anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Dubla taxare TVA la achizitia aplicatiilor din Google Play - folosind creditul de pe cartela Orange Prepay

13YTe
Junior
Am observat la mai multe plati folosind creditul cartelei Orange Prepay ale unor aplicatii ca se retrage suma cu TVA.
Din punct de vedere contabil este gresit, astfel orange comite o dublataxare.
Sa exemplific:
Credit Initial Orange Prepay: 9EURO.
Se doreste achizitia unei aplicatii din magazin in valoare de: 2,38EURO TVA INCLUS.
Dupa finalizarea achizitiei creditul ramas este: 6.62EURO.
La prima vedere veti spune ca matematic este corect si va veti intreba, de ce spun eu ca este gresit.
Raspunsul este simplu, pentru cei 9EURO credit orange deja a primit 19% TVA la achizitia creditului, am platit 10,71EURO.
Rezulta ca in mod normal orange trebuie sa tarifeze aceste achizitii astfel:
Din 9EURO credit initial sa scada valoare aplicatiei fara TVA (presupunem ca este tot 19%) adica 9 - 2 = 7 EURO ramasi in cont. Iar daca TVA-ul din magazinul Google Play este diferit de 19% atunci sa adauge sau sa scada din credit diferenta.
Dar nu, orange alege prima varianta care "ciupeste" din creditul clientului si 19% TVA ceea ce se numeste dubla taxare. Ce este amuzant ca orange iti trimite un mesaj la achizitie cu valoarea fara TVA (urmeaza sa achizitionezi aplicatia X cu 2EURO ((exprimat in RON la cursul zilei)) dar cand iti retrage din cont creditul o face pentru 2,38EURO.
Am patit asta de mai multe ori, chiar si acum cateva ore mi-au retras mai multi bani din cont.
De curiozitate, oare cate achizitii se fac lunar/anual cu plata prin credit orange, ce valoare au acestea, cam cati bani necuveniti isi insuseste Orange Romania prin tolerarea acestui "bug" in sistemul de facturare?
18 Răspunsuri 18

Viocat
Senior certificat
Daca ce au spus ceilalti participanti e adevarat ca se plateste doar ptr aplicatiile din afara ue, atunci "ciupeala" este "scapare" in aplicatia de la orange si ar trebui remediata. Astept si un raspuns oficial. Probabil va veni in una din zilele urmatoare lucratoare

Lucifer
Cunoscător
Chiar daca ipoteza conforma careia se aplica de anul trecut TVA pe orice produs din afara SEE ar fi corecta, oricum taxarea dubla nu ar fi avut loc din simplu motiv ca magazinele respective pentru utilizatorii din Europa apartin subsidiarelor Apple/Google/Microsoft din Europa. Din cate imi aduc aminte subsidiarele astea se afla in Irlanda si Luxembourg. Deci achizitiile facute in magazinele respective sunt in favoarea unor firma europene care au deja TVA-ul inclus. Nu conteaza ca dezvoltatorul aplicatiei e din afara SEE.

Salut! Situatia sesizata de tine este importanta pentru noi si te asiguram ca feedback-urile primite in Comunitate au ajuns in atentia colegilor nostri abilitati, spre analiza. In acest context, vrem sa mentionam faptul ca Orange nu este nici vanzatorul, nici producatorul aplicatiilor din Google Play, ci un intermediar care ofera servicii de plata; pretul aplicatiilor este stabilit de Google. Orange nu il poate modifica in niciun fel. Pretul stabilit de Google este incasat de Orange de la client, iar apoi, este transferat vanzatorului. TVA-ul este colectat de Orange si transferat, mai departe, statului, fara a se opri ceva. In sms-urile de informare primite pe numarul de telefon este notat TVA-ul deoarece acesta trebuie sa contina si TVA-ul. Ne pare tare rau pentru neplacerile create! Suntem aici, daca exista intrebari suplimentare!

13YTe
Junior
Asa este, TVA-ul este colectat de Orange Romania in momentul achizitiei de catre client a creditului cartelei prepay, dupa acest moment, chiar daca aplicatia din google play afiseaza pretul cu TVA inclus, obligatia legala a Orange Romania este sa incaseze din contul cartelei prepay suma fara TVA, deoarece deja pentru acei bani a incasat deja TVA, acum cum alege sa procedeze este alegerea companiei, fie contractual deconteaza strict suma fara TVA catre Google / Alphabet, fie transfera si TVA-ul catre acestia dupa care compenseaza cu ce are de platit statului roman este alegerea companiei. Raspunsul este oferit de mai multe persoane implicate in zona de finante, contabilitate si ANAF. Concluzia e simpla: Orange Romania practica dubla taxare si se face ca ploua cand li se atrage atentia asupra acestui fapt. Pana acum trebuia sa existe o rezolvare clara, nu scuze lamentabile. Este simplu sa vii cu un raspuns sablon, fara sa vii exact cu textul din codul de procedura fiscala.