anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Dezactivare opțiune Prepay la activarea roamingului

Vlad1208
Junior
Buna! De ce a fost dezactivată opțiunea mea de 5€ pe Prepay in momentul când am activat serviciile de roaming? Nu văd legătura. Mulțumesc
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
Extras din "regulamentul" descris în secțiunea "roaming", înainte de activare, din MyOrange: "Daca vrei sa continui aici activarea Serviciului roaming pe baza creditului din contul tau, vei pierde automat la activare toate beneficiile nationale de pe numarul tau. Se dezactiveaza toate optiunile cu beneficii nationale active in contul tau, iar tu vei consuma creditul la tarife standard nationale sau de roaming. Ca urmare aceasta activare este recomandata exact inainte de plecarea din tara. Serviciul Roaming se va dezactiva automat atunci cand ai consumat tot creditul din cont, de aceea reincarca suficient pentru durata calatoriei. Daca continui inseamna ca esti de acord cu dezactivarea optiunii tale nationale si pierderea beneficiilor nationale din cont pentru activarea Serviciului roaming." Dar cred că ai citit aceasta înainte de activarea roamingului pe baza creditului, nu a unei opțiuni cu roaming.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

FLo1
#StarMember
@Vlad1208: Pentru că, nu poți avea în același timp două opțiuni activate, așa cum nici la abonament nu vei întâlni două planuri tarifare active în același timp. Poți verifica acest status al opțiunilor active atât din MyOrange dar și apelând meniul *100# Vei vedea că opțiunea de 5€ e dezactivată, fiind activă opțiunea cu roaming.

Vlad1208
Junior
Mulțumesc, dar cred ca nu m-am făcut înțeles suficient de bine. Nu e vorba de o opțiune cu roaming, ci efectiv de activarea roamingului, pentru a avea posibilitatea conectării la o alta rețea in afara țării.

FLo1
#StarMember
@Vlad1208: Și mai simplu. Activarea roamingului conduce automat la lipsa nevoii de resurse naționale. Prin urmare opțiunea este dezactivată.

FLo1
#StarMember
Extras din "regulamentul" descris în secțiunea "roaming", înainte de activare, din MyOrange: "Daca vrei sa continui aici activarea Serviciului roaming pe baza creditului din contul tau, vei pierde automat la activare toate beneficiile nationale de pe numarul tau. Se dezactiveaza toate optiunile cu beneficii nationale active in contul tau, iar tu vei consuma creditul la tarife standard nationale sau de roaming. Ca urmare aceasta activare este recomandata exact inainte de plecarea din tara. Serviciul Roaming se va dezactiva automat atunci cand ai consumat tot creditul din cont, de aceea reincarca suficient pentru durata calatoriei. Daca continui inseamna ca esti de acord cu dezactivarea optiunii tale nationale si pierderea beneficiilor nationale din cont pentru activarea Serviciului roaming." Dar cred că ai citit aceasta înainte de activarea roamingului pe baza creditului, nu a unei opțiuni cu roaming.

FLo1
#StarMember
Înseamna că cei care stau mai mult de 3-4 luni în roaming ar trebui să activeze și o opțiune cu resurse deși nu-i mai ajută decât creditul la tarife standard.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Flo, asa e. Uitasem ca poti sa iti activezi roaming-ul si fara optiune (exact pentru cazul asta). 🙂
Client Orange

Vlad1208
Junior
Mulțumesc pentru răspunsuri, apreciez.

FLo1
#StarMember
@Vlad: Să-ți fie cu folos. Ca activare inițială e mai ok opțiunea, ca să ai și resurse. După 3-4 luni în roaming doar creditul te mai ajută.