anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[NOU!] Cand se va face migrarea Orange Money > Alpha Bank

arsradu
#StarMember

Salut,

Conform Orange Money, migrarea catre Alpha Bank se va face in noaptea de 11-12.01.2024.

Ce trebuie sa stim:

  • beneficiile raman neschimbate
  • ceea ce se schimba este doar IBAN-ul.
  • intrucat acum este preluat de Alpha Bank, vom putea beneficia de serviciul Plati Instant. YEY!
    Plati Instant este serviciul de transferuri instant, pe IBAN, intre bancile partenere. Puteti vedea lista lor aici.

Aveti mai jos, de asemenea, comunicatul oficial trimis clientilor. 🙂


"Salut,

Dupa cum te-am informat deja, aplicatia si produsele Orange Money Romania urmeaza sa fie transferate catre Alpha Bank Romania.

Transferul va avea loc in noaptea dintre 11 si 12 ianuarie 2024, in intervalul orar 00:00 - 04:00. Este posibil ca aplicatia mobila sau produsele Orange Money sa functioneze cu intermitente in intervalul mentionat. Ne pare rau pentru eventualele neplaceri si te asiguram ca depunem toate eforturile pentru ca tu sa te bucuri de cea mai buna experienta digitala Orange Money.

Asa cum te-am anuntat la comunicarea precedenta, IBAN-ul contului tau se va modifica in urma transferului. Incepand din data de 12 ianuarie 2024, noul cod IBAN al contului tau Orange Money va fi xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx iar cel al cardului tau de credit xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. Dar stai fara grija, in aplicatia Orange Money vei regasi dupa transfer noile coduri IBAN simplu si comod, oricand vei avea nevoie.

In ceea ce priveste conditiile comerciale contractuale, atat beneficiile cat si costurile corespunzatoare produselor Orange Money nu se vor modifica.

Mai mult, transferul catre Alpha Bank vine cu vesti bune.

Prin serviciul Plati Instant, vei putea primi bani instant in cont, in orice moment al zilei, inclusiv in zilele nelucratoare. La scurt timp dupa transfer vei gasi in aplicatie oferte de bun venit din partea Alpha Bank.

Vom reveni cu mai multe detalii dupa finalizarea transferului. Pana atunci, poti consulta Informarea privind prelucrarea datelor personale de catre Alpha Bank Romania aici.

Daca ai nevoie de suport, ne poti contacta la fel ca pana acum - prin chat in sectiunea Contact din aplicatia Orange Money, sau prin prin apel la unul din numerele: 300 (valabil din reteaua Orange), sau 0374300300 (valabil din orice rețea).

Afla informatii suplimentare si raspunsuri la cele mai intalnite intrebari despre transfer aici.


Cu prietenie,
Echipa Orange Money"

Client Orange
84 Răspunsuri 84

Azi am făcut și un top up pe Revolut și acolo îmi apare cardul OM deja ca fiind Alpha Bank. 

Eu am alimentat și ieri și astăzi, fără probleme.

MariusLiviu
Junior entuziast

Functioneaza totul, vin si punctele. Am facut azi sase tranzactii cu cardul Orange si punctele au venit aproape instant in cont  🙂

Pai, nu se modifica altceva in afara de IBAN pana la noi ordine.🙂

Am un feeling...si e doar un feeling, ca n-o sa se modifice prea curand partea cu punctele (sau alte beneficii). Ar fi o decizie destul de pro*sta din partea managementului Alpha Bank daca ar face asta. Pentru ca majoritatea celor care au ramas (cei care nu s-au speriat si au plecat deja de cand au anuntat migrarea) vor pleca instant de data asta.

Deci....nu e in interesul lor. Clientii Orange Money sunt acum implicit si clienti Alpha Bank. Deci...nu ar fi o strategie foarte desteapta sa renunte la un feature pe care, sau pentru care, foarte multi si-au facut Orange Money in primul rand.

Eu unul nu beneficiez de niciun fel de puncte. Si nu de-asta mi-am facut contul. Dar stiu ca sunt foarte multi pentru care acele beneficii conteaza foarte mult.

Deci...ma indoiesc ca se va modifica partea asta. Dar...binenteles ca vom vedea pe viitor. 🙂

Client Orange

Jay
Campion certificat

Confirm!.. ✌️✌️

A fost singurul motiv pentru care am făcut contul OM.. Nu aveam nevoie de el, aveam tot ce-mi trebuia.. insa punctele se aduna foarte greu, asa ca, pentru punctele oty, a meritat.. 

Nu stiu cum sa spun, dar ar da dovada de putin obraz. Poate citeste cineva de la Alpha si i sa nazare sa mai taie din ele (da'le...). Nu de alta, dar nu ne-am dori sa se intample ceva pe aici si dupa sa plangem 😎

N-ar fi tocmai profitabil... Nu cred ca au luat Orange Money doar ca sa renunte la majoritatea clientilor cu care a venit. :)))) N-ar avea nicio logica. Nu ar fi constructiv deloc. Binenteles, se poate sa ma insel, si ei sa aiba o cu totul alta viziune de viitor. Dar o viziune fara clienti, nu mi se pare o viziune buna. :)) Deci...as tinde sa cred ca n-au niciun interes sa modifice lucrurile astea. Acuma...'om trai si 'om vedea.

Client Orange

Turdeanul
Explorator

Interesant,dar oare cat va mai ramane acesta banca pe piata.Conforma unei info din online : 

Alpha Bank România se retrage

De asemenea, Alpha Bank România se pregătește să se retragă de pe piața locală, după decizia Alpha Services and Holdings și UniCredit de a fuziona UniCredit Bank Romania și Alpha Bank Romania, conform informațiilor de pe fanatik.ro.

Această fuziune va conduce la formarea celei de-a treia bănci ca mărime în întreaga țară, evaluată în funcție de activele totale, conform economica.net. Finalizarea acestei tranzacții este planificată pentru 2024.

 

Salut! 

Subiectul fuziunii dintre Alpha și Unicredit se știe. Chiar eram curioși dacă Alpha va face pasul prima sau se va aștepta fuziunea cu Unicredit. 

pathrone
Junior

Am creat un card nou și Google Pay nu funcționează pentru mine, nu înțeleg ce este în neregulă?

Salut @pathrone, mai așteaptă pana cand o sa ai cardul fizic si încearcă din nou sa il adaugi in Google Pay.

Ce se intampla mai exact cand adaugi cardul in Google Pay? Ai incercat sa-l adaugi si din Orange Money si direct din Google Wallet?

Client Orange

Ai activate platile pe internet? Daca nu, activeaza-le intai.

[meniu] -> Cardurile mele -> te duci pe cardul tau pe care vrei sa il folosesti in Google Pay -> Setari card -> Setari tranzactii si limite.

Eu am active platile pe internet si platile la comercianti, dar depinde mult si de unde vrei sa platesti apoi.

Platile cu cardul functioneaza ok. Deci nu cred ca e o problema generala. Posibil sa fie o problema cu cardurile noi…dar da, trebuie sa fie activate platile la comercianti (plati POS, si Contactless) din aplicatie. 

Client Orange