anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Oh ce...viteza minunata. Pentru posteritate.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Las aici pentru posteritate vitezele minunate pe reteaua mobila Orange, outdoors, rural. Daca asta e reteaua #1...nu mai zic nimic.

Am obosit la cate solicitari am facut, si la 300, si din harta de acoperire. Chiar am obosit. Rezultatul dupa ani de zile este acelasi. Ba nu. Nu e acelasi. E mai slab decat a fost pana acum. Si nu era cu mult mai bine oricum.

Conform Orange, in zona respectiva ar trebui sa am viteze de pana la 284.4 Mb/s. Da, stiu. Scrie pana la .... Cu toate astea, o sa vedeti de ce cred ca este foarte departe de ceea ce se ofera de fapt.

arsradu_0-1713155656318.png

Cam asta este viteza reala, la fata locului. Pe outdoors. E la fel si pe indoors, dar am zis sa fac testul afara, ca sa nu apara discutii de "incapacitate de penetrare a undelor radio". 

Screenshot_20240413-212846.png

Ce sa zic? O sa ramana pentru posteritate mesajul asta pentru ca nu ma astept sa se rezolve vreodata.

O zi faina in continuare. Si sper sa fie util si altora.

Client Orange
54 Răspunsuri 54

Hai ca mi-ai dat o idee buna cu cellmapper. Nu am mai folosit aplicatia de mult...
Merci!

Razvan
#StarMember

Din ce cunosc, de-a lungul reclamațiilor la viteza de net la Orange mi s-a comunicat că ei garantează doar 1 Mbs pe download și upload, ori aici este mult sub acest plafon. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, cred ca ANCOM este cel care cere 1Mb/s minim.

Am escaladat problema la Orange. Sa vedem ce se poate face. Ar fi o surpriza placuta sa se rezolve. Dar nu-mi fac sperante prea mari. 

Client Orange

匿名
Junior entuziast

O situație neplăcută.

Din fericire nu am probleme legate de viteza, mai mult decât atât am obtinut vitezele maxime promise de Orange.

Screenshot_2024-04-17-07-04-06-141_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

"Orange e aici"👎

Razvan
#StarMember

Tipul telefonului și locația, viteza ta se apropie de cea declarată pe download. 

匿名
Junior entuziast

Constanta, Xiaomi 13 pro

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut!

Se pare ca problema mea e un cumul de mai multi factori:

  1. distanta fata de antenele din zona
  2. probleme cu antena la care se conecteaza cel mai des telefonul (antena nu functioneaza la capacitate maxima).
  3. probleme de alimentare cu curent ale antenelor (ceea ce cauzeaza si problema de la punctul 2)
  4. din cauza ca antena nu functioneaza la capacitate maxima, se creaza congestie pe retea.
  5. birocratie imensa pentru a veni cu o antena mai aproape, sau a folosi turnul Digi din zona (trebuie stranse semnaturi si mers la primarie)

Solutii:

Pe moment:

Astept sa se rezolve problema cu antena/antenele astea (am inteles ca sunt mai multe afectate de aceeasi problema).

Pe viitor:

POATE se va face vreun upgrade sau ceva, odata cu dezvoltarea retelei in zona, poate vin si cu fibra (am inteles ca ar fi prin apropiere) si sa rezolve si problema asta. Dar....asta inseamna timp. Mult timp.

Cred ca Digi a pus antena respectiva cand a venit si cu fibra in zona. Poate la fel se va intampla si cu ORO. Dar din nou...asta ia timp.

Client Orange

Antena merge la capacitate maximă, tocmai că fiind pe B20, frecvență joasă culege mulți utilizatori din localitățile vecine. Soluția este creșterea capacității in zona ta, prin alocarea de spectru suplimentar, eventual B1 și B3 și reducerea spectrului pe 3G de la 15 MHz la 5 MHz. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Oricum din Iunie incep sa inchida 3G-ul, deci...poate, poate vor mai face ceva in sensul asta. Dar nu-mi fac sperante. Pe una dintre ele au pus si B3. Din pacate, nu e cea la care se conecteaza cel mai des telefonul.

Client Orange

Luci_TLM
Explorator

Test indoor la oras la bloc. Sunt cam 25 metri pana la antena Orange. Azi voi cobora in curtea blocului sa vad afara langa antena ce valori obtin. 

Screenshot 2024-04-18 031442.jpg

 

Luci_TLM
Explorator

Daca o sa am si eu langa antena vreo congestie, o rezolv cu Olynth sau Bixtonim, Orange edition! 😅😆😂

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Intre timp, am testat si VDF, pe acelasi telefon, in acelasi loc, conectat la aceeasi antena.

Si...cam astea sunt rezultatele. Nu e ideal, dar...e mult mai bine.

arsradu_0-1713449277308.png

Am refacut azi testul si pe Orange, si...cu toate ca e marginal mai bine, e inca foarte departe de Vodafone, si si mai departe de ce ar trebui sa fie in mod normal/ideal.

Si nu prea inteleg de ce. Distanta e aceeasi, antena e aceeasi, tot B20 si la Vodafone, pozitia mea este aceeasi (testul este facut in exact acelasi punct). Nu prea inteleg de ce Vodafone sta mai bine la viteza in acelasi loc.

arsradu_1-1713449415240.png

Mai astept pana luni sa vad daca isi mai revine. Sunt curios care ar fi motivul pentru acea discrepanta.

Client Orange

匿名
Junior entuziast

Singura diferență este că testele nu sunt făcute în același interval orar.

O diferență de 6 ore ceea ce face testul neconcludent.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

N-as zice ca e chiar singura diferenta. Dar este una dintre ele, intr-adevar. Ideea e ca n-am cum sa fac testele simultan. Deci oricum va fi o mica diferenta intre ele. Dar da, pentru comparatie, o sa incerc sa refac testul pe un interval orar mai apropiat. 

Client Orange

匿名
Junior entuziast

In afara de baterie și semnal ce diferente mai erau.

Oricum testele trebuie sa fie repetitive un dual SIM nu ar fi fost rău.