anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Transfer Valutar din alte banci catre Orange Money

PatriciaGH_
Junior

Am citit ceva intrebari vechi despre acest subiect, as dori sa stiu daca intre timp s-a schimbat situatia, sunt posibile transferuri bancare valutare in euro din alte banci, gen Libra catre Orange Money? Nu vreau sa imi fac cont daca nu este aceasta optiune. Multumesc anticipat pt orice raspuns. 

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@PatriciaGH_: Va fi posibil doar atunci când OM va avea ”disponibil” IBAN în EUR (sau altă valută). Până atunci, orice transfer de valută (nu doar EUR) pe contul de OM va fi convertit în LEI la cursul OM din ziua respectivă. Până atunci păstrează-i în Libra. Au dobânzi bunicele (comparativ cu cele ale concurenței) și nici nu ai comisioane la tranzacții.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Razvan
#StarMember

Salutare! Nu, momentan contul IBAN asociat contului Orange Money este disponibil doar în lei. 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Da, și eu tot așa știu! Direct în valută, nu, doar să fie transformate în lei. Ai și aici un topic:

https://comunitate.orange.ro/t5/servicii-financiare-digitale/orange-money-permite-tranzactii-in-valu...

Baftă!

FLo1
#StarMember

@PatriciaGH_: Va fi posibil doar atunci când OM va avea ”disponibil” IBAN în EUR (sau altă valută). Până atunci, orice transfer de valută (nu doar EUR) pe contul de OM va fi convertit în LEI la cursul OM din ziua respectivă. Până atunci păstrează-i în Libra. Au dobânzi bunicele (comparativ cu cele ale concurenței) și nici nu ai comisioane la tranzacții.

PatriciaGH_
Junior

Multumesc mult pt ca v+ati facut timp sa imi raspundeti! 

@PatriciaGH_: Oricând, și te mai așteptăm cu alte contribuții în Comunitate.

BTW: Pentru ce aveai nevoie de transfer in EUR? Plată cu card? Alternativele altor bănci sau aplicații gen Monesse, Revolut nu sunt ok pentru tine?

Am Revolut, dar are limita pe luna fara comision, nu stiam de Monesse, acuma ma uit, multumesc de sfat chiar aveam nevoie. 

Aveam nevoie pt transfer bancar, am euro in cont la libra, si nu este schimbul bun(alta data mai au schimburi ok).

Pentru schimburi, mai ales din altă valută în LEI, cred că poți să rămâi la Revolut. Mi se pare mai... ”optimist”. restul sunt cam evrei. Dacă e vorba de plăți cu cardul, mai ai și alternative ale unor bănci din RO, depinde și volumul de valută care-l ai de rulat astfel încât eventuale comisioane să-ți fie justificate (ca abonamente anuale).