anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

ANCOM - Bilant portabilitate in anul 2020

FaraUnID
Campion certificat

În anul 2020 au fost portate 945.186 de numere de telefon, din care 92% (873.519) sunt numere de telefonie mobilă și 71.667 numere de telefonie fixă.

 

Media lunară de portări aferentă anului 2020 este scădere față de anul anterior, de la 79.902 în 2019 la 78.766 de portări. În lunile decembrie, octombrie și ianuarie s-au portat cele mai multe numere: 99.828, 93.249, respectiv 86.947 de numere portate.

 

În 2020, 84% din numărul de portări au fost realizate de către persoane fizice și 16% de către persoane juridice, iar 31 de furnizori de telefonie fixă şi mobilă au fost implicați în procesele de portare desfășurate în acest an.

 

În total, de la introducerea serviciului de portabilitate în România în 2008, aproape 7,3 milioane de numere au fost transferate între rețele. Dintre acestea, 6,4 milioane sunt numere de telefonie mobilă (87%) și peste 900 de mii de numere sunt de telefonie fixă.

 

1. BILANT PORTABILITATE TELEFONIE MOBILA

873.519 utilizatori de telefonie mobilă și-au schimbat furnizorul în 2020. Numere de telefonie mobila portate au fost impartite astfel:

  • RCS & RDS – 377.536;
  • Telekom Romania Communications 141.795;
  • Vodafone – 133.158;
  • Orange – 125.633;
  • Telekom Romania Mobile Communications – 95.375;

Din cele 873.519 numere de telefonie mobilă portate în 2020, 55% au fost numere utilizate pe bază de abonament.

 

2. BILANT PORTABILITATE TELEFONIE FIXA

În anul 2020 au fost portate 71.667 de numere de telefonie fixă, reprezentând 8% din totalul numerelor portate în acest an. Majoritatea numerelor de telefonie fixă portate au fost împărțite între principalii furnizori, astfel:

  • RCS & RDS – 34.014;
  • Orange – 13.671;
  • Vodafone – 12.792;
  • Telekom Romania Communications – 4.899;
  • GTS Telecom – 3.200;

 

Din cele 71.667 de numere fixe portate în 2020, 11.445 au fost numere independente de locație, numere cu acces gratuit și numere cu tarif special.

 

Pe parcursul anului trecut ANCOM a primit 211 de petiții pe tema portabilității, utilizatorii semnalând în special realizarea cu întârziere a procesului de portare, apariția unor probleme tehnice în derularea procesului de portare (cum ar fi întârzierea mesajelor introduse de furnizori în baza de date centralizată sau probleme de rutare), precum și aspecte legate de anularea portării.

 

Sursa - http://www.portabilitate.ro/ro-a2250-bilant-portabilitate...

 

In numele RDS&RCS, multumim retelei numarul 1 pentru simplul fapt ca aduce inovatia pe acest segment! Practic RDS&RCS a reusit sa aduca in reteaua proprie (fix + mobil) 411.550 de numere de telefon, adica 4 judete cu cca 100.000 de locuitori!

Pe partea de telefonie mobila, reteaua numarul 1 mai avea putin si cadea de pe foaie in momentul in care a fost intocmit acest bilant.

Multumim reteaua numarul 1, cu toate ca treaba asta incepe sa fie cusuta cu atat alba!

4 Răspunsuri 4

teacher_
#StarMember
RCS a avut o creștere destul de mare... Nu sunt familiar cu preturile lor, dar probabil că majoritatea sunt portati de la Orange.

FaraUnID
Campion certificat
Atat RDS cat si Telekom au castigat clienti Orange si Vodafone prin prisma internetului mobil nelimitat si al preturilor ceva mai aproape de adevar. Telekom a castigat bine si pe partea de internet fix 4G. Ciobanul Ghita a fost o investitie buna a celor de la marketing, in timp ce Millidge si Doing inca se dau cu sania.

FLo1
#StarMember
Unii inca se dau cu sania chiar daca zapada e doar la munte. Fiecare ce si cat poate. Nu poti pretinde unde nu este sau nu se dorește.

Anonim
Neaplicabil
Eu fac parte dintre cei care s-au portat in sens invers, de la Digi la Orange, cu o parte din numere. Prefer sa platesc de 3x mai mult, dar sa am semnal peste tot si 4G-ul sa fie 4G si nu LTE (aka 3G+), iar vitezele de internet sa nu fie doar pe hartie. Am ramas la Rds strict cu serviciile la care exceleaza, tv si internet fix, aici nu am ce sa le reprosez. Dar mi s-a parut inacceptabil ca, in Bucuresti, sa am semnal doar la geam acasa, de ani de zile, iar internetul mobil sa fie o gluma, cu viteze de dial-up uneori.