anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Retentia Orange este din ce in mai slaba/ inexistenta (2020)

Neaplicabil
In ultimele zile am tot incercat sa gasesc o oferta potrivita pentru mine, insa se pare ca cei din Orange sunt pusi bine pe jumulit clientii de bani, in contextul actual al pietei din Romania cu ofertele altor operatori.
N-am cerut nimic iesit din comun sau extravagant, doar resurse nelimitate nationale, in mod special internet nelimitat.
Nu se poate. Cel putin nu la sub 25 euro lunar, un cost enorm, mai ales ca nu este achizitie de terminal pe langa abonament si daca mai facem si comparatia cu ceilalti care dau nelimitat net... nu are rost.
Asa ca, dupa cativa ani de abonament, am solicitat rezilierea lui, cu regret. Eu am nevoie de o cantitate de net considerabila, drept pentru care nici macar 200 GB nu imi sunt de ajuns.
Daca nu se pot gasi solutii adaptate, nici eu nu mai pot plati un abonament care imi depaseste bugetul cu mult si ofertele sunt foarte slabe.
Voi ce experienta ati avut cu ei?
31 Răspunsuri 31

tomaciprian
Cunoscător
Imi pare rau sa aud asta, ca nu ai putut obtine de la ei ceea ce iti doreai. Ca sa-ti raspund la intrebare, eu am reusit pana acum sa obtin ceea ce imi doream de la ei.

GOLDzila
Explorator
Ceilalți decât zic că dau net nelimitat în realitate au un anumit prag (2gb ,5gb ,10gb ...)și pe urmă scad viteza și netul merge greu . În consecință este egal cu 0. " Campanie electorală "

Neaplicabil
Inseamna ca nu esti deloc informat asupra ofertelor concurentei sau nu stii termenii si conditiile exacte. 🙂 Altii ofera net nelimitat, fara scaderea vitezei si chiar la preturi mult sub Orange. Nu vorbesc din auzite. Cunosc si ofertele care se dau pe sub mana, dar si alte detalii interne care nu-si au rostul aici si acum. Cu asemenea ''oferte'' prezentate de Orange trebuie sa n-ai habar deloc de piata asta ca sa ramai client. Un adevar trist.

RafaHelper
#StarMember
Salut @simple_dreams, Te asigur ca nu te tine nimeni cu forta la Orange, daca ai alte nevoi si un alt buget poti oricând sa te portezi, de aceea s-a realizat acest serviciu. Eu te încurajez sa faci o schimbare daca Orange nu iti poate oferii ce ai tu nevoie mai ales ca tu ai spus ca exista alte oferte mai pune pe piața. Ne poti da si noua exemple de abonamente de la concurență cu net nelimitat?

imch
Cunoscător certificat
Buna. Fiecare dintre noi are experiente diferite cu Orange. Eu nu sunt clienta veche a lor, am contract cu ei de 2 ani jumate, portata dintr-o alta retea. Culmea e ca am venit la Orange pentru ca ofertele lor erau mult mai bune decat cele ale companiei la care eram (la o calitate similara). Nu e nevoie sa fi "necunoscator al pietei" sau cine mai stie cum ca sa stai la Orange. E suficient sa fii un client multumit. :-). Recunosc ca si eu sunt curioasa ce abonamente cu net nelimitat, neplafonat, ne-cum-mai-vrei-tu ai gasit.

Neaplicabil
Bun, vad ca majoritatea din cei care posteaza aici chiar nu au habar de ofertele de pe piata, ori va faceti ca nu stiti. Va indic doi furnizori care dau net nelimitat pe bune - Vodafone si Telekom. Preturile incep de la 5 euro lunar la Telekom, iar la Vodafone de la 17 euro pentru oferta cu nelimitat. Am exprimat numai preturile valabile pentru toti clientii, fara retentia celor doi.

imch
Cunoscător certificat
Mare atentie la Vdf... De la ei am plecat eu dupa 16 ani si nu am plecat ca era prea bine. Despre Telekom nu stiu nimic pe parte de telefonie mobila, adica nu stiu "la prima mana", nu le_am fost client pe serviciile astea.

RafaHelper
#StarMember
Telekom are latime de banda aplicata pentru acel abonament: BONUS Net Nelimitat Trafic de date nelimitat, la viteza 4G si o latime de banda de 1,5 Mbps care asigura o rezolutie de maxim 480p/calitate DVD pentru continutul de video streaming. Bonusul Net Nelimitat se acorda automat si gratuit, la semnarea sau reinnoirea unui contract pe 12/ 24 de luni, pana la data de 17 mai 2020 si vei beneficia de el pe toata perioada contractuala, atat timp cat abonamentul este mentinut activ. Atat timp cat bonusul Net Nelimitat este activ, traficul efectuat dupa consumarea datelor mobile incluse in abonament si/sau optiunea de date activa si/sau alte bonus-uri nu se tarifeaza. Ca urmare a dezactivarii bonusului Net Nelimitat, dupa consumarea datelor mobile incluse in abonament si/sau optiunea de date activa si/sau alte bonus-uri, traficul de date se va tarifa cu tariful standard mentionat in Contract. Stiai aceste detalii?

Vio73
#StarMember
Ar putea și Orange să ne dea mult mai mult net pe abonamente, chiar nelimitat pe netul fix 4g.

FaraUnID
Campion certificat
Nu stiu care este bugetul tau lunar pentru un abonament de voce, dar abonamentul Orange Me Start 25 ofera internet nelimitat lunar. Daca ai un plan de negociere bine pus la punct astfel incat sa poti combate cu argumente si exemple concrete ofertele lor initiale, tind sa cred ca la o prelungire pe 24 de luni poti obtine acest Orange Me Start 25 la un pret lunar redus cu 20 - 25% fata de pretul de lista pe toata perioada contractuala. Ideea este ca internetul mobil sau pe mobil a ramas cam singurul cal de bataie pentru operatorii telecom de la noi, ca in rest s-a cam dat tot: Nelimitat National, Roaming, International, Cloud, Antivirus, TV, Content Lock, Movie Go Unlimited. In ultima instanta achizitionezi un SIM prepay de la Telekom si te bucuri de "nelimitatul" lor pentru 5 euro lunar.

Neaplicabil
@Rafa stiu perfect ce oferta are atat Telekom, cat si Vodafone. La Telekom le sunt client de peste 3 ani deja, cu mai multe contracte. @faraunid din pacate Orange nu doreste sa renunte la tariful ala, eu nu accept sa-l platesc ca n-am de ce. :) Cat costa abonamentul ala la Orange eu platesc toate contractele ce le am in curs. Ganditi-va doar ca eu lunar de pe Telekom fac chiar si cate 2000 GB. Si asta pentru numai cativa euro per contract.

FLo1
#StarMember
Nu am inteles de ce dorinta de "trafic nelimitat" este OBLIGATORIU legata de "mobilitate". Faci download la greu in timp ce te deplasezi? Faci download nelimitat in mai multe locatii, nu doar intr-un singur loc? Mobilitatea si serviciile particularizate vor fi mereu tarifate suplimentar, indiferent de furnizor. Alege o varianta fixa si vei fi mai ok, atat ca servicii cat si ca tarife. SFAT: Eu de cand Orange nu-si mai recunoaste problemele cu semnalul de voce, nici macar apelurile nu le mai efectuez decat prin apel Wi-Fi. Alege strict cat ai nevoie si nu vei plati mai mult decat folosesti.

RafaHelper
#StarMember
@simple_dreams, 2000 GB sau 200 GB?

FLo1
#StarMember
@rafa.bloger: nici 200, nici 2000GB. Ce nu am inteles eu si nu mi s-a raspuns: De ce internet mobil? Daca vrei nelimitat, cu viteza asigurata si ieftin solutia e o conexiune fixa. Conexiunea mobila e un moft si de avarie.