anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum recuperez fotografiile șterse de pe un smartphone cu Android?

DanielaH
Moderator

Dacă tocmai v-ați necăjit pentru că ați șters sau a dispărut din greșeală una sau mai multe fotografii importante din galeria voastră de pe mobil, nu trebuie să vă  faceți prea multe griji, pentru că există soluții.

Un lucru important de știut este că, chiar dacă apăsați butonul „Delete (Șterge)”, fișierele nu dispar complet sau definitiv de pe mobil. Primul lucru recomandat în  încercarea de a recupera o fotografie ștearsă este să deschidem „Trash (Coșul de gunoi) ” din Galerie pentru că este foarte probabil să fie încă acolo și s-o putem restaura.

Dacă acest “truc” nu funcționează, înseamnă că a trecut prea mult timp de la ștergerea ei și atunci recuperarea se poate face folosind aplicația Google Photos.

Iată pașii care trebuie parcurși:

  • deschideți aplicația Google Photos
  • în bara de jos a ecranului faceți clic pe „Library (Bibliotecă”)
  • accesați butonul „Trash (Coșul de gunoi) ” al galeriei de imagini și acolo veți găsi pozele șterse
  • pentru a recupera o fotografie ștearsă trebuie doar să țineți apăsat pe ea până când imaginea se va selecta, apoi faceți click pe opțiunea „Restore (Restaurare)”
  • verificați apoi din nou galeria  pentru că fotografia va reveni la locul ei în câteva secunde

Mai trebuie ținut cont doar de câteva condiții:

Dacă ștergeți fotografii sau videoclipuri pentru care s-a făcut backup în Google Photos, acestea vor rămâne în coșul de gunoi timp de 60 de zile.

Dacă nu se face backup pentru o poză și ea este ștearsă de pe dispozitiv (Android 11 sau o versiune ulterioară), acesta va rămâne în coșul de gunoi timp de 30 de zile.

 

Vi s-a întâmplat să ștergeți poze și apoi să constatați că vreți să le recuperați? Cum ați procedat?

Dacă știți și alte metode, vă invităm să le împărtășiți cu noi în rubrica de comentarii.

Weekend frumos tuturor!

DanielaH_0-1718351052443.png

20 Răspunsuri 20

FLo1
#StarMember

Interesant și de aplicat. Momentan obișnuiesc să fac câteun backup ocazional extern pentru siguranță. Ca pățanie de recuperat informații am avut doar de pe memory-stick (care a cedat definitiv) sau de pe card de memorie atașat la telefon (pentru spațiu pe telefon suplimentar). Lecție învățată? Am renunțat la card (microSD) asigurându-mă din timp cu un spațiu de stocare suplimentar la telefonul utilizat încă de la achiziția acestuia.

MCostel
Explorator

Backup -ul automat este cea mai buna soluție pentru evitarea unor astfel de probleme.

Pololică
#StarMember

Cred ca 99% din utilizatori au backup-ul activat prin natura "next-next-next" la momentul configurarii telefonului sau la accesarea aplicatiei Foto (Google Foto) privind backup-ul fotografiilor sau filmuletelor din telefon in contul de Google Drive.

Eu prefer sa am backup in mai multe parti la ce nu mai pot face a doua oara:

  • o data prin aplicatia telefonului (momentan avand Huawei, folosesc serviciul lor de cloud pentru spatiu platit de 50 [contra cost]+5GB [gratuiti])
  • backup-ul ca prima rezerva pe Google Drive (prin natura adresei de mail, dar limitat la cei 15+2GB gratuiti)
  • backup-ul ca a doua rezerva la un serviciu de cloud separat (50GB) pentru ce am nevoie si intru rar, tocmai pentru a fi sigur ca nu sterg din greseala

Mi s-a intamplat sa sterg din greseala niste poze si am intrat in Cosul de gunoi din intamplare si le-am recuperat (stersesem mai multe poze de care nu aveam nevoie si "ciupisem" si cateva de care aveam nevoie).

PS: mai recomand si backup la telefon cu totul (aplicatii si fisiere).

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Și eu tot back-up aplic și nu am întâmpinat probleme. Mulțumim foarte mult, DanielaH!

Jay
Campion certificat

Am observat mai demult faptul ca pozele se pastreaza 30 de zile in cosul de gunoi al telefonului, alta varianta nu cunosc, probabil pentru ca ma gandesc foarte mult pana ma hotarasc ce sterg, ma mai si verific inainte de a apasa pe butonul de stergere. Greu de crezut ca voi renunta la obsesia de a ma verifica.. Nu obisnuiesc sa fac backup in cloud. Uneori, mai trimit poze intre telefoanele mele, pentru ca nu le folosesc la fel de mult si unul dintre ele are mai mult spatiu, asa ca-l mai folosesc pe post de memorie externa..

delfinas
#StarMember

Si eu lasam backupul deschis pe Google Photos, dar de cand au limitat mult spatiul de stocare, salvez doar pozele care merita sa fie pastrate.

Carmelin
Junior

Google photo soluția android

iCloud  soluția iOS 

arsradu
#StarMember

Da, cu cateva mentiuni:

1. ca sa se faca backup, trebuie ca telefonul sa aiba functia activata, si sa fie online.

2. nu toate folderele sunt sincronizate cu Google Photos. Screenshots de exemplu nu este, de obicei. La fel si altele. Deci, sugestia ar fi sa ne uitam in aplicatia Google Photos si sa activam stocarea in cloud si pentru celelalte foldere care ne intereseaza.

Daca vorbim de poze de vacanta, sau poze facute cu telefonul, da, sansele sunt destul de mari sa fie deja in cloud, presupunand ca nu exista alte probleme. Pentru ca acelea sunt stocate in alt folder (DCIM/Camera, nu Pictures/Screenshots). Asta ar fi la Android, si binenteles, depinde de telefon.

Ca metoda de backup, si eu prefer Google Photos, pentru ca e cel mai la indemana. La fel si pentru iOS, cel mai la indemana este iCloud-ul. Si cu toate ca se poate face in asa fel incat sa sincronizezi pozele de pe iOS cu contul de Google...pentru 5 lei pe luna cat costa 50GB la Apple...cred ca e destul de accesibil cat sa nu apara probleme de stocare.

Binenteles, cea mai buna metoda de a-ti tine consumul sub control este stergerea periodica a pozelor. Pentru ca, stim foarte bine ca nu toate ne plac la fel de mult, si sunt foarte multe aproape identice. Deci, din cand in cand, in loc sa incarcam spatiul in cloud, eu recomand o curatentie. 

Client Orange

Depinde de telefon.

La Xiaomi screenshot-urile se sincronizează in google photos

Aha... N-am stiut. Mersi! Pe Pixel-ul meu se pare ca nu se sincronizeaza automat. Sau poate l-am debifat eu la un moment dat, si a ramas asa... Dar cred ca nu isi face backup automat. Oricum, nu strica sa aruncam o privire in caz ca e vreun folder care nu e sincronizat.

Client Orange

Eu nu voi înțelege de ce e necesară o arhivă pe zeci de ani în.... cloud. Eu sunt tradiționalist și distracțiile mai vechi de 2-3 ani ajung arhivă.... offline. E mai sigur, iar unele chiar la duplicat dacă sunt vitale.

Da, fix la asta ma gandeam dupa ce am terminat de scris. Exista si varianta transferului (arhivarii, cum foarte bine ai spus) offline, pe un HDD/SSD, local. Dezavantajul ar fi ca nu le ai mereu la indemana (decat daca ai propriul tau NAS, si ai acces la el de oriunde, caz in care...diferenta e doar serverul pe care e stocata informatia).

Dar da, si eu consider ca o arhiva offline ajuta foarte mult cu spatiul de stocare.

Client Orange

Oh, păi nici la poze de nuntă, festivități și alte evenimente nu m-am mai uitat de ani de zile. Și oricum... câteva de exemplificare există pe telefon, dar nu întreaga colecție. Ideea: Dacă ar fi să retrăiesc momentele anterioare mi-ar trebui la fel de mulți ani. Așa că mie îmi sunt suficiente câteva exemplificări esențiale ca să reduc ANII la MINUTE. 🙂

Pentru activitatea "curenta", uneori e mai simplu sa le ai pe toate intr-un loc.