anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cartela Prepay noua in strainatate

DraganGeorge
Începător

Buna ziua, sunt in strainatate de cam 4 luni, am adus cu mine o cartela noua de Romaina in ideea in care daca o sa depasesc limita pe cartela mea veche sa o folosec pe accea.Problema e ca nu pot suna la 222 sau 300 sa aflu numarul de telefon, la *100# pot suna dar nu primesc mesajul cu numarul meu de telefon. Am incercat si cod de reincarcare, nu merge. Va rog sa ma ajutati daca aveti idee care ar fii problema.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@DraganGeorge: Bun venit în Comunitate. Strategia nu e ok. SIM-ul trebuie activat în țară, de preferat atașat unui cont MyOrange existent (dacă ai deja unul creat) sau nou. Gestionarea numărului va fi mai ușoară astfel. Și degeaba o duci inactivă în roaming, pentru că se analizează resursele consumate în ultimile 123 de zile, deci cu perioadă activă. Detalii aici. Cel mai bine începe analiza cu perioada de ședere totală. Peste 2 luni de ședere neîntreruptă îți recomand un număr local. Fără stres, griji, probleme. Numai bine.

LE: *100# poate fi accesat in roaming, fara sa ai serviciul de roaming activ

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu cred că merge s-o activezi direct din roaming, dacă nu a fost activată din țară deloc. 

 

Da, trebuie activat intai roamingul. Nu ai numarul, nu il poti activa nici din My Orange, plus ca trebuie sa ai o optiune de minim 12 euro + TVA sau extracredit.

FLo1
#StarMember

@DraganGeorge: Bun venit în Comunitate. Strategia nu e ok. SIM-ul trebuie activat în țară, de preferat atașat unui cont MyOrange existent (dacă ai deja unul creat) sau nou. Gestionarea numărului va fi mai ușoară astfel. Și degeaba o duci inactivă în roaming, pentru că se analizează resursele consumate în ultimile 123 de zile, deci cu perioadă activă. Detalii aici. Cel mai bine începe analiza cu perioada de ședere totală. Peste 2 luni de ședere neîntreruptă îți recomand un număr local. Fără stres, griji, probleme. Numai bine.

LE: *100# poate fi accesat in roaming, fara sa ai serviciul de roaming activ