Cum pot activa opțiunea roaming pt Marea Britanie din aplicatie? Multumesc!

Mariapink
Începător
Cum pot activa opțiunea roaming pt Marea Britanie din aplicatie? Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
Maria, ti s-a explicat mai sus cum se activeaza roamingul. Daca este pe prepay, incarci cu optiunea de 14 euro. DETALII: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie#prepay Daca esti pe abonament, nu poti consuma din resursele pt tarile SEE, ci vei face extracost, la niste preturi speciale pt UK. DETALII: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie#abonament

11 Răspunsuri 11

delfinas
#StarMember
Mariapink, bun venit in Comunitate!!! In aplicația My Orange, apeși cele 3 puncte de pe bara de jos, apoi "Servicii" și "Roaming și Internațional", iar la Roaming dai "activează". Aștepți SMS ul de activare și gata, ai roaming activ.

FLo1
#StarMember
@delfinas (Paul): Cu acel roaming activat cum menționezi se activează doar accesul la roaming. Dar pentru ”Marea Britanie” trebuie menționat că nu orice opțiune activată este valabilă. Pentru că un roaming activat nu înseamnă că poate să fie și folosit. @Mariapink: Ești în țară sau deja în UK? Vrei să activezi roamingul sau și opțiune cu minute și date mobile? Atenție: în ultimile 4 luni de activitate a numărului, resursele trebuie utilizate majoritar intern (în țară), nu în roaming. Deci opțiunile cu resurse sunt valabile cel mult 2 luni de zile, altfel ele vor putea fi utilizate doar dacă revii în țară. Revino cu detalii pentru mai multe precizări.

DanielaH
Moderator
Salutc, Mariapink! Dacă ai cartelă PrePay, pentru roaming în Marea Britanie este necesară activarea opțiunii de 14 euro. Poți face acest lucru din contul tău online My Orange, din secţiunea Tarife și opțiuni – Opțiuni noi. Uite aici mai multe detalii https://www.orange.ro/help/cum-pot-activa-sau-dezactiva-o-opiune-prepay-51. Să ne spui, te rog, dacă ai reușit.

delfinas
#StarMember
Flo, am raspuns strict la intrebare, asa cum am inteles-o eu, cum se activeaza optiunea roaming din aplicatie. Ea se activeaza la fel, tehnic vorbind, indiferent de tara. Daca intreba ce optiune de roaming trebuie reincarcata, atunci ii ziceam de cea de 14 euro. Da, poate trebuia sa ii explic toata povestea, dar eram pe telefon si am zis sa scriu strict partea de activare a roamingului. Daca cerea detalii, i le dadeam. Trebuie atentie si la formularea intrebarii... PS Nu stiu la care Paul te referi...

Mariapink
Începător
@Flo1 , momentan sunt in tara dar o sa plec in uk. Vreau sa activez opțiunea cu minute si date mobile si roaming. Cum procedez?

delfinas
#StarMember
Maria, ti s-a explicat mai sus cum se activeaza roamingul. Daca este pe prepay, incarci cu optiunea de 14 euro. DETALII: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie#prepay Daca esti pe abonament, nu poti consuma din resursele pt tarile SEE, ci vei face extracost, la niste preturi speciale pt UK. DETALII: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie#abonament

FLo1
#StarMember
@Mariapink: Dacă acum ești în țară și ai opțiune activă, poți cu câteva zile înainte de plecare (pentru siguranță, nu îți recomand de azi ... pe mâine), să activezi opțiunea cu minute de 14 euro. Aceasta va activa automat atât roamingul cât îți va asigura și minute și date mobile pentru utilizare în UK. Opțiunea este valabilă 30 de zile dacă o activezi din MyOrange (meniul principal ---> Reîncarcă ..... și gasești opțiunea de voce cu 14 euro). Dacă sunt necesare detalii, te rog revino pe topic cu mesaj. LE: @delfinas: Te înțeleg, și eu se mai întâmplă să procedez la fel când sunt prins în trafic sau cu alte probleme de rezolvat care nu imi permit un răspuns detaliat. BTW: PAUL era posesorul contului de pe care ai atașate capturile din mesajul inițial. 🙂

delfinas
#StarMember
:))))))))))))) Ce atent esti la detalii! Acum am realizat ca apare numele ala in locul numarului. 😄

Grozaflorin
Junior
Suna la orange si iti vor activa ei automat

DanielaH
Moderator

Salut tuturor!

Pentru clienții PrePay care călătoresc în Marea Britanie au fost lansate 2 opțiuni noi de roaming:

  • Go UK Plus – include 30 minute/ SMS și 5GB, 8 euro TVA inclus
  • Go UK – include 3 GB trafic de Internet, 5 euro TVA inclus

Opțiunile se pot activa doar prin canalele: 321 (SMS gratuit la 321 cu textul „GOUK”/ „GOUKPLUS”), *100# și Chatbot.

Mai multe detalii găsiți aici -  https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie

delfinas
#StarMember
Mulțumim, Daniela, pt veștile bune!!! E bine că s-au găsit modalități noi și mai ieftine pt roaming in UK!