anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Probleme Comanda Online

rob_ert
Junior

Bună ziua,

La data de 18.05.2026 am plasat o comandă online care a inclus atât achiziția unui telefon, cât și prelungirea abonamentului aferent. La momentul plasării comenzii, termenul estimat de livrare comunicat a fost 26.05.2026. În perioada care a urmat, am contactat de patru ori serviciul de relații cu clienții la numărul 300 pentru a solicita informații privind statusul comenzii.

De fiecare dată mi s-a comunicat că voi fi contactat ulterior cu detalii suplimentare. Mai mult, mi-a fost alocat și un număr de caz, împreună cu promisiunea explicită că voi primi un apel de revenire de la 4 operatori diferiti. Până în prezent, acest lucru nu s-a întâmplat.

Astăzi suntem în 02.06.2026 și nu am primit:

  • niciun AWB;
  • niciun update privind statusul comenzii;
  • niciun apel din partea reprezentanților dumneavoastră.

Problema principală nu este doar întârzierea livrării, ci lipsa totală de transparență și comunicare. Înțeleg că pot exista dificultăți operaționale, întârzieri logistice sau schimbări de procese interne. Ceea ce nu pot înțelege este de ce aceste aspecte nu sunt comunicate clienților în mod proactiv și într-un termen rezonabil.

Am observat în comunitate explicații referitoare la schimbarea sistemului logistic. Dacă aceasta este cauza întârzierilor, atunci apare o întrebare legitimă: de ce nu au fost informați clienții înainte de plasarea comenzii sau imediat după aceasta? O astfel de informare mi-ar fi permis să iau o decizie în cunoștință de cauză și, dacă era necesar, să anulez comanda și să achiziționez produsul din altă parte.

Sunt client al companiei de peste 22 de ani și nu invoc acest aspect pentru a solicita un tratament preferențial. Mă aștept însă la un nivel minim de profesionalism, respect și transparență în relația cu clienții, mai ales atunci când sunt implicate sume de bani deja achitate și termene de livrare asumate.

Consider că această situație putea fi gestionată mult mai eficient printr-o comunicare simplă și onestă. Un singur apel sau un e-mail de informare ar fi eliminat complet această experiență neplăcută.

Aștept o clarificare urgentă privind statusul comenzii, precum și un termen realist de livrare. 

19 Răspunsuri 19

Nobodylikesme
Începător

Mi-am prelungit abonamentul pe data de 23 mai și am optat și pentru un telefon nou. Am plasat comanda, urmând să îmi fie livrata conform termenului până pe 2 iunie. Ideea e că până la ora asta nici măcar nu am primit un AWB și nici măcar nu s-a obosit cineva de la Orange să îmi spună exact ce se întâmplă și în ce stadiu se află comanda.

vijai
Junior

Mai exista la cineva probleme cu livrarea? Oferta business cu depozitu achitat si comanda plasata pe 10, termen 3-5 zile, e gata din a doua zi in depozit mi s a spus dar inca nu au un termen de livrare sau macar un termen cand imi da si mie awb. Mi s a zis ca e gata si atat, asa greu o fi sa dam comanda la un curier?

Salutare!

Și eu am dat o comandă de pe data de 9 iunie și îmi apare că va veni miercuri, pe 17 iunie, deci au ceva întârzieri. Sigur, vedem dacă vine și atunci.

Baftă și răbdare!

 

Dacă te-a ajutat vreunul dintre răspunsurile oferite, bifează-l ca soluție și dă un like.

Aparent m a auzit dumnezeu si azi mi a aparut in aplicatie la cargus awbu si ca se livreaza azi

Doamne ajută!

Înseamnă că este de bine și se rezolvă treabă.

Dacă te-a ajutat vreunul dintre răspunsurile oferite, bifează-l ca soluție și dă un like.