anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu imi merge internetul

Jonathan
Junior

Am reîncărcat cu opțiunea 5 euro dar nu am internet; am inchis telefonul și l-am deschis; totuși nu im merge, de ce oare? 

28 Răspunsuri 28

RafaHelper
#StarMember

Salut @Jonathan

Verifica daca ai resurse alocate numărului tau si daca opțiunea s-a activat apelând 333 sau *133#.

Daca ai o optiune cu roaming SEE activa, poti folosi in roaming SEE minutele, mesajele nationale si maxim 5.6 GB disponibili in contul tau PrePay. In acest caz, primesti un SMS de la Credit Info cu data de valabilitate a optiunii de roaming.

Ai nelimitat minute si mesaje in retea, 900 min nat sau intl SUA, Canada, fix UE sau SMS nat, 100 min nat sau intl UE fix si mobil sau SMS nat, 5 GB internet national, 150 GB bonus utilizabil cu optiune activa de minim 5E in tara sau 12E in roaming, 

 

CAM ASTA E MESAJUL PE CARE AM PRIMIT  ,apelând la 133 ,  totuși nu știu ce trebuie sa fac ca sa im activez Internetul 

@Jonathan merci! In cazul acesta ne poți spune ce model de telefon ai si daca ești in tara sau in afara tarii?

Am un iPhone. X și sunt in România 

@Jonathan pot exista probleme multiple, de aceea iți recomand sa iei pas cu pas indicațiile de aici si sa ne spui si noua daca s-a rezolvat problema si cum.

https://support.apple.com/ro-ro/HT201415

Am încercat pas cu pas , totuși nu im merge Internetul 

Salut, 

Iti apare sus la semnal 4G?

Client Orange

Salut , da im apare 

Im apare semnal 4g dar când intru pe un aplicație nu im merge Internetul 

Ok... Putem sa incercam in browser sa deschizi un www.google.com? Iti da eroare? Daca da, ce eroare?

Client Orange

Nu im da eroare  , 😫 nu mai ca nu merge sa intru pe google pt ca n-am net 

Pai... Trebuie sa dea eroare. Daca nu da eroare, inseamna ca merge. Poate nu merge in parametri optimi, dar inseamna ca nu e o problema de configurare, ci de retea. Poti sa pui te rog un screenshot sau ceva, de pe telefon cu pagina de google.com?

Ca punct de referinta, cam asa ar trebui sa arate cand nu se poate incarca o pagina in Safari.

arsradu_0-1700378905673.png

Ideea e ca e o diferenta intre: 

  • nu se incarca nimic atunci cand caut ceva pe google (rezultatul cautarii)
  • nu se incarca google.com in sine (trebuie sa existe o eroare in cazul asta). Mai ales daca intri din Safari.
  • se incarca extrem de greu, dar se incarca

Deci, din moment ce nu da eroare, cred ca problema e in alta parte (semnal foarte slab de exemplu).

Cu semnalul cum stai in zona ta? E semnal suficient?

Mai verifca urmatoarea chestie:

Setari (Settings) > Servicii Mobile (Mobile Services) > Retea Date Mobile (Mobile Data Network).

Aici trebuie sa ai:
La Date Mobile (Mobile Data):
APN: net (litere mici)

La Hotspot Personal (Personal Hotspot):
APN: net (litere mici).

In ambele cazuri, fara nume de utilizator si parola. Daca nu e asa, modifica astfel incat sa fie asa.

De asemenea verifica si:
Setari (Settings) > General > Data & Ora (Date & Time).
Sa fie pe Setare Automata

Daca totul e ok aici, mai poti incerca sa treci telefonul pe 3G (doar pentru test):
Setari (Settings) > Servicii Mobile (Mobile Services) > Optiuni Date Mobile (Mobile Data Options) > Voce & Date (Voice & Data) > 3G.

Te asteptam cu noutati.

Client Orange

IMG_6675.jpeg

Deci nu se încarcă , nici pe YouTube nu im merge