebuie sa fie de acord.

Din pacate, faci parte din categoria atipica in care telefonul este schimbat mai repede de 2 ani, deci un abonament cu telefon la pret redus nu pare sa iti priasca. Ti-as mai spune ca nu sunt de acord cu rezilierea contractului, dar, poate, iti va fi invatatura de minte sa te informezi inainte de conditiile aplicabile contractului pe care il semnezi.

PS: Orange cred ca este singurul operator care ofera reduceri simtitoare la telefoane (cel putin daca stii sa acumulezi puncte).

Multumesc de info.

Din pacate,nu fac parte din categoria atipica, daca citesti cu atentie ce am scris.

Anul trecut cand am deschis numarul pe care as dori sa iau telefon acum, l-am deschis fara telefon, intrucat am de 2 ani si ceva un Iphone 12.

Si telefon imi luam de obicei de la ei in rate pe abonament  (ca un card avantaj practic :D)
Si da, nu am intentia sa parasesc Orange (din punct de vedere al retelei sunt no1), insa nu vad rostul abonamentului in acest caz, mutandu-ma pe Prepay si imi voi lua telefonul de pe Emag cel mai probabil.

Am zis ca esti atipic intrucat am inteles ca ai deschis anul trecut un abonament pentru un telefon si mai vrei sa iei si anul asta altul. Mea culpa daca am inteles gresit!

In orice caz, fa-ti calculele in functie de ce necesitati ai si vezi care ce te ajuta mai bine (ori abonament si telefon in rate la factura, ori cartela si card de credit. Evident, vezi si cu confortul [la abonament ai totul pe o factura, la cardul de credit va trebui sa incarci cartela separat, si alimentarea cardului tot separat]).

Optiunile sunt diverse.