anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Disco mix suferă enorm la capitolul calitate video

Yokodog
Începător

Bună ziua tuturor, observ că mai nou a fost introdus Disco Mix TV.

Un program în principiu bunicel, dar care suferă enorm la capitolul calitate video, în sensul că  deformează imaginea. Le-am scris celor de la Disco Mix și au dat vina pe Orange România,sugerând calitatea slabă a aparatelor de retransmisie a canalului tv.

Sa mai lovit cineva de situația asta? 

5 Răspunsuri 5

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Știu că a fost acest canal în grilă, dar probabil că au luat decizia de downgrade din considerente economice și probabil și de audiență. 

Au alocat mai multă bandă pentru altele.

Din păcate, nu avem cum să știm exact care este adevărul!

Alexandru13
Junior entuziast

Bună, 

Situația asta am întâlnit-o și eu, cu un alt canal TV și alt furnizor de servicii. Explicația data a fost de setările mele pentru Smart TV. Ținând cont ca avem canale HD sau Ultra HD, nu poți da vina pe furnizorii de servicii. Cum explica ei ca poți sa vezi Discovery HD și nu poți Disco Mix. 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Eu unul, prefer să văd documentarele în HD. Acum, probabil că îl țin așa doar pentru că sunt obligați!

MCostel
Explorator

Personal cred că devină e dico mix datorat conținutului video mai vechi.

Parca ar fi transmis in format analogic

Poți să le scrii și celor de la Orange însă fiind un program must carry șansele să rezolvi ceva sunt mici.

https://www.orange.ro/contact/ 

FLo1
#StarMember

@Yokodog: Orange nu are cum să deformeze imaginea. Dacă DiscoMix transmite într-un format vechi SD 4:3, degeaba vei dori calitate HD la 16:9 pentru că ecranul va fi deformat. Adică o imagine mult lățită, pentru că DiscoMix nu emite pe un format al ecranului de 16:9.