Campania praf in ochi Buy-Back 5G Orange Romania

FaraUnID
Campion certificat
Plecand de la acest topic https://comunitate.orange.ro/questions/2488300-sa-oferi-o-noua-viata-vechiului-tau-telefon-e-ca-o-joaca si vazand spotul TV pentru campania respectiva, un lucru mi-a atras atentia:
"Vino cu telefonul tau vechi in Orange Shop si ai o reducere de minim 80 Euro la cumpararea unui telefon 5G"
Desi nu am vazut prea multe informatii in acest sens, si cum, de regula aceste "oferte" ai mai multe stelute decat cerul senin intr-o noapte de vara, tind se cred faptul ca acea reducere se aplica la prelungirea unui abonament existent sau contractarea unui abonament nou pentru 24 de luni.
Sa fie Orange Romania chiar atat de generos? Hai sa facem o camparatie dublata de un calcul matematic simplu!
In momentul de fata cel mai ieftin telefon 5G din oferta comerciala Orange Romania este Huawei P40 Lite 5G, al carui pret standard este de 1726 lei.
De ce pret standard? Pentru acela este pretul de referinta si implicit pretul din care pleaca reducerile!
Acelasi telefon este vandut de Altex cu pretul de 1349 lei. Ca fapt divers cam acesta este pretul mediu in piata pentru acest model de telefon, in momentul de fata: 1300 - 1400 lei.
Asadar, avem 1726 - 1349 = 377 lei : 4,9 = 76 euro. Adica diferenta de pret care se vrea acoperita de Buy-Back (n.b. 80 euro) pentru ca, in final produsul sa ajunga la adevartul pret din piata, adica pretul din care pleaca reducerile aferente pentru abonament nou sau fidelizare pentru 24 de luni.
Parca acea reducere de aproape 80 euro (76 euro mai exact) se potriveste mult prea bine intre diferenta de pret pentru acest telefon vandut de Orange vs pret pacticat de Altex si implicit pretul mediu din piata.
Sfarsit!
7 Răspunsuri 7

FaraUnID
Campion certificat
@Orange Assistant @DanielaH @MihaelaC In urma raspunsului dat de voi pe acest topic https://comunitate.orange.ro/questions/2510676-obtin-voucher-cumpara-telefon si colaborat cu faptul ca aveam un telefon vechi dar functional care prindea praf in casa, am decis sa-l valorific prin programul Buy-Back 5G. Am mers in magazinul Orange Shop din Piatra Neamt in data de 25.11.2020, in jurul orei 17:10 unde am predat acel telefon, conform proces verbal 1071076. Acel voucher are un numar de forma 66789XXXXXXX893 Cu toate ca am specificat destul de clar faptul ca acel voucher va fi utilizat prentru achizitie de telefon 5G prin buy-back 5G, asistentul de vanzari Loredana B. a emis un voucher care valoreaza fix 10 euro. Spre surprinderae mea acel voucher valoreaza fix 10 euro, chiar si la repozitionare de abonament + achizitie de telefon 5G pentru 24 de luni. Solcitand o explicatie, motivatia colegilor vostri din magazin a fost accea ca pentru a bebeficia de discount de 80 euro trebuie predat un smartphone functional, desi in regulamentul campaniei si din raspunsurile voastre, in program sunt acceptate ORICE model de TELEFON / TABLETA. In regulament nu este specifica nimic despre smartphone! Exita o sesizare in acest sens deschisa din contul de abonat - 138539545 - sesizare in urma creia colegii vostri incep sa se balbaie si sa ma "paseze" de la unul la latul cu explicatii care variaza de la: "Voucher-ul valoreaza 80 euro doar la achizitie terminal 5G impreuna cu un abonament nou sau prelungire de abonament pentru 24 luni" / "Voucher-ul este valabil doar in magazinul fizic unde a fost emis" / "Mergeti in magazin si incercati sa rezolvati cu colegii de acolo" Mai nou, am fost rugat sa le trimit pe mail o copie dupa C.I. si asta in conditiile in care toata aceasta discutie a avut loc din contul de abonat, iar pe procesul verbal exista atat numele meu cat si CNP-ul plus ca le-am furnizat absolut toate datele de identificare ale acelui proces verbal. Incercati sa demonstrati contrariul asupra faptului ca aceasta campanie de buy-back 5G nu este praf in ochi si rezolvam pe cale amiabila aka acordarea unui voucher de 80 euro sau 800 puncte OTY pe cont, sau lasam ANPC sa dispuna masurile legale in privinta practicilor comerciale inselatoare? P.S. - Nu stau in acei 80 de euro, vreau doar sa demonstrez un principiu, by Orange Romania, Noiembrie 20-20!

DanielaH
Moderator

Confirmăm încă o dată că promoția Buy-Back 5G oferă un discount suplimentar dacă duci un telefon funcțional (indiferent de marcă sau model) și achiziționezi un smartphone 5G (indiferent de marcă) cu o tranzacție pe 24 luni. Pentru a beneficia de discountul suplimentar, telefonul predat trebuie să aibă neapărat o valoare mai mare sau egală cu 10 euro.

În Orange Shop-uri este utilizată o aplicație specială care evaluează telefoanele din campania Buy-Back. Dacă în urma evaluării, în cazul tău, nu a fost emis un voucher de 80 euro, înseamnă că aplicația a evaluat telefonul dus de tine la o valoare mai mică de 10 euro, deci nu a fost eligibil pentru acordarea voucherului din promoția 5G și ai primit valoarea standard de 10 euro.

FaraUnID
Campion certificat
Ce trebuie sa scrie în acest proces verbal, în secțiunea "Stare Telefon" pentru ca acel voucher sa valoreze 80 euro?

FaraUnID
Campion certificat
Inca astept un raspuns!

DanielaH
Moderator

Am revenit cu explicațiile colegilor noștri la întrebările tale.

Valoarea unui telefon este dată de marcă, caracteristici tehnice, anul de fabricație etc., varaibile ce nu sunt sub controlul Orange și pe care nu le setăm sau influențăm noi.

Așadar, fiecare telefon are o anumită valoare setată în aplicație. Acele întrebări trecute în aplicație nu stabilesc valoarea setată, ci ajută la stabilirea funcționalității și a gradului de uzură al telefonului și a valorii finale a telefonului. Răspunsurile la întrebările respective pot scadea sau menține valoarea telefonului.

Unele telefoane sunt evaluate la 0 euro, altele la 5, altele la 10, altele la 50, altele la 100/ 200 etc.

De exemplu, un telefon marca X cu o vechime de 5 ani poate avea o valoare de câțiva euro, dar un telefon tot marca X de 1 an poate valora 100 de euro. Un telefon al mărcii X lansat în același an poate valora câțiva euro, dar un telefon al mărcii Y poate valora cateva sute de euro.  De asemenea, un telefon cu anumite caracteristici poate avea o anumită valoare, un telefon cu o camera mai bună sau o memorie mai mare poate valora și de două ori mai mult.

Valoarea telefonului se poate afla doar în magazin, în urma evaluării făcute de către colegii noștri cu ajutorul aplicației.

FaraUnID
Campion certificat
@DanielaH "Valoarea unui telefon este dată de ... varaibile ce nu sunt sub controlul Orange și pe care nu le setăm sau influențăm noi." Ce e alea? Utima data cand am verificat eram pe comunitatea Orange si discutam despre o campanie initiata de Orange Romania? Cine organizeaza acest Buy Back 5G: Vodafone, Digi, Telekom sau Orange? Cum adica nu aveti nici un control asupra elementelor din campanie????? @DanielaH Am rugamintea sa-mi arati exact pasajul din regulamentul campaniei in care este scris negru pe alb ceea ca tocami ai postat adineauri! - In regulament este trecut faptul ca predai un telefon sau tableta vechi dar functionale indiferent de marca / model si primesti in schimb un voucher de 10 euro, care la chizitie de telefon 5G valoreaza 80 euro; - In clipul care rula pe tv era scris maruntel fix acelasi lucru; - Orange Assistant a mentionat faptul ca "Promotia Buy-Back 5G ofera un discount suplimentar daca duci un telefon functional (indiferent de marca sau model), evaluat la o valoare mai mare sau egala cu 10 euro, si achizitionezi un Smartphone 5G (indiferent de marca) cu o tranzactie pe 24 luni"; Din nou: Ce trebuie scris in acel proces verbal pentru ca voucher-ul respectiv sa valoreze 80 euro. Multumesc anticipat!

DanielaH
Moderator

Pentru ca voucher-ul respectiv să valoreze 80 euro, pe procesul verbal, în coloana "Valoare(EUR)", în dreptul liniei "Stare telefon", trebuie să fie tipărită o valoare mai mare sau egală cu 10 euro. Această valoare este dată de aplicația de evaluare existentă in magazine și care ia în considerare criterii de genul celor pe care le-am menționat mai sus.

Poți citi aici termenii și condițiile programului https://www.orange.ro/servicii/buy-back/#avantaje (https://www.orange.ro/pdf-102019/servicii/buy-back/termeni_si_conditii.9a52e89cd3c052ef71e457f05bc89...), precum și modalitatea prin care se poate face o reclamație care are legătură cu desfașurarea campaniei.