anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Este legal ca Orange sa nu-mi activeze roaming daca abonamentul este 8€?

Dan11
Începător

Buna ziua, am un abonament cu 2 numere, unul are activat roamingul dar celalalt am inteles ca nu se poate activa decat daca depaseste suma de 11€. Intrebarea mea:  " este legal ca Orange sa nu accepte sa-mi activeze serviciul de roaming daca abonamentul este 8€ "? 

Conform legii europene sunt obligati sa activeze roamingul indiferent de ce abonamnet este.

Ps: am sa intreb si autoritaile conpetente in domeniu sa aflu un raspuns oficial.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@Dan11: Bun venit în Comunitate. Orange îți oferă tot ce dorești, nu interzice activarea unor opțiuni pe un număr sau altul. Însă roaming pe un abonament cu resurse exclusiv naționale NU se poate activa. E ca și cum la prepayul de 5€ aș vrea roaming activat pe 30 de zile.

Din acest motiv soluția este migrarea pe un abonament cu resurse în roaming. Acesta poate avea valoare peste 11€ dacă roamingul se dorește a putea fi activat și în țări non-SEE. Mai multe detalii găsești  aici. Sau dacă vrei libertate deplină, îți recomand prepay sau yoxo. Poți schimba lunar opțiunea în funcție de necesarul de moment al tău. Spor în luarea deciziei.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

delfinas
#StarMember

Ce valoare are abonamentul cu roaming?

 

FLo1
#StarMember

@Dan11: Bun venit în Comunitate. Orange îți oferă tot ce dorești, nu interzice activarea unor opțiuni pe un număr sau altul. Însă roaming pe un abonament cu resurse exclusiv naționale NU se poate activa. E ca și cum la prepayul de 5€ aș vrea roaming activat pe 30 de zile.

Din acest motiv soluția este migrarea pe un abonament cu resurse în roaming. Acesta poate avea valoare peste 11€ dacă roamingul se dorește a putea fi activat și în țări non-SEE. Mai multe detalii găsești  aici. Sau dacă vrei libertate deplină, îți recomand prepay sau yoxo. Poți schimba lunar opțiunea în funcție de necesarul de moment al tău. Spor în luarea deciziei.

arsradu
#StarMember

Ai incercat sa activezi serviciul de roaming din My Orange? Primesti vreo eroare?

Personal, nu am abonament. Dar cred ca problema nu e una de activare roaming, ci de resurse incluse. Doua lucruri diferite. 

Cred ca poti avea roaming activat. Dar, intrucat abonamentul de 8 eur nu ofera resurse incluse pentru roaming, tot ce consumi in roaming va fi tarifat in plus fata de valoarea abonamentului.

Client Orange

Nu merge @arsradu, adică abonamentul cu resurse naționale vine cu roaming dezactivat și cu recomandarea că "pentru activarea serviciului te rugăm să migrezi la alt abonament". Iar pentru migrare fără telefon FUN11 se recomandă a fi mai..... ieftin. Cui nu-i convine, stă pe prepay ca mine și ca tine. 😉

Aah, ok. Aveam impresia ca se poate ca la prepay. Adica, activezi roaming-ul separat si consumi din “credit”. Unde credit, in cazul asta, ar fi cost suplimentar la abonament. Dar am inteles. Nu e la fel. Din punctul meu de vedere, un motiv in plus sa stai pe prepay. :))

Oricum, mersi frumos de clarificari.  🙂

Client Orange

Este de fapt și calea prin care unii încercau o modificare online la "14 zile", dar din cauze de nesincronizare și raportare greșită la datele de activare / denunțare rămâneau cu noul abonament.... încălțați de bună voie.

Cum considerai deseori.... "prepay is safe".😇😇😃