anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Tutorial] Cum poti instala aplicatia MAX pe telefoanele Huawei

RafaHelper
#StarMember

Introducere

Începând cu data de 21 mai HBO MAX  a devenit MAX, din păcate Warner Bros. Discovery, Inc. Cei care detin serviciul, refuza sa permită instalarea aplicației pe telefoanele Huawei indiferent daca ai un telefon cu GMS sau HMS.

Am vrut sa aflu si un punct de vedere oficial din partea MAX, așa ca il regăsiți mai jos.

RafaHelper_0-1717695488232.png

Fac o pauza si vreau sa iți transmit ca daca te afli in acest caz este recomandat sa le trimiți celor de la MAX un mail la adresa: suportclienti@max.com in care sa le spui ca vrei aplicația MAX pe telefonul tau Huawei. 

De ce este important sa faci asta? Pentru ca daca exista mai multe cereri exista o șansa cat de mica ca aplicația sa fie din nou disponibila.

Am încercat sa iau legătura cu Huawei Romania pentru a cere o soluție, din păcate echipa de suport e slab pregătită, nici măcar nu știau ca aplicația nu poate fi instala. Au promis ca vor verifica cu departamentul abilitat. Pana in acest moment nu am primit un răspuns din partea lor.

Cum sa instalezi aplicația?

Ei bine, se poate, mai greu dar se poate.

Pentru a instala ai nevoie de încă un telefon cu Android si GMS pe care sa poți descarcă aplicația MAX de aici: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wbd.stream&hl=en

După ce exista pe al doilea telefon instalata va trebui sa te asiguri ca pe telefonul Huawei aplicația Phone Clone este actualizata. O poți descarcă/actualiza de aici: https://consumer.huawei.com/en/emui/clone/

Tot aplicația Phone Clone trebuie sa fie instalata si pe celălalt telefon cu Android si GMS, folosește același link de mai sus.

Acum ca avem aplicația Phone Clone pe ambele telefoane si aplicația Max instalata pe celălalt telefon cu Android  trebuie sa urmezi pașii de moi jos pentru a instala MAX pe telefonul tau Huawei.

Pasul 1

Deschide aplicația Phone Clone pe telefonul tau Huawei si alege „Acesta este dispozitivul nou”, vei fi întrebat daca ești sigur si alege „OK”.

RafaHelper_1-1717695581251.jpeg

RafaHelper_2-1717695605978.jpeg

Pasul 2

Selectează tipul de dispozitiv vechi ca find „Alt Android”

RafaHelper_3-1717695632831.jpeg

Un pop-up cu detalii pentru a descarcă Phone Clone va apărea, poți sari acest pas apăsând INAINTE daca ti-ai descărcat aplicația mai înainte pe celălalt telefon cu Android si GMS.  Daca nu poți urma indicațiile de pe ecran.

RafaHelper_0-1717695693827.jpeg

Un cod QR va apărea pe ecran dar si detalii pentru a te conecta manual.

RafaHelper_1-1717695708073.jpeg

Pasul 3

Deschide aplicația Phone Clone pe celălalt telefon si alege „ACESTA ESTE DISPOZITIVUL VECHI”

RafaHelper_2-1717695730790.jpeg

Pasul 4

Scanează codul QR de pe telefonul tau Huawei cu celălalt telefon cu Android.

RafaHelper_3-1717695747127.jpeg

Un mesaj de atenționare va apare pe ecran in timpul conectării si trebuie sa alegi „Conecteaza-te”

RafaHelper_4-1717695765779.jpeg

Pe telefonul Huawei vei vedea ecranul de mai jos.

RafaHelper_5-1717695775249.jpeg

Pasul 5

Pe celălalt telefon cu Android iți va apărea ecranul de mai jos, debifează „Select. Tot” si apoi alege „Aplicații”

RafaHelper_0-1717695834553.jpeg

Din lista de aplicații derulează in jos pana vei găsi MAX, selectează si apasă OK, apoi „TRANSFER”.

RafaHelper_1-1717695854599.jpegRafaHelper_2-1717695862203.jpeg

Confirma parola pe telefonul tau Huawei daca ai setat una iar transferul va începe.

RafaHelper_4-1717695908923.jpeg

Asa se vede cand transferul a început.

RafaHelper_0-1717695966360.jpegRafaHelper_1-1717695981439.jpeg

După finalizare vei vedea acest ecran pe telefonul cu Android

RafaHelper_2-1717695997348.jpeg

Pe telefonul Huawei iți va apărea ca aplicația se importa.

RafaHelper_3-1717696011012.jpeg

La final este confirmat transferul si instalarea ca in imaginea de mai jos, apasă butonul "FINALIZARE"

RafaHelper_4-1717696019613.jpeg

Acum poți folosi MAX pe telefonul tau HUAWEI.

RafaHelper_5-1717696028091.jpeg

Testat si funcționează pe Huawei P10, Huawei P30 lite si Huawei Mate 20 PRO.

Aceasta este o metoda sigura ce nu implica descărcarea aplicației din alte surse neoficiale sau nesigure.

Daca va încurcați la un pas puteți întreba mai jos, iar daca ați reușit sa instalați pe un model nou va rog sa îmi spuneți pentru a actualiza lista.

9 Răspunsuri 9

Anonim
Neaplicabil

Un tutorial interesant și util.

Întrebarea mea este ce mă împiedică să extrag apk dintr-un alt telefon și apoi să îl instalez pe telefonul Huawei.

 

@Anonim Nu se mai poate acest lucru, asta ma încercat si eu initial. Se pare ca exista mai multe pachete apk cand faci extragerea iar daca alegi sa le instalezi manual nu va reuși instalarea. Momentan doar aceasta metoda funcționează.

Anonim
Neaplicabil

Foarte posibil.

In acest caz nu mă pot pronunța deoarece nu dețin telefoane Huawei și de aceea nu pot face teste suplimentare.

Este bine totuși că există momentan această soluție.

Foarte interesant, Rafa!

O singura curiozitate am, si n-am cum sa testez, pentru ca n-am Huawei. 

Cu un apk bundle ai incercat cumva? De exemplu cel de aici

Sunt curios daca merge asa.

Client Orange

Nu am încercat pentru ca prefer o soluție sigura, așa știu ca aplicația a fost descărcata din Google Play si trimisa direct către mine. 

Anonim
Neaplicabil

Și ce faci când apare o noua versiune a aplicației reiei întreg procesul?

O situație foarte neplăcută să plătești și să nu beneficiezi de suport.

Personal aș renunța la HBO in această situație.

Da, reiei procesul. Totuși, aplicația poate fi folosita pe o perioada mai îndelungata si fără update.

Oana4ever4all
Junior

Instalați aplicatia Gbox sau Gspace din magazinul huawei, dcautati apoi în acele aplicații magazin play și apoi din magazin play instali aplicatia dorita, inclusiv MAX 🙂

Razvan
#StarMember

Eu pe huawei P20 pro și P30 am descărcat aplicația de pe apk mirror și instalat prin această aplicație și funcționează fără probleme. Ce-i drept este în limba engleză, dar nu mă deranjează.

Link descărcare aplicația Max la https://www.apkmirror.com/apk/warnermedia-direct-llc/max-stream-hbo-tv-movies/