anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot achiziționa un telefon în rate dacă nu am abonament?

Elena_44
Junior

Bună! Aș vrea să îmi cumpăr un iPhone 14 Pro Max în rate, întrebarea mea este: pot achiziționa un telefon în rate dacă nu am abonament? Trebuie să dau un anumit avans de bani când îl cumpăr în rate? Dacă da, stiti cumva cat? 
Mulțumesc!

7 Răspunsuri 7

Anonim
Neaplicabil

Pentru a putea achiziționa un telefon trebuie să îndeplinești anumite condiții:

Dacă ai un abonament de voce mobilă de la Orange, trebuie sa indeplinesti cumulativ urmatoarele condiții:

  • Abonamentul tău să aibă o vechime de cel puțin 18 luni
  • Să fii titularul contractului de abonament pentru care dorești să optezi pentru rate de cel puțin 18 luni
  • Să nu fi avut abonamentul suspendat pentru neplată în ultimele 12 luni
  • Să îți prelungești contractul, în condițiile ofertei comerciale curente, cu o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate
  • Să ai un abonament compatibil, din Oferta curentă
  • Să fi avut până în prezent o conduită corectă în relația cu Orange România.

 

Dacă ești utilizator de cartelă PrePay de la Orange, trebuie să îndeplinești cumulativ, următoarele condiții:

  • Să fi fost un utilizator activ PrePay în fiecare lună din ultimul an
  • Să contractezi un abonament de voce sau date mobile pe o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate
  • Să fi avut până în prezent o conduită corectă în relația cu Orange România
  • Condițiile de mai sus se cumulează cu cele de pe abonamentul de voce

Cel mai simplu intri pe site magazin online, te loghezi cu datele contului my Orange și faci o simulare pentru a vedea dacă te califici pentru plata in rate (ce avans vei plăti și valoare ratei respectiv a abonamentului).

Însă nu știu dacă acest telefon mai face parte din oferta curenta Orange (stoc epuizat).

O seară plăcută îți doresc!

mihai_13
Maestru

1.daca nu ai abonament de cel putin 18 luni NU poti cumpara in rate un  iPhone 14 Pro Max 

2.poti cumpara (de exemplu) cu un abonament nou si un avans  orice telefon iPhone  - dar NU in rate 

3.de exemplu  https://www.orange.ro/magazin-online/apple-iphone-14-plus-512gb-midnight-pd-58178?sectiune=pret&achi...  abonament 25 euro si un avans de 4196 lei ....

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Se poate, dar nu de la Orange.

Dacă ai sau îți faci un card de rate la o bancă, oricare ar fi aceasta, îți iei fără probleme. Eu, de exemplu, am un card din acesta de rate ( cumpărături) la BRD și am limita de 5000 lei pe el.

Dacă te referi strict la Orange, nu se poate decât să fi avut minim 18 luni vechime că abonat  înainte,  adică un an și jumătate. Iar dacă ai prepay pe care l-ai încărcat lună de lună în ultimul an, să-l treci pe abonament, iar perioada abonamentului să corespundă numârului de rate dorit.

Cam așa stau lucrurile!

Detalii ai aici:

https://www.orange.ro/help/vreau-sa-imi-cumpar-un-telefon-in-rate-ce-conditii-trebuie-sa-indeplinesc...

Baftă!

FLo1
#StarMember

@Elena_44: Desigur că se poate cumpăra orice dorești, dar neavând abonament, achiziția o vei putea face doar plătind cu un card de credit (pentru rate și indiferent de nume), și pe care poți stabili ulterior numărul ratelor pentru rambursarea sumei. De rate direct în magazinul Orange nu vei putea beneficia în această situație, suma plătită fiind obligatoriu a se plăti integral în momentul cumpărării.

Te așteptăm să revii dacă putem să te ajutăm și cu alte informații. Cu bine.

Anonim
Neaplicabil

Achiziționare in rate cu card de credit nu este cea mai buna soluție.

Desigur daca ai nevoie urgenta de acel telefon poate fi considerată o soluție.

Îți sugerez daca nu ai nevoie urgenta de telefon sa mai aștepți putin și să plătești cash.

Atunci când nu ai cash, cardul de credit îți oferă posibilitatea de a plăti în rate eșalonate pe 3/6/12 luni cu dobândă zero. De multe ori ”așteptarea” nu te îmbogățește, ci doar amână o achiziție de care aveai nevoie la acel moment și de care pe când aduni acel ”cash” s-ar putea să dorești să-l schimbi cu altceva. Însă fiecare cunoaște de ce are nevoie, iar motivele sunt la fel de multiple.

delfinas
#StarMember

Poti cumpara un smartphone in 3 rate prin sistemul ONEY.

DETALII: https://www.orange.ro/plata-oney/

Daca vrei prin sistemul clasic de rate, trebuie sa fii client Orange de minim 18 luni, iar pretul final, ratele lunare si avansul se calculeaza in functie de abonamentul pe care il ai. Poti face o simulare pe magazinul online si afli care e varianta cea mai avantajoasa pt tine.

Si mai e ceva: uitandu-ma pe site, am sesizat ca modelul dorit de tine, iPhone 14 Pro Max, nu mai e pe stoc.