anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am cerut o reofertare pentru unul din numere

Mihai_9
Explorator
Fugiti cat puteti de orange !
Haide-ti sa va povestesc pe scurt ! Sunt abonat al Orange din anul 1997 ! In momentul de fata detin 4 abonamente bussines la orange . Am cerut o reofertare pentru unul din numere, si am specificat ca doresc pachetul cu internet national nelimitat ! Am fost contactat de o doamna sa imi prezinte oferta dansei ! Prima intrebare a fost daca doresc o perioada contractuala de 24 de luni pentru a beneficia de o reofertare . Am spus ca nu sunt incantat de aceasta perioada contractuala , dar pot asculta oferta . Si mi-a prezentat doamna oferta . : Imi poate oferii pachetul cu internet national nelimitat de 15E TVA inclus, cu o reducere de 50% in primele 8 luni . Si am intrebat de ce doar primele 8 luni daca mi se cere o perioada contractuala de 24 de luni, iar eu nu sunt un abonat care a stat 8 luni la orange , a plecat 8 luni , si a venit iar de 8 luni. Eu de 23 de ani sunt abonat al retelei. " Asa este oferta " . A fost raspunsul doamnei. Am avut tupeul sa o intreb pe stimabila doamna ce se va intampla cu pachetul dupa cele 8 luni. Raspunsul : Pachetul isi pastreaza formatul , ramanetu cu inca 16 luni de perioada contractuala , deoarece pachetul se activeaza cu perioada contractuala de 24 de luni, dar din luna a 9-ua pana in luna 24 , pachetul va avea un cost de 15E tva inclus ( pachetul standard , care il poate obtine oricine fara nici o zi de vechime in retea. Atat este pachetul pe site orange,ro) , si ca asta este tot ce imi poate oferii dansa , daca doresc alte lamuriri sa fac o alta cerere de reofertare. Am spus din start ca nu voi accepta un pachet cu o perioada contractuala de 24 de luni , daca mi se ofera o reducere de 50% doar in primele 8 luni , dupa care raman cu un pachet standard de 15E tva inclus , pana in luna 24 ! In incheiere , am avut tupeul sa intreb cu ce ma rasplateste compania orange pe mine ca abonat cu vechime de 23 de ani, din luna a 9-ua cand expira reducerea de 50%. Raspunsul a fost simplu : nimic , ramaneti cu un pachet standard ca si un abonat nou. Putin siret din fire , cu toata stima si amabilitatea , indraznesc sa ii spun doamnei de la reofertari , faptul ca varul meu doreste sa faca o portare la orange si ar fi interesat de o oferta. Mi se spune sa las numarul de telefon al dansului, si il va contacta cu o oferta . Surpriza , sunt sunat de aceeasi doamna pe celalalt numar, cu aceeasi oferta de 15E tva inclus , cu reducere de 50% a taxei da abonament , dar de aceasta data , reducerea se ofera pe intreaga perioada . 12 sau 24 de luni , la alegerea dansului. Un abonat nou are o reducere de 50% pe intreaga perioada , si are posibilitatea sa aleaga perioada contractuala , de 12 sau 24 de luni, iar eu ca si abonat cu vechime de peste 23 de ani , primesc un pachet ce se poate activa cu o perioada contractuala exclusiva de 24 de luni , dar oferta cu reducere de 50% , este valabila doar in primele 8 luni, dupa care , ma repet , raman cu pachetul standard. Am sunat la vodafone , am dat de o doamna foarte draguta , care mi-a oferit pachetul cu internet national nelimitat la un cost de 11E TVA inclus, fara nici o zi de vechime in retea. Probabil voi mai cere o noua reofertare la vodafone , si daca voi primii pachetul la 10E TVA inclus , cu siguranta voi face portarea fara sa clipesc ! Seara minunata sa aveti , si nu va lasati pacaliti de hotii de la orange. Negociati la sange, daca nu sunteti multumiti de oferta , plecati fara sa clipiti !
15 Răspunsuri 15

Mihai_9
Explorator
Ceea mai de c***t retea. Fugiți cat puteți . Sa va spun pe scurt, iar voi decideți daca am dreptate sau nu. Oferta Orange dupa 23 de ani de vechime. Minute, sms , si internet national nelimitat. Min, sms roaming nelimitat. 7.2GB Roaming. 600 min internationale. Abonamentul de 15€ cu internetul nelimitat. MMS taxabile . 0 MMS incluse. 50% reducere în primele 8 luni, după care 15€ restul de 16 luni . 7.5€ x 8 luni = 60€. ( în doar 8 luni ) Restul de 16 luni x 15€ = 240€ . 240€+60€= 300€ ar trebuii sa plătesc la Orange în 24 de luni pentru aceste beneficii. Perioada contractuala exclusiva 24 luni. OFERTA VODAFONE primita ieri : Nelimitata minute , sms , mms naționale. 600 min internaționale pe fix și mobil, nelimitata internet naționale, 5,23GB ROAMING. 10€ luna. 10x24 = 240€ . Fara perioada contractuala. Scurt rezumat . Orange platit în 24 de luni 300€. Si taxat suplimentar mms, cu 0.14€, după o vechime de 24 de ani aproape. Vodafone total de plata în 24 de luni , 240€. Si MMS nelimitate fara sa mai generezi cost suplimentar din mms ca la Orange . Si fara perioada contractuala la Vodafone. Am discutat cu cei de la Vodafone toate detaliile. Luni urmează sa ne auzim pentru a vedea exact cum se face portarea. Sfat personal după vechime de 23 de ani : " Daca numai sunteti mulțumiți de beneficii mergeti la Vodafone fara sa clipiti. Au oferte mai bune pentru portare , beneficii mai multe si bani mai putini. " . Si in plus nu sunteți constrâns de perioada contractuala, nu aveți nici o perioada contractuala, nu sunteți multumit, plecați cand vreți. Nu va plafonati cum am făcut eu de 1 an de zile pana azi, sa ma rog de cei de la Orange sa imi faca o oferta. Faceti schimbarea. Nu va feriți de schimbări. Aștept aici răspunsurile voastre , fiecare ce oferte aveți în momentul de fata . Daca aveți oferte mai bune decât ce am primit eu la Vodafone. Succes !