anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange Money > Alpha Bank [FINALIZAT]

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salutare!

Se pare ca e oficial. Orange Money devine parte componenta din Alpha Bank.

UPDATE: Alpha Bank a preluat Orange Money in data de 12.01.2024. Migrarea s-a facut cu succes si aveti aici mai multe detalii. S-au pastrat toate beneficiile inclusiv punctele OTY.

Aveti mai jos mesajul trimis clientilor.

Salut,

Pentru ca esti clientul nostru, e important sa afli despre viitorul Orange Money.

Am ajuns la un acord prin care aplicatia si produsele Orange Money Romania urmeaza sa fie transferate catre Alpha Bank Romania. Transferul se va finaliza dupa ce vor fi parcursi toti pasii specifici unor astfel de tranzactii, inclusiv dupa primirea aprobarilor de la autoritati.
In perioada urmatoare vei putea accesa si utiliza aplicatia Orange Money si produsele pe care le ai in acelasi mod ca pana acum. Pe masura ce vor aparea modificari, te vom informa.

Si pentru ca vrem ca aceasta schimbare sa fie in avantajul tau, noi facilitati vor fi disponibile in curand in aplicatie, adaptate nevoilor tale financiare.

Experienta si stabilitatea Alpha Bank Romania in domeniul bancar, de aproape 30 de ani, alaturi de solutiile si experienta digitala a Orange Money, vor duce mai departe misiunea noastra de a inova si de a-ti oferi noi produse si servicii financiare 100% digitale.
Daca ai nevoie de suport, ne poti contacta la fel ca pana acum - prin chat in sectiunea Contact din aplicatia Orange Money sau prin prin apel la unul din numerele 300 (valabil din reteaua Orange) sau 0374 300 300 (valabil din orice rețea).

Pentru mai multe detalii sau raspunsuri la cele mai frecvente intrebari, click aici.

Cu prietenie,
Echipa Orange Money

Adaug mai jos si informatiile din sectiunea de Intrebari Frecvente, ca sa va fie mai la indemana. 🙂

Întrebări frecvente
Ce este important să știe clienții Orange Money pe durata transferului businessului la Alpha Bank Romania?
Clienții Orange Money vor continua să aibă acces la aceleași produse, servicii și beneficii ca și până acum. Aplicația Orange Money va avea aceeași denumire și aceleași functionalități iar codurile IBAN ale contului sau cardului de credit nu se vor modifica. Totodată, beneficiile din ofertele promoționale se vor acorda conform detaliilor prezentate aici: https://www.orange.ro/money/oferte/

Când vor fi preluate complet serviciile și produsele Orange Money de către Alpha Bank?
Preluarea completă a serviciilor și produselor Orange Money se va realiza după efectuarea tuturor pașilor dintr-o astfel de tranzacție, inclusiv primirea abrobărilor de la autorități. Clienții Orange Money vor fi informaţi despre modificări pe toată durata desfășurării acestui transfer.

Unde pot solicita clienții Orange Money suport pentru produsele pe care le au?
Dacă au nevoie de suport, clienții ne pot contacta la fel ca până acum: prin chat, în secțiunea Contact din aplicația Orange Money sau prin apel la unul din numerele 300 (valabil din rețeaua Orange) sau 0374 300 300 (valabil din orice rețea).

Cum pot rambursa clienții sumele datorate pentru cardul de credit Orange Money?
Clienții Orange Money pot rambursa sumele datorate la fel ca până acum, prin transfer din contul Orange Money din aplicatie, transfer din cont deținut la alte instituții financiare utilizând codul IBAN Orange Money sau în numerar, în orice magazin Orange.

Cum pot intra clienții în posesia unui nou card în format fizic, în cazul expirării sau pierderii lui?
La fel ca și până acum, cardul va fi emis sau înlocuit de Orange Money în aceleași condiții și clienții poti solicita livrarea acestuia prin curier la adresa dorită sau în oricare magazin Orange

Pot în continuare să deschid un cont Orange Money, dacă-mi doresc? Dacă da, cum?
Da, poți deschide în continuare un cont Orange Money direct de pe telefonul mobil, indiferent de rețeaua mobilă în care ești, descărcând aplicația Orange Money din Google Play sau Apple Store.

Ce se schimbă pentru clienții care au simultan cont sau alte produse la Orange Money și la Alpha Bank România?
Transferul afacerii nu implica modificări în condiţiile contractuale ale produselor şi serviciilor oferite de Alpha Bank România, respectiv Orange Money.

 

Referitor la punctele Orange Thank You primite de catre clientii Orange Money:

"Aplicația Orange Money va avea aceeași denumire și aceleași funcționalități, iar oferta de alocare puncte nu se modifică."

 

Daca apar modificari importante, o sa actualizez topicul in consecinta. 🙂

Client Orange
72 Răspunsuri 72

Buna @Eluta , dar schimbarea anuntata a fost a actionarului si atat. Oare daca alegi un Volvo, unde actionari sunt chinezii, il alegi pe ceea ce este Volvo sau vezi cine este si testezi Geely din China?…

Eluta
Junior entuziast

Nu este adevărat … atâta timp cat ți-a cerut acceptul dacă ești de acord ca datele tale să fie transferate la Alpha Bank sau nu …. Alpha Bank va gestiona sj dispune de contul  tău dar sub sigla în continuare orange 

dacă vroiam card de la Alpha Bank sau altă bancă îl puteam lua direct de la ei 

cardul orange money îl am încă de la început tocmai ca nu avea nicio legătură cu vreo bancă 

 

Recomandarea ar fi sa vedem care va fi statutul final al Orange Money IFN. Sunt banci care au administreaza IFN-uri separate de divizia bancara. De exemmplu, BT a preluat Tiriac Leasing si au redenumit-o in BT Leasing Transilvania IFN SA. Sediul vad ca este acelasi ca si Banca Transilvania, dar... juridic sunt diferiti.

cossmynell
Junior

Salutare. Ceva noutati despre portarea Orange Money catre Alpha Bank? Ca am inteles si Alpha ca fost preluata de nu stiu ce banca ... Bafta! 

Salutare!

Ai ceva detalii despre preluarea Orange Money de către Alpha Bank aici:

https://newsroom.orange.ro/comunicate/orange-money-semneaza-cu-alpha-bank-pentru-transferul-afacerii...

 Iar Alpha Bank va fuziona cu UniCredit:

https://www.zf.ro/zf-24/surpriza-pe-piata-bancara-din-romania-alpha-bank-va-fuziona-cu-22165309

Cam așa stau lucrurile acum și sper să nu ne afecteze deocamdată pe cei care avem card Orange Money.

Discuții au mai fost și pe aici:

https://comunitate.orange.ro/t5/nout%C4%83%C8%9Bi/orange-money-gt-alpha-bank/m-p/126597

Sper să îți fie de folos! 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Momentan nimic nou.

Ultimele noutati arata ca Orange Money va ajunge indirect la UniCredit, dupa fuziunea dintre AlphaBank si UniCredit. Iar pentru clienti, nu apar diferente, in afara de o eventuala modificare de IBAN, lucru absolut normal, din punctul meu de vedere.

In rest, beneficiile raman aceleasi.

Client Orange

VasT
Explorator entuziast

Da și Alpha Bank se va unifica cu UniCredit

VasT
Explorator entuziast
VasT_0-1704752857931.png

 

Salut,


Dupa cum te-am informat deja, aplicatia si produsele Orange Money Romania urmeaza sa fie transferate catre Alpha Bank Romania.


Transferul va avea loc in noaptea dintre 11 si 12 ianuarie 2024, in intervalul orar 00:00 - 04:00. Este posibil ca aplicatia mobila sau produsele Orange Money sa functioneze cu intermitente in intervalul mentionat. Ne pare rau pentru eventualele neplaceri si te asiguram ca depunem toate eforturile pentru ca tu sa te bucuri de cea mai buna experienta digitala Orange Money.


Asa cum te-am anuntat la comunicarea precedenta, IBAN-ul contului tau se va modifica in urma transferului. Incepand din data de 12 ianuarie 2024, in aplicatia Orange Money vei regasi noile coduri IBAN.


In ceea ce priveste conditiile comerciale contractuale, atat beneficiile cat si costurile corespunzatoare produselor Orange Money nu se vor modifica.

 

Mai mult, transferul catre Alpha Bank vine cu vesti bune


Prin serviciul Plati Instant, vei putea primi bani instant in cont, in orice moment al zilei, inclusiv in zilele nelucratoare. La scurt timp dupa transfer vei gasi in aplicatie oferte de bun venit din partea Alpha Bank.

 
Vom reveni cu mai multe detalii dupa finalizarea transferului. Pana atunci, poti consulta Informarea privind prelucrarea datelor personale de catre Alpha Bank Romania aici.


Daca ai nevoie de suport, ne poti contacta la fel ca pana acum - prin chat in sectiunea Contact din aplicatia Orange Money, sau prin prin apel la unul din numerele: 300 (valabil din reteaua Orange), sau 0374300300 (valabil din orice rețea).


Afla informatii suplimentare si raspunsuri la cele mai intalnite intrebari despre transfer aici.

Update

 

VasT_1-1704753074270.png

 

Salut,


Dupa cum te-am informat deja, aplicatia si produsele Orange Money Romania urmeaza sa fie transferate catre Alpha Bank Romania.


Transferul va avea loc in noaptea dintre 11 si 12 ianuarie 2024, in intervalul orar 00:00 - 04:00. Este posibil ca aplicatia mobila sau produsele Orange Money sa functioneze cu intermitente in intervalul mentionat. Ne pare rau pentru eventualele neplaceri si te asiguram ca depunem toate eforturile pentru ca tu sa te bucuri de cea mai buna experienta digitala Orange Money.


Asa cum te-am anuntat la comunicarea precedenta, IBAN-ul contului tau se va modifica in urma transferului. Incepand din data de 12 ianuarie 2024, in aplicatia Orange Money vei regasi noile coduri IBAN.


In ceea ce priveste conditiile comerciale contractuale, atat beneficiile cat si costurile corespunzatoare produselor Orange Money nu se vor modifica.

 

Mai mult, transferul catre Alpha Bank vine cu vesti bune


Prin serviciul Plati Instant, vei putea primi bani instant in cont, in orice moment al zilei, inclusiv in zilele nelucratoare. La scurt timp dupa transfer vei gasi in aplicatie oferte de bun venit din partea Alpha Bank.

 
Vom reveni cu mai multe detalii dupa finalizarea transferului. Pana atunci, poti consulta Informarea privind prelucrarea datelor personale de catre Alpha Bank Romania aici.


Daca ai nevoie de suport, ne poti contacta la fel ca pana acum - prin chat in sectiunea Contact din aplicatia Orange Money, sau prin prin apel la unul din numerele: 300 (valabil din reteaua Orange), sau 0374300300 (valabil din orice rețea).


Afla informatii suplimentare si raspunsuri la cele mai intalnite intrebari despre transfer aici.

 

Cu prietenie, 
Echipa Orange Money


Echipa Orange Money

Razvan
#StarMember

De astăzi avem cod IBAN de la Alpha Bank. 

Chiar de acum 2 zile îl avem.

Razvan
#StarMember

Să vedem, dacă mai primim puncte thank you. Astept luni să se actualizeze My Orange. 

Punctele pt tranzacții se primesc. Eu am făcut o tranzacție ieri și am primit punctul aferent. 

Razvan
#StarMember

Și eu am primit punctul tranzacției.