anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care este cea mai buna solutie pentru roaming?

RoLeXxX
Junior

Salutare. Intreb si eu care este cea mai buna solutie pentru mine ca sunt sofer de tir si vreau sa folosesc roamingul..cum se merita mai bine? Abonament sau prepay? 2-3 luni stau afara

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Treci dintr-o tara in alta sau ramai in aceeasi tara? Ce vreau sa spun este: ramai mai mult timp intr-o tara anume, sau tranzitezi permanent? De asemenea, vorbim de roaming doar in SEE sau si in afara?

Daca tranzitezi permanent, singura varianta ar fi sa ramai pe roaming cu cartela de RO (nu stiu cum e la abonament, pot vorbi doar din perspectiva unui prepay, pentru ca asta folosesc), la un moment dat vei atinge limita de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming (valabil si pentru abonament), va trebui sa adaugi credit pe langa optiunea cu roaming, si iti va consuma doar din credit, dar la tarife preferentiale. Asta ar fi varianta pentru prepay. Din nou, la abonament nu stiu cum e. Dar cu siguranta ai costuri suplimentare si acolo.

Poti verifica concret tarifele pentru tarile care te intereseaza, din sectiunea Roaming.

Client Orange

Fac numai tranzituri..inafara de Anglia

Adică te plimbi doar intre țări din SEE?

Da numai tari din SEE zona 1

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Atunci varianta cea mai ok, din punctul meu de vedere, este sa pastrezi numarul de RO, cu optiune de roaming si, la un moment dat, obligatoriu si cu credit (pentru ca vei atinge limita de utilizare rezonabila si nu iti va mai consuma din optiune) si cam asta e.

Te intrebasem daca stai mai mult timp intr-una dintre tarile SEE, pentru ca in cazul asta ar fi fost mai rentabila o cartela locala pentru perioada in care stateai acolo. Dar daca esti in permanenta miscare, ar fi destul de suparator sa stai sa schimbi cartelele in telefon la fiecare tara prin care treci. Deci...singura varianta fezabila este cea cu optiune de roaming, la care va trebui sa adaugi si credit dupa vreo doua luni in roaming. Preferabil ar fi sa ai de la bun inceput si credit din care fie iti vei putea reactiva optiunea de roaming, fir vei plati ceea ce consumi atunci cand optiunea nu va mai fi suficienta.

 

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Și eu îți recomand tot prepay, cu opțiunile pe SEE sau Marea Britanie, în funcție de destinația aleasă. 

Baftă!

FLo1
#StarMember

Salut @RoLeXxX. Analizează astfel: Ai nevoie de roaming exclusiv SEE sau vor exista și excepții? Ai nevoie 2-3luni în roaming SEE, iar apoi stai în țară 2 luni? Ai nevoie de flexibilitate sau tarife mai mici? 

Acum, dacă alternezi zone de roaming SEE cu altele de non-SEE atunci abonamentul nu e ok. Iarăși, dacă stai mai mult de 2 luni în roaming și nu utilizezi apoi numărul în țară, vei ajunge să beneficiezi de servicii doar pe credit, nu din resurse incluse. Per ansamblu, considerând că vei alterna atât zonele, atât perioadele dar și tipul de resurse necesar.... înclin să cred mai util un prepay, decât abonamentul. Și aceasta numai din perspectiva utilizării. Despre costuri, la abonament posibil să ai surprize tardive. La prepay, din ce n-ai nu se poate taxa. Abonamentul în general e fix ca resurse, însă la prepay poți activa opțiunea de care ai nevoie, atunci când ai nevoie.

Un alt aspect cu tăișuri de analizat: abonamentul are costuri în SEE de la 10€ lunar. La prepay roamingul SEE începe de la 12€, însă prima activare este doar 21 zile, nu 30. Totuși, ca volum de resurse, la prepay posibil să conteze msi mult opțiunea de 16€: 35de zile valabilitate resurse și include și țări non-SEE: Elveția sau Marea Britanie. 

Numai roaming SEE zona 1 am nevoie..dar acasa nu stau mai mult de 2 sapt.

Rămâne varianta prepay mai ok. Dar indiferent de alegere, să nu faci "greșeala" de a nu activa / configura numărul în MyOrange. Totul e mai ușor cu numărul atașat contului MyOrange (web sau app), pentru că dacă vei întâmpina probleme, pe multe dintre ele le rezolvi singur din cont, altfel, în roaming pentru unele configurări va fi chiar imposibil.