Serviciul HD Voice+

Razvan
#StarMember
Orange a lansat de câteva luni serviciul HD Voice+ disponibil prin tehnologia 4G și telefoane high-end de ultima generație. De curând prin oferta de retenție am achiziționat un telefon P20 pro și am testat acest serviciu cu alți posesori. Calitatea vocii este cristalina și îți dă impresia ca interlocutorul se afla în fata ta/lângă tine. Este într-adevăr o evoluție mare în domeniul sunetului prin intermediul telefonie mobile. Ați utilizat/beneficiat acest serviciu? Condiții/impresii/pareri?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
HD Voice Plus reprezintă o premieră atât pentru utilizatorii de telefoane mobile din România cât şi o noutate la nivelul grupului Orange, clienţii români fiind primii care vor avea acces la acest serviciu. Noua tehnologie, denumită în mod tehnic EVS (Enhanced Voice Services), îmbunătăţeşte calitatea apelurilor 4G, reducând în acelaşi timp zgomotul de fundal. EVS este disponibilă doar pentru apelurile realizate între terminale compatibile cu noua tehnologie. Aceasta nu necesită activări suplimentare fiind disponibilă tuturor clienţilor care efectuează apeluri 4G, atât abonaţi cât şi utilizatori de cartele PrePay, cu telefoane compatibile HD Voice Plus. HD Voice Plus va fi disponibil pe telefoane LG G7,  Huawei Mate 20 PRO, Samsung Galaxy Note9, Sony Xperia XZ2 şi Sony Xperia XZ3 cumpărate din reţeaua Orange. Pentru a putea beneficia de noua tehnologie toate aceste modele vor primi treptat actualizări ale sistemului de operare până la sfârşitul lunii februarie. Sursa: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/servicii-5/hd-voice-plus-tehnologia-care-duce-apelul-4g-la-urmatorul-nivel-acum-in-premiera-in-romania-1088  http://www.orange.ro/apel-4G

18 Răspunsuri 18

Ascary
Campion certificat
Într-adevăr serviciul HD Voice + face sunetul impecabil,chiar daca în jurul nostru este gălăgie făcută de oameni,automobile,ploaie,vânt etc întrucât aceasta reduce zgomotul de fundal foarte mult. Eu folosesc acest serviciu mai ales în conferințele pe care le fac cu prietenii,care au bineînțeles telefoane compatibile 4G și EVS (Enhanced Voice Services)Este o plăcere să vorbesc cu ei ca și cum am fi cu toții în aceeași încăpere. Recomand acest serviciu care ,culmea,este și gratuit

Vio73
#StarMember
HD Voice Plus reprezintă o premieră atât pentru utilizatorii de telefoane mobile din România cât şi o noutate la nivelul grupului Orange, clienţii români fiind primii care vor avea acces la acest serviciu. Noua tehnologie, denumită în mod tehnic EVS (Enhanced Voice Services), îmbunătăţeşte calitatea apelurilor 4G, reducând în acelaşi timp zgomotul de fundal. EVS este disponibilă doar pentru apelurile realizate între terminale compatibile cu noua tehnologie. Aceasta nu necesită activări suplimentare fiind disponibilă tuturor clienţilor care efectuează apeluri 4G, atât abonaţi cât şi utilizatori de cartele PrePay, cu telefoane compatibile HD Voice Plus. HD Voice Plus va fi disponibil pe telefoane LG G7,  Huawei Mate 20 PRO, Samsung Galaxy Note9, Sony Xperia XZ2 şi Sony Xperia XZ3 cumpărate din reţeaua Orange. Pentru a putea beneficia de noua tehnologie toate aceste modele vor primi treptat actualizări ale sistemului de operare până la sfârşitul lunii februarie. Sursa: https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/servicii-5/hd-voice-plus-tehnologia-care-duce-apelul-4g-la-urmatorul-nivel-acum-in-premiera-in-romania-1088  http://www.orange.ro/apel-4G

Vio73
#StarMember
E ok și hd voice, fără plus.

Vio73
#StarMember
Orange sunt singurii care folosesc ambele tehnologii, fiind implementate atât pe 3g, cât și pe 4g. Deci au fost pionieri și aici.

Ascary
Campion certificat
Odată cu avansarea tehnologiei și a dezvoltării telefoanelor inteligente,HD Voice va deveni un "must have" pentru toți împătimițimitii de tehnologie.

Vio73
#StarMember
Așteptăm 5g-ul și vedem ce ne oferă vocea de acolo.

eda2k
Cunoscător
Salut, Păcat că nu există o aplicație care să-ți ofere HD Voice+ ... Telefonul meu nu beneficiază de această opțiune, si e din august 2017 ... :( Presupun că trebuie ca smartphone-ul să fie cumpărat din rețeaua Orange, pentru a avea toate setările compatibile rețelei 🙂

Vio73
#StarMember
Nu, trebuie să fie compatibil cu tehnologia respectivă. Ai lista aici: https://www.orange.ro/tehnologii/apel-4g/ Dai click pe fiecare brand în parte după ce accesezi link-ul. Baftă!

Ascary
Campion certificat
HDVoice nu tine de nici o aplicație ci de performanta telefonului și de serviciul operatorului.

Ascary
Campion certificat
Adică HD Voice e un serviciu nu o aplicație.

Vio73
#StarMember
Exact. Dacă nu ai telefon compatibil, n-are treabă nimic.

Ascary
Campion certificat
Chiar daca telefonul este data recenta,2017 după cum a spus colegul nostru,daca nu este compatibil,nu funcționează pe el HD Voice

Vio73
#StarMember
Colegul vrea HD Voice plus. Nici eu nu am pe S8 și tot din 2017 este (atunci a apărut).

Romeo_
Senior certificat
Cu alte cuvinte exista dar nu poate folosi oricine aceasta optiune ci doar cei cu telefoane compatibile si de ultima generatie aparute pe piata la finalul lui 2018,inceputul lui 2019. 😞