Cum pot să-mi îmbunătățesc semnalul într-o încăpere?

Razvan
#StarMember
Semnal slab, inutilizabil indoor, mai ales în mediul rural, cu ce as putea să-l mai îmbunătățesc?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Folosind o antenă yagi în exterior, de unde tragi un fir până la un ruter, un repeater sau un microcell. Mai există și varianta des folosită la noi (Orange) cu apelul wi-fi, care este cea mai la îndemână și fără costuri suplimentare.

5 Răspunsuri 5

Vio73
#StarMember
Folosind o antenă yagi în exterior, de unde tragi un fir până la un ruter, un repeater sau un microcell. Mai există și varianta des folosită la noi (Orange) cu apelul wi-fi, care este cea mai la îndemână și fără costuri suplimentare.

Miha_Z
#StarMember
Ai putea folosi un microcell.

svetalex
Senior certificat
Știu că se pot achiziționa Amplificatoare pentru semnal GSM, dar foarte multe detalii nu știu legat de aceste amplificatoare

Vio73
#StarMember
Repeater e tot un amplificator.

svetalex
Senior certificat
@Vio73 Mulțumesc pentru clarificare 🙂 poate ne puteți da mai multe detalii. Personal nu știu ce sunt „repeater sau un microcell”, iar de Amplificatoare pentru semnal GSM am auzit vag, fără să am cunoștințe prea multe, așa că mi-ar plăcea să detaliați puțin mai mult termenii tehnici