anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu pot efectua sau primi apeluri în roaming

Adrian6
Junior

Salut! Am și eu o problema și vreau sa știu dacă a mai pățit cineva sau are habar cum se poate remedia. Efectiv nu pot efectua sau primi apeluri pe nr meu. În schimb sms-urile și datele mobile nu sunt afectate deloc, îmi merg perfect. Știe cineva care e cauza și cum se poate remedia? 

44 Răspunsuri 44

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Adrian,

Cateva intrebari:

  1. De cat timp se manifesta problema asta?
  2. Exista anumite numere pe care nu le poti apela sau care nu te pot apela?
  3. Se intampla cu toate numerele?
  4. Ai incercat sa iei legatura cu un consultant pe chat-ul Djingo?
  5. Ai incercat SIM-ul in alt telefon (orice alt telefon)?

 

Client Orange

Salutare!

Mai întâi încearcă și cu an alt telefon și vezi ce se întâmplă și apoi, dacă este la fel, poți să-i contactezi. Mă gândesc să nu fie vreo problemă prin calculatoarele lor sau vreo bifă care s-a activat aiurea. Dar vezi mai întâi să nu fie din telefonul tău!

Baftă!

În alt telefon funcționează ok. Deci bănuiesc ca problema e de la telefonul meu. Dar efectiv nu știu ce setare sau ce sa accesez 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ce se intampla mai exact cand apelezi sau esti apelat?

Client Orange

Efectiv nu se întâmplă nimic, îmi apare doar ca se apelează și apoi după ceva timp se închide! Și la persoanele care încearcă sa ma apeleze e fix aceeași chestie 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ce model de telefon ai? Hai sa vedem daca sunt blocate cumva apelurile. E clar ca problema e din telefon.

Client Orange

Samsung Galaxy F62. Și da, și eu bănuiesc ca e din telefon problema atâta timp cât în alte telefoane funcționează 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ok, si inca o intrebare: poti sa suni sau poti sa fii sunat de persoane care nu sunt in Contacte? Poti sa incerci eventual? Poti lua ca exemplu nr de telefon de la FanCourier: 021 9336. Nu te intereseaza decat daca se apeleaza. evident, n-o sa poti fi apelat de pe numarul asta. Dar macar vezi daca poti suna.

Pentru alte persoane, sterge/modifica un numar din agenda ta, astfel incat sa nu mai fie recunoscut, si apeleaza-l scriind numarul manual. Si roaga se te sune. Sau daca ai un alt telefon cu SIM in el, incearca sa te suni de pe numarul respectiv. Ideea e sa nu fie in lista de Contacte.

Client Orange

Posibil să fi blocat toate numere din contacte.

@ inițiator,

Ia vezi pe la setări ( cele 3 puncte din dreapta sus)

https://www.samsung.com/ro/support/mobile-devices/cum-pot-bloca-apelurile-de-la-numerele-necunoscute...

Să nu fie bifat ceva aiurea.

Dacă nu, salvează tot și dă o revenire din fabrică. Dacă nici așa nu vrea, la service cu el.

Am încercat și chestia asta, nici un rezultat. Orice număr as încerca să apelez e aceeași chestie 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ooook. Hai sa incercam un "quick & dirty fix", sa vedem daca merge.

Incearca te rog sa intri in Settings > Applications > Phone, da-i un Force Close, dupa care Clear Cache si Clear Data.

Dupa care incearca din nou. Daca nu merge asa, mai cautam. Cel mai probabil ti-ai blocat toate apelurile. Dar nu mi-e foarte clar cum/de unde, si cum le deblochezi.

Am gasit un tutorial aici. Dar nu stiu cat de mult ar putea sa te ajute.

Alternativ, poti sa dai un Factory Reset la telefon, dar asta inseamna sa pierzi toate datele. Deci...nu e chiar la indemana.

Client Orange

Încerc imediat și revin cu noutăți. Mulțumesc 

Am încercat toate chestiile astea dar fără nici un rezultat. Am resetat și toate setările telefonului, inclusiv alea de rețea, dar nimic. Ma gândesc ca singura varianta e sa resetez tot telefonul 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Hmm... Aia ar fi ultima solutie.

Pana atunci, incearca si Reset App Preferences. Ar trebui sa il gasesti tot in lista de aplicatii din Settings, sus in dreapta, la meniul contextual.

De retinut ca asta o sa reseteze permisiunile aplicatiilor. Deci va trebui sa dai din nou acces la microfon, camera, default-uri etc. Dar macar de-ar merge.

Client Orange