În cât timp pot returna un telefon achiziționat dintr-un magazin Orange Shop?

malcos
Junior entuziast
Am cumpărat un Huawei din magazinul Orange Shop și nu mă pot obișnui deloc cu el (eram obișnuit cu Samsung).Pot face retur? După cât timp de la achiziție?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
In cazul telefoanelor achizitionate din magazinul fizic nu se poate face retur, decat in situatiile in care au defecte de fabricatie. In momentul in care achizitionezi in produs dintr-un magazin fizic ai avantajul ca poti sa te joci putin cu produsul respectiv inainte de a lua o decizie de achizitie.

34 Răspunsuri 34

Vio73
#StarMember
Din câte știu, e o directivă europeană care specifică dreptul de retur în 14 zile aceste lucruri. La Orange nu cred că se aplică și în magazinul fizic, ci doar în magazinul online (ai 30 de zile).

Jay
Campion certificat
Ai la dispozitie 14 zile pentru a te prezenta la magazinul de unde l-ai luat cu pachetul complet, cu toate accesoriile care au fost in cutie, cu documentele pe care le-ai primit la achiziție si, fara sa fi intervenit in vreun fel asupra telefonului... Cel mai rapid mod de a afla exact este sunand la serviciul clienti 300.. E ciudat ca nu l-ai testat in magazin sa vezi daca-ti place si cum te intelegi cu el...

Laura_cio
Senior
Eu știu ca se poate renunța in 30 zile doar dacă telefonul este defect sau lipsește o piesa din componenta pachetului. In 14 zile se renunța la serviciul de abonament.

Jay
Campion certificat
Eu am crezut ca perioada de 30 de zile este valabila doar pentru achizitia online..

Ascary
Campion certificat
Da,30 de zile doar pentru cumpărăturile online. Telefonul cumpărat din magazinul fizic nu se poate returna.

FaraUnID
Campion certificat
In cazul telefoanelor achizitionate din magazinul fizic nu se poate face retur, decat in situatiile in care au defecte de fabricatie. In momentul in care achizitionezi in produs dintr-un magazin fizic ai avantajul ca poti sa te joci putin cu produsul respectiv inainte de a lua o decizie de achizitie.

Miha_Z
#StarMember
Din pacate se pot returna doar mobilele achizitionate in magazin online in termen de 30 zile. Sincer aceasta politica de a nu permite returul mobilelor achizitionate din Orange Shop nu mi se pare normala. As agrea si aici macar returul in 14 zile la mobilele luate la liber, ca la abonament ar fi mai complicat cu anularea actelor. Eu ca titular de abonament pot achizitiona si testa un mobil pentru un alt membru al familiei. Poate el nu se acomodeaza cu acel mobil si i se pare greoi. De ce sa n-am varianta de a-l face retur si a achizitiona un alt model?

Ascary
Campion certificat
Îl poți achiziționa online că sa beneficiezi de retur in 30 de zile in caz că ceva nu ți se pare in regula.

Jay
Campion certificat
Eu am vrut sa returnez casca bluetooth si am crezut ca toate produsele au acelasi regim, dar, intr-adevar voiam s-o returnez pentru ca am crezut ca nu se intelege cu telefonul meu, pentru ca n-o gasea, desi stiam ca ar trebui sa fie compatibila.. Bine de stiut ca nu poti returna un telefon achizitionat dintr-un magazin fizic..

Miha_Z
#StarMember
Da, Ascary, e buna varianta furnizata de tine. Numai ca eu raman la ideea mea ca nu e in regula ca nu se accepta returul si-n magazinele Orange Shop. Eu consider ca pentru orice bun cumparat trebuie sa existe si varianta de retur.

Razvan
#StarMember
Din păcate, legea nu specifica niciun termen de returnare al produsului dacă îl cumperi din magazin fizic, rămâne la latitudinea comerciantului, dacă îți oferă retur și îți mai da banii inapoi, ca alții te obliga sa iei alt produs în loc. Pentru utilizator, o recomandare: fie te obișnuiești cu noul produs, fie îl scoți la vânzare pe olx și vei pierde ceva la el, ca este desfacut, poate altuia ii va plăcea și este dispus sa plătească pentru el. Apropo, ce model este?

malcos
Junior entuziast
Mate P20 Pro

Razvan
#StarMember
Aici am pus și cadrul legal al OUG 34/2014. https://www.nwradu.ro/2014/06/noua-ordonanta-privind-drepturile-consumatorilor-a-intrat-astazi-in-vigoare-cu-modificari-privind-comertul-electronic/

Ascary
Campion certificat
@Malcos, și cu ce ai vrea să îl schimbi?