anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Semnal 5g+ Bucuresti

Anonim
Neaplicabil

Am primit un bonus de 50 gb net la viteze 5g+. Am o optiune activata de minim 5 euro, asta e cerinta in SMS din attach.

Merg de doua zile prin oras (Bucuresti) incercand sa gasesc semnal 5g+ pentu a face un test de viteza. Nu am gasit acest semnal. Sunt doar anumite zone unde este disponibil sau mai trebuie sa fac eu vreo setare ?

Imi afiseaza doar 5G iar vitezele sunt 487 Mbps download si 76 Mbps Upload pe un S 21 FE.

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Gata, am elucidat misterul.

Viteze mai mari se pot atinge pe banda N78 (1500Mb/s max). Tu esti cel mai probabil pe N1 (500 Mb/s max). Dar icoana de 5G+ este doar la nivel de marketing.

arsradu_0-1709024182491.jpeg

arsradu_2-1709024280701.jpeg

Avem un topic dedicat si mai bine documentat aici.

Screenshot-urile sunt tot din Bucuresti (din topicul de mai sus, daca o sa te uiti un pic peste el, o sa le recunosti). Deci, viteze mai mari se pot atinge. Dar asta nu va schimba icoana din 5G in 5G+.

arsradu_1-1709024248570.png

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

26 Răspunsuri 26

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Nu trebuie sa faci nicio alta setare. Telefonul trebuie sa faca agregare de benzi. Dar daca e una singura...nu are cu cine, si vitezele sunt asa cum vezi.

Altfel spus, da, depinde de zona.

Pentru referinta, poti incerca informatiile de pe harta de acoperire de aici. Nu stiu cat de corecte sunt in ceea ce priveste 5G+, dar e un punct de plecare. De asemenea, daca ai cumva un alt telefon compatibil 5G+, poti incerca cartela in el, si vezi daca ai rezultate diferite. 

De asemenea, in caz ca e ceva pe cont, poti lua legatura cu un consultant in aplicatia My Orange > Altele > Contact si feedback > Scrie-ne. Sau prin celelalte mijloace disponibile pe pagina de Contact.

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Harta e comuna pentru 5G cu 5G+, deci nu ma ajuta. Imi poti spune locuri din Bucuresti unde aveti semnal 5G+ ? Am chef de o plimbare spre acele locuri 🙂

Alt telefon nu mai am. Dar problema mea nu este atat de viteza cat de  a vedea ca scrie pe el 5G+. Orice telefon cu 5G este compatibil si 5G+, nu ? Ca in functie de model vitezele sunt diferite e alta discutie, dar daca merge in 5G ar trebui sa mearga si in 5G+. Gresesc ?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

:)) S-ar putea sa nu se schimbe icoana. La unele telefoane nu se schimba. De asemenea, din cate am citit, depinde de implementarea retelei 5G. E posibil ca ceea ce avem acum sa nu fie standard 5G, ci sa functioneze pe infrastructura de 4G.

As vrea sa te ajut cu o comparatie, intrucat si eu sunt tot pe prepay, dar...nu sunt din Bucuresti. Si pe telefonul meu nu am vazut niciodata mai mult de 5G. E adevarat, nici vitezele nu erau de 5G+. Deci...nu mi-e foarte clar daca problema e de telefon, de retea, sau o combinatie intre cele doua.

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Din aceasta cauza am pus si vitezele, m-am gandit ca poate nu se afiseaza 5G+. Insa vitezele sunt de 5G. Sa o luam altfel, a vazut cineva pe telefon icon 5g+ si daca da , unde ? Si pe ce telefon

Salut!

hala Traian

Strada Traian - Google Maps

Calea Victoriei nr. 152

Calea Victoriei 152 - Google Maps

Piata Unirii, vis-a vis de patriarhie

Piața Universității

Lizeanu

33 Șoseaua Ștefan cel Mare - Google Maps

 

Pololică
#StarMember

Salutare!

Pentru 5G ai nevoie de:

  • aparat (ceea ce ai)
  • zona cu semnal (in principiu zona centrala plus zone adiacente, dar verifica harta)
  • optiune de minim 6E, ceea ce nu ai. Consumul inteleg ca se poate face cu o optiune de minim 5E, dar semnalul (ca asta e baiul) are nevoie de urmatoarea optiune: cea de 6E

https://www.orange.ro/prepay/

Anonim
Neaplicabil

Cum ai putea efectua consum daca nu nu ai semnal ? 🙂 Si nu de 5G e vorba, am semnal 5G. Problema mea este 5G+.

Ca optiune nici cea de 6EUR nu are 5G+. De la 8EUR in sus.

Pe bonsul meu cred ca scrie destul de clar: ai primit bonus 50gb la viteze 5G+. Poat fi folosit national cu o optiune minim 5EUR credit. Harta exclusiva pentru 5G+ nu exista, deci nu am habar unde exista semnal. Am telefon 5G, am optiune de minim 5EUR si nu pot folosi. Nu cred ca se poate interpreta altfel

De obicei, "vitezele 5G+" (sau cum sunt oferite de Marketing) se refera la viteza maxima. Intr-adevar, se fac limitari tehnice intre viteze (4G+/5G/5G+) intre optiuni, dar pana acum le-am considerat doar ca viteze maxime. In contextul de fata am considerat ca viteza maxima disponibila pentru consumul cantitatii respective este 5G+, iar conditionarea la viteza este data doar de valoarea optiunii (optiunea de 6E pentru 5G).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Pentru 5G+ ai nevoie de optiunea de 8Euro. Pentru 5G ai nevoie de cea de 6Euro. Dar teoretic (daca nu e o problema, fie cu mesajul, fie ceva tehnic), se poate activa si cu acel bonus pe cont, caz in care, ai nevoie de optiune de 5Euro.

Stiu ca parca vazusem la cineva in comunitate, viteze mai mari. Nu am fost atent la acea icoana totusi.

Revin. 🙂

Client Orange

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Gata, am elucidat misterul.

Viteze mai mari se pot atinge pe banda N78 (1500Mb/s max). Tu esti cel mai probabil pe N1 (500 Mb/s max). Dar icoana de 5G+ este doar la nivel de marketing.

arsradu_0-1709024182491.jpeg

arsradu_2-1709024280701.jpeg

Avem un topic dedicat si mai bine documentat aici.

Screenshot-urile sunt tot din Bucuresti (din topicul de mai sus, daca o sa te uiti un pic peste el, o sa le recunosti). Deci, viteze mai mari se pot atinge. Dar asta nu va schimba icoana din 5G in 5G+.

arsradu_1-1709024248570.png

 

Client Orange

BlackWolf
Senior certificat

Cum ai făcut sa ai tema întunecată? Arata mult mai bine

Anonim
Neaplicabil

Setari-display-dark mode

BlackWolf
Senior certificat

Pe telefon am dark mode-ul activ. Lui Radu vad ca ii apare și comunitatea în dark mode și nu am găsit la setări în Comunitate unde se activează. Este în Chrome o setare experimentala generala, dar nu vreau sa o activez pe aia...

Razvan
#StarMember

Telefonul nu afișează iconița 5G+, tot 5G rămâne însă se face CA între banda N78 și N1. Telefoanele cu procesoarele qualcomm nu prea se împacă cu agregarea huawei de la ORO și de multe ori crapă modemul, din cauză că rețeaua nu a fost optimizată/actualizată de când s-a lansat. Poate, odată cu noul swap la Ericsson să beneficiem de 5G+ ca la carte.