anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Redirectionare numar abonament catre un prepay aflat in roaming

roxanamara
Începător
Am un abonament orange de 8 euro fara acces roaming. Vreau sa redirectionez apelurile catre un numar de prepay pe care imi voi activa roaming cand vom pleca in vacanta. Intrebarea mea este daca este posibil si daca da, cum se tarifeaza apelurile.
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Salut, Atata timp cat redirectionarea o faci din tara si apoi lasi telefonul acasa, nu vad nicio problema. Taxarea pe abonament va fi ca pentru un apel national - se vor consuma minutele nationale (sau in retea, dupa caz) prima data, apoi vei fi taxata. Apelurile primite in roaming (pe prepay) se vor supune ofertei pe care o ai si ar trebui sa consume din resursele din roaming. Am facut multe astfel de redirectionari fara griji. Complicat ar fi fost daca abonamentul avea acces in roaming si il luai cu tine, ca atunci erai facturat de doua ori. Mult :) Pont: Serviciul Vo-WiFi nu este disponibil in strainatate. Cu toate astea, facand hotspot de pe un alt mobil in Austria si in Germania primeam apeluri prin Vo-WiFi catre un abonament fara acces in roaming. S-ar putea sa iti mearga si tie, desi teoretic nu se poate. 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Trixen_old
Cunoscător
Salut, Atata timp cat redirectionarea o faci din tara si apoi lasi telefonul acasa, nu vad nicio problema. Taxarea pe abonament va fi ca pentru un apel national - se vor consuma minutele nationale (sau in retea, dupa caz) prima data, apoi vei fi taxata. Apelurile primite in roaming (pe prepay) se vor supune ofertei pe care o ai si ar trebui sa consume din resursele din roaming. Am facut multe astfel de redirectionari fara griji. Complicat ar fi fost daca abonamentul avea acces in roaming si il luai cu tine, ca atunci erai facturat de doua ori. Mult :) Pont: Serviciul Vo-WiFi nu este disponibil in strainatate. Cu toate astea, facand hotspot de pe un alt mobil in Austria si in Germania primeam apeluri prin Vo-WiFi catre un abonament fara acces in roaming. S-ar putea sa iti mearga si tie, desi teoretic nu se poate. 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Mai exista un topic asemenator aici https://comunitate.orange.ro/questions/2077916-cost-suplimentar-apeluri-roaming-redirectionate iar din experianta povestita acolo, mai bine renunti la idee.

Razvan
#StarMember
Redirecționarea apelurilor în rețeaua Orange este gratuită.

FLo1
#StarMember
@roxanamara: Bun venit in Comunitate. DA, este posibil. Abonamentul va fi tarifat conform optiunii pe care o ai activa (la 8 euro ar trebui sa ai activat minute si in retea si nationale destule). Prepayul de Orange va fi tarifat conform optiunii activate, de minim 10 euro ca sa ai roaming pe el. Despre plan tarifar la abonamentul redirectionat, un link util ai mai jos: https://www.orange.ro/help/ct-cost-redirecionarea-apelurilor-99 Revino daca ai nelamuriri.