anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

S-au scumpit toate abonamentele de la 1.06.2022 sau masura nu este pentru toata lumea?

Louis321
Începător
Am citit pe net ca s-au scumpit abonamentele orange mobil cu 1 euro incepand cu 1.06.2022. Stie cineva daca este oficiala stirea si daca se aplica pentru toti clientii?
Multumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Salut! Nu stiu punctual despre aceasta schimbare, insa istoric s-au intamplat urmatoarele: - abonatii vizati au primit o instiintare prin SMS - abonamentele vizate de majorare erau cele sub un anumit prag (de exemplu mai mici sau egale cu 5 euro) sau - abonamentele vizate erau cele mai vechi, iesite din oferta Orange si din perioada minima contractuala In principiu, daca ai un abonement din oferta curenta si daca nu primesti nicio instiintare de la Orange, actualizarea de tarif nu te afecteaza.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Trixen_old
Cunoscător
Salut! Nu stiu punctual despre aceasta schimbare, insa istoric s-au intamplat urmatoarele: - abonatii vizati au primit o instiintare prin SMS - abonamentele vizate de majorare erau cele sub un anumit prag (de exemplu mai mici sau egale cu 5 euro) sau - abonamentele vizate erau cele mai vechi, iesite din oferta Orange si din perioada minima contractuala In principiu, daca ai un abonement din oferta curenta si daca nu primesti nicio instiintare de la Orange, actualizarea de tarif nu te afecteaza.

La mine s-a mărit cu 1 euro din noiembrie, am un Start 7. Am sunat la ei și au zis că viața e greu și ca s-au gândit ca nu strica sa mai tragă cate 5 lei de la fiecare abonament... așa.. bonus de "fidelitate".

Nu am primit nici o notificare prealabila că se va modifica costul abonamentului. Mi s-a prelungit pe 2 ani, tot la 7 euro. Deci se poate, doar ca cine nu se sesizează... avantaj orange... 

Da, scuze, acum am văzut ca pe factura luni octombrie era trecut și ceva despre acest 1 euro in plus. Sa nu poți zice că nu ai fost notificat. Eu nu înțeleg de ce nu am primit un mail cu noul contract, sa vad clar despre ce au de gând să facă. Pentru factura pot trimite și mail și sms si notificare din aplicația My Orange, dar pentru asta e suficient să îți scrie undeva în pagina a doua... de parca sta toată lumea sa citească tot ce scrie acolo 

Pololică
#StarMember
Masura este pentru anumite abonamente (motivele, asa cum spune si @Trixen, sunt, in general, abonamentele iesite din perioada minima contractuala si cu preturi mici. Anul trecut tin minte ca au trimis notificari de majorare si pentru unele abonamente care se apropiau de 10E). La mine, din fericire, inca nu a sosit notificarea (am 2 abonamente de 6E fiecare, plus unul de 8).

Razvan
#StarMember
Eu nu am primit înștiințare și nici nu mi s-au majorat abonamentele de voce.

mihai_13
Maestru
- cine nu a fost "cuminte" are majorare de abonament :)) - ce spuneti de abonamente la nivelul celor din Franta sau Germania ! - serios acum toate abonamentele mai mici de 8euro "cred" ca se vor modifica - exceptie fac prelungirile de abonament la oferta/fidelizare negociate deja ..

delfinas
#StarMember
Se stie de schimbarea asta de acum 2 luni, s-au trimis notificari pe factura. DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2926292-marire-abonament-1-euro-take-it-leave-it

Vio73
#StarMember
Salutare! Din fericire, e valabil doar pentru abonamentele mai vechi, care nu mai sunt in oferta curentă. An de an se întâmplă asta, iar Orange trimite notificări pe factură și prin alte metode, iar cei vizați direct pot să ceară altă ofertă sau să renunțe fără costuri. Nici eu nu am primit așa ceva, pentru că am abonamente din noul portofoliu!

Anonim
Neaplicabil

@Vio73 e valabil și pentru abonamentele de 20 de euro și contracte vechi de 5 luni 😞