Blocare numere din alta tara.

Alf
Junior
Salutare comunitate, De ceva vreme, de 3..4 ori pe zi sunt sunat din Anglia dar de fiecare data de pe un numar diferit fata de cele anterioare. Am inceput sa blochez numerele dar degeaba, tinand cont ca de fiecare data sunt diferite. Ce as putea face, deja ma exaspereaza.
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Desi nu am o solutie completa pentru problema, cum spunea si @Anca07, o varianta ar fi sa folosesti o alta aplicatie pentru telefonie. In cazul telefoanelor Android sigur poti, la iPhone nu stiu. Eu folosesc Orange Phone - https://comunitate.orange.ro/questions/2010345-aflat-aplicatia-orange-phone Am verificat acum si poti, din setarile aplicatiei, sa blochezi in mai multe variante, insa cele mai utile mi se par: - o anume tara (sau mai multe) - un bloc de numere (util pentru companiile care au totusi asignate numere consecutive - blochezi in principiu doar numerele respective) - mi s-a intamplat sa ma intrebe chiar aplicatia daca nu vreau sa blochez tot blocul, ca ma vedea blocand numere pe masura ce ma sunau - blocarea tuturor tarilor in afara de Romania - utila in special in cazul celor care au copii sau parinti in varsta In ultimii doi ani a devenit tot mai stabila si mai matura aplicatia, iar problemele pe care le-am avut s-au rezolvat. N-as spune ca echipa s-a mobilizat rapid sa repare, dar nici nu am raportat probleme care sa ramana mai mult de 1-2 luni nerezolvate.

8 Răspunsuri 8

delfinas
#StarMember
Alf, bun venit in Comunitate!!! Blocheaza toate numerele necunoscute, din setarile telefonului. Aici s-a discutat pe o tema asemanatoare, poate iti vor fi de ajutor sfaturile: https://comunitate.orange.ro/questions/2687951-blocare-numar-suspicios

FLo1
#StarMember
@Alf: Dacă vei bloca "toate numerele necunoscute" nici măcar Orange cu o ofertă traznet nu te va mai putea contacta. Ca să nu menționez pe alții al căror numere nu le ai în agendă. Totuși, răspunde și vezi cine este și ce vrea. Ulterior va înceta.

Alf
Junior
Pana acum am blocat toate numerele care m.au sunat, dar cum am zis de fiecare data suna cu alt numar. Am si raspuns de vreo 2 ori la apel dar nu se aude/ vorbeste nimeni. La unele apeluri cand le dau refuz in maxim o secunda suna inapoi, cred ca este ceva automat. Ca sa va faceti o ideea uitati de cate ori m.a sunat astazi.Nu pot bloca numerele necunoscute, eu de felul meu raspund la numere necunoscute, si cum spunea si FLO1 poate pierd oferta traznet de la orange

Alf
Junior
Delfinas, multumesc pentru raspunsul tau dar aceea este o solutie pentru acelasi numar.

delfinas
#StarMember
Cu placere, Alf!!! Nu, e o solutie pt blocarea tuturor numerelor necunoscute, cum a scris si Flo. Da, din pacate, se blocheaza si numere necunoscute care nu-s malitioase/deranjante, dar e o solutie de moment, pana vezi ca se potoleste "englezul", apoi deblochezi.

Anca07
#StarMember
Buna Alf Eu folosesc o aplicatie care imi permite sa blochez numerele si le recunoaste pe cele care ar putea fi spam. Poti incerca sa vezi daca te ajuta. Spam call blocker se cheama, am pus poza pt a te ajuta sa o identifici mai usor.

Trixen_old
Cunoscător
Desi nu am o solutie completa pentru problema, cum spunea si @Anca07, o varianta ar fi sa folosesti o alta aplicatie pentru telefonie. In cazul telefoanelor Android sigur poti, la iPhone nu stiu. Eu folosesc Orange Phone - https://comunitate.orange.ro/questions/2010345-aflat-aplicatia-orange-phone Am verificat acum si poti, din setarile aplicatiei, sa blochezi in mai multe variante, insa cele mai utile mi se par: - o anume tara (sau mai multe) - un bloc de numere (util pentru companiile care au totusi asignate numere consecutive - blochezi in principiu doar numerele respective) - mi s-a intamplat sa ma intrebe chiar aplicatia daca nu vreau sa blochez tot blocul, ca ma vedea blocand numere pe masura ce ma sunau - blocarea tuturor tarilor in afara de Romania - utila in special in cazul celor care au copii sau parinti in varsta In ultimii doi ani a devenit tot mai stabila si mai matura aplicatia, iar problemele pe care le-am avut s-au rezolvat. N-as spune ca echipa s-a mobilizat rapid sa repare, dar nici nu am raportat probleme care sa ramana mai mult de 1-2 luni nerezolvate.

FLo1
#StarMember
M-a apelat Omicronu' din Ghana. Vezi atasament. Nu am avut curaj să-i răspund, așa că l-am "ratat". Sper să nu revină.