anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ați întâmpinat limitări de viteza în roaming în SEE?

Razvan
#StarMember
Dețin un abonament Orange de aproximativ 14 ani, de vreo 2 ani s-a introdus Roaming like home în SEE. Părerea mea este ca Orange ne limitează viteza în roaming, la un nivel atât de jos, încat seara netul devine inutilizabil pe partea de download. V-ați mai confruntat cu asemenea situație, doarece prin Grecia netul a mers foarte bine in timpul zilei, dar seara nu prea l-am testat, însă în vama la Ruse la 20:30, am constat ca viteza de încărcare în browser era foarte mica, în condițiile în care parametrii rețelei partenere erau foarte buni, dovada ca upload-ul era excelent. Atașez câteva screenshoturi cu viteza la internet și parametrii rețelei.
1 Soluţie acceptată‚

catean
Junior entuziast
Din pacate este trist dar adevarat, pot confirma limitari majore de viteza la download in roaming. Un test proaspat de viteza pe reteaua Telenor HU atasat. Langa mine a fost sotia cu Orange care era la fel limitat, eu am facut teste cu un SIM de Vodafone RO si unul de Vodafone UK pe aceasi retea Telenor si vitezele erau mult superioare. Ce pot spune este ca limitare se manifesta seara dupa anumite ore, deci e posibil sa fie o legatura cu capacitatiile Orange. Trebuie studiat si lucrat cu Orange, deoarece serviciile de date sunt de maxima importanta pentru client cand sunt in roaming.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Marius
Junior
Acelasi raspuns il primesc si de la orange. Deja e jenant. In roaming te conectezi la internet prin reteaua de acasa intotdeauna (adica Orange), iesi pe internet cu IP de Romania oriunde ai fi, In plus, retelele de oriunde din lume se bat pe userii de roaming, pentru ca acestia aduc bani grei, reteaua careia i se ofera roaming este taxata in functie de trafic, asa ca au tot interesul sa primeasca cat mai mulți useri de roaming, si nu ii limiteaza nimeni, iti garantez!!! Orange in schimb are interes sa te limiteze pentru a mai subtia facturile din interconectari roaming. Am cumparat sim local Primetel, mergea cu 30Mbps in timp ce Orange, pe aceeasi retea in roaming, 1Mbps. E penibil sa mearga cu 20 mbps la ora 20:55 si cu 1 mbps la ora 21:05, constant, fara fluctuatii, si sa spui ca nu e limitare. Si doar pe downlink unde e greul, uploadul mereu a fost fara limitari. Oricum am rezolvat toate problemele, m-am portat in alta retea, ii las pe altii sa se bucure de experienta 4G #1 orange, eu sunt lamurit.

Vio73
#StarMember
Poate că în urma acestor semnale trase de voi, se vor rezolva problemele.

Razvan
#StarMember
Pacat ca s-a ajuns la astfel de situatii, vad ca nu se ofera momentan nicio solutie concreta.

bogapostu
Explorator
Bulgaria + Grecia, 28.06-08.07 nu am intampinat probleme

Geac
Junior
Eu sunt în Italia de 3 zile și de abia am roaming. În Austria am avut fără probleme 4 zile, dar când am intrat în Italia au început întreruperile. Specific aceeași problemă pe trei telefoane cu trei numere diferite.Oare de ce numai pe Orange această problemă iar trei persoane din grup care sunt pe altă rețea românească nu au nici o problemă?

zezedrg47
Începător
Sigur limiteaza viteza la download, mai ales cu cartela prepay, peste tot pe unde am fost prin europa ( franta , olanda , belgia , spania, germania , luxenburg ) viteza de download e de 30kb/sec , poate 35kb ... In fine ... Ideea este ca oricat sun la ei , ei sustin ca am viteza normala ei ca nu exista limitari , tin sa precizez ca pe testare de viteza urca pana la 90mb+/ secunda , de aia zic ca e ok . Daca fac update la chestii interne din telefon , internetul merge grozav , cand intru pe magazin play sau facebook sau orice , youtube , internetul merge praștie. Am un xiaomi mi10 t pro 5G , un tefefon super bun . De la ei e ceva .

ionut_nicolae
Începător
Din momentul in care am primit mesaj de la Orange ca am consumat mai mult net/voce in alta tara, netul s-a dus in cap. Nu pot avea o conferinta decenta pe Teams.