anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot să realizez fotografii cu Galaxy A34 5g astfel încât să nu blureze fundalul?

ramscher
Explorator

Bună ziua! Nu îmi dă și mie nimeni nicio idee la întrebarea mea? Cum fac poze astfel încât să nu-mi blureze fundalul? Este vorba de distanța față de imaginea din prim-plan, de macro, depinde de tipul telefonului? Am telefonul Galaxy A34 5g. Zm avut telefon mult mai rudimentar, nu știu cum am făcut pozele, dar nu mi-a blurat fundalul.

Cele bune!

1 Soluţie acceptată‚

Efectul bokeh (asa se numeste blurarea in limbajul foto) se intampla de obicei fotografiezi portret sau folosesti zoom, cum a zis si Radu, sau cand  subiectul pozat e prea aproape de obiectiv si fundalul departe. La peisaje, nu ar trebui sa apara efectul bokeh, pt ca focusul nu e pe un punct anume. Cu cat ai o deschidere mai mare a diafragmei, adică ai un număr “f” cât mai mic, cu atat efectul de estompare e mai evident.

E ciudat ca vrei sa anulezi acest efect, f cautat de fotografi, ies poze mai artistice, mai poetice, cu focusul pe ce e important, fara sa se vada tot ce e in jur. Depinde ce vrei sa surprinzi.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Ca sa nu mai blureze fundalul, vezi sa nu fii pe mod portret, sau macro. Nu am telefonul, deci nu stiu daca are sau nu asa ceva, dar banuiesc ca are. Si eventual fara zoom.

Daca faci poze de aproape, mai ales daca esti pe mod Macro, e normal sa-ti blureze background-ul, si nu stiu daca il poti scoate. Din nou, nu am telefonul, deci nu stiu ce optiuni ai avea. Dar asta as incerca eu.

Vezi daca te ajuta. 🙂

Client Orange

ramscher
Explorator

Iată o imagine cu fundalul neblurat!

Multumesc! O zi bună!

匿名
Junior entuziast

Un peisaj superb 👍

Efectul bokeh (asa se numeste blurarea in limbajul foto) se intampla de obicei fotografiezi portret sau folosesti zoom, cum a zis si Radu, sau cand  subiectul pozat e prea aproape de obiectiv si fundalul departe. La peisaje, nu ar trebui sa apara efectul bokeh, pt ca focusul nu e pe un punct anume. Cu cat ai o deschidere mai mare a diafragmei, adică ai un număr “f” cât mai mic, cu atat efectul de estompare e mai evident.

E ciudat ca vrei sa anulezi acest efect, f cautat de fotografi, ies poze mai artistice, mai poetice, cu focusul pe ce e important, fara sa se vada tot ce e in jur. Depinde ce vrei sa surprinzi.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Cred că cel mai bun răspuns ți-l pot da cei de la Samsuung Suport aici:

https://www.samsung.com/ro/support/contact/#onlinesupport

Baftă!

 

匿名
Junior entuziast

Nu știu dacă o să te ajute însă poți urmări acest videoclip postat în comunitatea Samsung.

https://eu.community.samsung.com/t5/alte-telefoane-mobile/20-de-trucuri-set%C4%83ri-%C8%99i-sfaturi-... 

O seara frumoasa!

PepusaPanikata
Începător

Este mai simplu sa cauti pe internet raspunsul sau in setari, nu aici. Sau intra direct pe forumuri dedicate sau la Samsung direct. Ce treaba are Orange cum iti face telefonul tau pozele sau ai impresia ca aici sunt maestri la setari pt utilizarea telefoanelor personale.. 🙂