anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[NOU!] Cand se va face migrarea Orange Money > Alpha Bank

arsradu
#StarMember

Salut,

Conform Orange Money, migrarea catre Alpha Bank se va face in noaptea de 11-12.01.2024.

Ce trebuie sa stim:

  • beneficiile raman neschimbate
  • ceea ce se schimba este doar IBAN-ul.
  • intrucat acum este preluat de Alpha Bank, vom putea beneficia de serviciul Plati Instant. YEY!
    Plati Instant este serviciul de transferuri instant, pe IBAN, intre bancile partenere. Puteti vedea lista lor aici.

Aveti mai jos, de asemenea, comunicatul oficial trimis clientilor. 🙂


"Salut,

Dupa cum te-am informat deja, aplicatia si produsele Orange Money Romania urmeaza sa fie transferate catre Alpha Bank Romania.

Transferul va avea loc in noaptea dintre 11 si 12 ianuarie 2024, in intervalul orar 00:00 - 04:00. Este posibil ca aplicatia mobila sau produsele Orange Money sa functioneze cu intermitente in intervalul mentionat. Ne pare rau pentru eventualele neplaceri si te asiguram ca depunem toate eforturile pentru ca tu sa te bucuri de cea mai buna experienta digitala Orange Money.

Asa cum te-am anuntat la comunicarea precedenta, IBAN-ul contului tau se va modifica in urma transferului. Incepand din data de 12 ianuarie 2024, noul cod IBAN al contului tau Orange Money va fi xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx iar cel al cardului tau de credit xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx. Dar stai fara grija, in aplicatia Orange Money vei regasi dupa transfer noile coduri IBAN simplu si comod, oricand vei avea nevoie.

In ceea ce priveste conditiile comerciale contractuale, atat beneficiile cat si costurile corespunzatoare produselor Orange Money nu se vor modifica.

Mai mult, transferul catre Alpha Bank vine cu vesti bune.

Prin serviciul Plati Instant, vei putea primi bani instant in cont, in orice moment al zilei, inclusiv in zilele nelucratoare. La scurt timp dupa transfer vei gasi in aplicatie oferte de bun venit din partea Alpha Bank.

Vom reveni cu mai multe detalii dupa finalizarea transferului. Pana atunci, poti consulta Informarea privind prelucrarea datelor personale de catre Alpha Bank Romania aici.

Daca ai nevoie de suport, ne poti contacta la fel ca pana acum - prin chat in sectiunea Contact din aplicatia Orange Money, sau prin prin apel la unul din numerele: 300 (valabil din reteaua Orange), sau 0374300300 (valabil din orice rețea).

Afla informatii suplimentare si raspunsuri la cele mai intalnite intrebari despre transfer aici.


Cu prietenie,
Echipa Orange Money"

Client Orange
84 Răspunsuri 84

arsradu
#StarMember

Un mic update aici pentru cei interesati. Se pare ca s-au implementat si platile instant, pe IBAN, la Orange Money.

Am transferat mai devreme din ING in OM, pe IBAN, si banii au ajuns instant. De asemenea, la IBAN mi-a aparut "Alpha Bank Centrala".

Nu stiu daca am fost eu norocos sau chiar s-a facut ceva de curand. Imi amintesc ca pana de curand nu ajungeau instant. Dar oricum am zis ca e bine de stiut, daca mai sunt si altii interesati de asta.

Client Orange

Cum apare în Home Bank tranzactia: efectuată sau în așteptare? Nu am încercat niciodată transferuri în weekend (știam că banii ajung luni). 

Ajungeau luni de obicei. 🙂 Dar intre bancile cu transfer instant, chiar ajung instant, indiferent de ziua saptamanii.

Banii sunt deja intrati in contul OM. Iar in Rapoarte, in Homebank, apare la tranzactii efectuate, nu in asteptare. 🙂

Am transferat o suma mica, pentru ca nu voiam decat sa vad daca ajung instant sau nu. Dar ma indoiesc ca la sume mai mari ar ajunge mai greu. Nu e ca si cand, cu cat e suma mai mare, se proceseaza mai greu. Nu "cantareste" suma inainte de a face transferul. :))

Client Orange

În firmă, când fac transferuri mari, am văzut că limita este de 50.000 lei pentru instant (ce depășește, trec la urgență, ceea ce durează ceva mai mult sau chiar se transferă a doua zi). Nu știu la persoane fizice dacă e vreun prag. 

Din cate inteleg de aici, este 50.000 lei pentru toata lumea. Acuma, pentru transferurile de zi cu zi, si mai ales intre persoane fizice, nu cred ca o sa fie o problema pentru majoritatea oamenilor. Si limita mi se pare suficient de mare cat sa nu incurce prea multa lume. Pentru firme e altceva, intr-adevar. Acolo vorbim de alte venituri, alte cheltuieli, si alt statut legal. Dar da, cu ocazia asta am invatat ceva nou. Nu stiam de limita asta (cu toate ca mi se pare normal sa existe una, pentru sume mari).

Client Orange

Pentru o persoana fizică, 50.000 lei (10.000€) nu e o sumă pe care o plătești regulat.

Oricum, la sume de mare valoare (peste 50.000 lei) am văzut ca plata se face "la urgență" automat la bănci, cel puțin pentru firme. Oricum, suma poate fi fărâmițată la nevoie. 

Muchalucha
Explorator entuziast

Epopea nu s-a terminat. Alpha Bank a fost sau este la randul ei cumparara de Unicredit. 

 

Urmeaza...sa vedem cand si daca se va finaliza acesta tranzactie.

DîM
Junior

Alpha Bank a decis ca din luna iulie să migreze produsele Orange Money sub un alt brand.

Sper totuși că vor găsi o cale să continue parteneriatul cu Orange pentru că majoritatea clienților care folosesc acest tip de card sunt abonați ai Orange.

https://www.orange.ro/docs/money/pdf/Notificarea-privind-produsele-Orange-Money-odata-cu-transferul-...

 

Turdeanul
Explorator

            relansarea sub un nou brand si redenumirea aplicatiei mobile, a produselor si serviciilor preluate de Alpha Bank Romania SA de la Orange Money IFN S.A.

   Vom vedea....timpul isi va spune cuvantul, inclusiv cu cardurile de la ei,daca le vor redenumii, eu am unul care expira anul viitor.